imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Hacker prolomil data firmy, jež prolomila iPhone


Případ kolem teroristického útoku v San Bernadridnu a kolem následného prolomení iPhonu teroristy se dostala do úplně nové roviny. Vypadá to, že se obavy naplnily – ani firma, která dokázala vytvořit metodu prolomení iPhonu, ji nezvládla uchránit. Skutečně FBI rozpoutala rakovinu iPhonu?

Minulý rok se řada médií věnovala tomu, zda by měl Apple pomoci FBI při prolomení iPhonu 5c samotného útočníka. Jestliže o celé záležitosti nic nevíte, zde je malé shrnutí: FBI chtěla přinutit Apple, aby jim pomohl získat data z telefonu teroristy. Apple se akce nechtěl účastnit, jelikož by podle jejich slov vytvořili „rakovinu“ pro všechna zařízení s tímto softwarem.

Není to tak, že bychom měli všechny informace z telefonu ve vedlejší kanceláři. Nemáme z tohoto telefonu žádná dat. Nula. Jedinou šancí, jak bychom se tak k dodatečným informacím dostali, by bylo napsání softwaru, jenž by byl jakýmsi ekvivalentem rakoviny. To je risk, o který tu jde.

– řekl Tim Cook v rozhovoru.

01_hacker_cracks_iphone_cracking_company
Tim Cook a David Muir, redaktor, který s ním tehdy dělal rozhovor.

Bylo tu mnoho pro a proti, k situaci se vyjádřil dokonce i bývalý prezident USA, Barack Obama. Jednou z největší obav Applu byl fakt, že by firma nedokázala podobnou metodu sama uchránit – jakmile by se pak jednou dostala ven, žádný iPhone by nebyl chráněný. Situaci nakonec vyřešil soud: izraelská firma Cellebrite najatá FBI mohla iPhone prolomit, Apple však nemusí pomáhat. Nyní to vypadá, že obavy Applu byly oprávněné, jelikož jeden z hackerů se dostal k datům Cellebritu, software nevyjímaje.

Aby dokázal, že se mu to skutečně podařilo, na internet veřejně nahrál několik ukázek dat, jež ukradl. Data získal ze vzdáleného serveru Cellebritu, a přestože byla zakódovaná, hackerovi se je podařilo rozklíčovat. Útočník zjistil, že se firma nespecializovala pouze na prolomení iPhonu, ale i na prolamování dalších značek – Samsung, BlackBerrry a další. Útočníkův záměr dle jeho vyjádření nebyl ten, aby se metoda dostala ke ven (software ani nezveřejnil), ale aby ukázal, jak problematická existence firem jako Cellebrite je. Každý si musí udělat obrázek sám, každopádně firma pracovala na sporných případech pro Rusko, Turecko nebo Spojené arabské emiráty.

02_hacker_cracks_iphone_cracking_company
Takto vypadá hackovací firmy ve fyzické podobě.

Debata kolem zadních vrátek rozhodně nezmizí, naopak se s velkou určitostí ještě zintenzivní s tím, jak se blížíme k autoritativnější společnosti. Je důležité ukázat, že jakmile někdo podobné nástroje vytvoří, dostanou se mezi lidi. Historie o tom vypovídá jasně.

– řekl Motherboardu hacker s nickem backdoorz.

Magazín se na názor zeptal i firmy Cellebrite, ta na otázku odpověděla mailem:

Zmíněné dokumenty jsou částí distribučního balíčků naší aplikace a jsou dostupné všem zákazníkům. Neobsahují žádný zdrojový kód.

03_hacker_cracks_iphone_cracking_company
Hackerův podpis v ASCII.

Firma tak nepopírá, že byla hacknuta, ale vysvětluje, že ukradená data nejsou nijak citlivá. I kdyby to však byla pravda, už jen samotný fakt, kdy někdo prolomí bezpečnostní opatření takové firmy, vzbuzuje ještě větší obavy.

Zdroj: Motherboard

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!