imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Hacker iCloudu celebrit dostal 9 měsíců


Rozhodnutí je konečné, byl potrestán i druhý hacker: za ukradení dat z iCloudu a Gmailu slavných osobností si za mřížemi odsedí devět měsíců.

Celá aféra se odehrála v roce 2014, kdy si dva útočníci pomysleli, že by bylo dobrým nápadem prolomit účty několika celebrit za pomocí využití jejich slabých hesel a následně prodat získané fotografie na Redditu. V březnu minulého roku dostal první z nich trest v podobě odnětí svobody na jeden a půl roku za odcizení soukromých dat z 50 iCloudových a 72 gmailových účtů. Druhý hacker, 29letý Edward Majerczyk, byl k soudu předveden v září. Obvinění znělo, že se pokusil prolomit celkem 300 účtů.

01_icloud_hacker_sentenced_to_prison

Majerczyk, který na veřejnost vynesl zejména nahé fotografie celebrit, si ve vězení odsedí 9 měsíců. Je navíc povinen zaplatit pokutu ve výši 5.700 dolarů. S výší trestu může být jednoznačně spokojený, jelikož druhý z hackerů si navíc odnesl pokutu ve výši 11.400 dolarů. Když si vynásobíte počet účtů s počtem fotografií, uvědomíte si, jak velkou škodu hacker udělal. Publikování nahých ukradených fotografií je nenapravitelné, jelikož jak každý dobře ví, internet nezapomíná.

02_icloud_hacker_sentenced_to_prison

Majerczyk tvrdí, že „pouze“ ukradl fotografie, ale že se nepodílel na jejich dalším šíření, ergo by za to neměl být souzen. Navíc většinu fotografií z kauzy známé jako „celebgate“ odstranili, ale v temných koutech internetu jsou stále všechny fotky dohledatelné a na kanálech skrytého sdílení dat jsou pořád populární. Speciální tip: nenechávejte své nahé fotografie na cloudu, když každý ví, že jste pěkná mladá žena/pěkný mladý muž, jejíž/jehož tělo má celu milionů dolarů.

03_icloud_hacker_sentenced_to_prison

Přestože média celou skutečnost označuje nesprávně jako hacking, dvojice obviněných se k datům dostala jen za pomocí jednoduché hrubé síly (brute force attack). Oběti jednoduše používaly slabá hesla, takže nebyl s jejich prolomením větší problém. Není úplně praktické používat jako heslo datum svých narozenin nebo jméno vašeho mazlíčka, velice snadno se pak můžete zařadit po bok dalších obětí. Podobné informace se dají snadno dohledat, i když nejste slavná osobnost, jelikož je většina lidí někdy publikovala třeba na Facebooku nebo dalších sociálních sítích. Stačí prostě zadat pár klíčových slov do vyhledávače a případný útočník je má během pár sekund.

04_icloud_hacker_sentenced_to_prison

Po celé kauze udělal několik kroků i Apple, například posílil dvoufázové ověřování skrze automatické zasílání mailu. Dnes mají útočníci značně ztíženou práci, ale podobná slabá hesla pravděpodobně nikdy dostatek ochrany nenabídnou.

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!