imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

hackeři napadli účty icloud

Hackeři prý prolomili půl MILIARDY iCloud účtů


Apple má zaplatit výkupné, jinak prý skupina vymaže všechny postihnuté iPhony. Společnost v prohlášení tvrdí, že data uživatelů jsou v naprostém bezpečí.

Hackerská skupina s názvem Turkish Crime Family tvrdí, že získala přístup k celkem 559 milionům e-mailovým adresám Apple a účtům na iCloudu. Po Applu požadují zaplatit 75 000 dolarů v nějaké krypto měně (Bitcoin nebo Ethereum), nebo 100 000 dolarů v dárkových kartách na iTunes, jinak prý zařízení uživatelů kompletně vymažou.

hackeři napadli účty icloud

Hackeři kontaktovali bezpečnostní tým Applu, kterému zaslali screenshoty zabraných e-mailů. Dokonce nahráli video na YouTube, na kterém ukazují přístup k účtu nějaké starší paní, jejím fotografiím a možnost dálkově celý telefon vymazat. Dokonce vycházeli vstříc i tisku: novináři stránky Motherboard poskytli přístup k e-mailovému účtu, ze kterého probíhala komunikace s bezpečnostním týmem Applu. Díky tomu se k nám dostalo několik detailních informací.

Zaprvé bychom vás rádi požádali, abyste odstranili dané video z vašeho YouTube kanálu, jelikož přitahuje nechtěnou pozornost. A zadruhé bychom vás rádi informovali, že počítačové zločince za porušování zákona neodměňujeme.

– napsal jeden z členů bezpečnostního týmu, který hackery následně varoval, že bude celá komunikace předána autoritám.

Ačkoliv se jedná o vážnou výhrůžku, celé vydírání je pravděpodobně pouhý podvod. Zaprvé se vydírání často v několika bodech rozchází, jednou mluví o 300 milionech napadených účtů a poté o 559 milionech. Ani dodaný důkaz není moc přesvědčivý, jelikož mohli klidně daný účet vytvořit oni sami. Kromě toho v Motherboardu zjistili, že skupina kontaktovala mnohé další plátky. Jde o klasický trik, kdy se snaží vyvolat obrovský mediální humbuk, aby na Apple vytvořili ještě větší tlak. Očividně doufají, že tak Apple rychleji splní jejich požadavky.

hackeři napadli účty icloud

To se naštěstí určitě nestane, protože Apple není ten typ společnosti, co by se nechala těmito triky snadno ošálit. V oficiálním prohlášení pravost hrozby odmítají:

Žádné systémy Applu, včetně iCloud a Apple ID, nezaznamenaly žádné narušení ochrany. Údajný seznam e-mailových adres a hesel byl podle všeho získán z dříve kompromitovaných služeb třetích stran.

– řekl mluvčí Applu pro Fortune.

Obeznámený zdroj se pro Forbes vyjádřil, že většina e-mailových adres a hesel byla zveřejněna v nedávném úniku na LinkedIn. Hackeři obvykle zkouší získaná data u dalších služeb a doufají, že u nich uživatelé používají ta stejná data. I kdyby tomu tak v některých případech bylo, je jednoduše nemožné, aby byl jakýkoliv počet účtů v nebezpečí, rozhodně ne v milionech ani tisících.

Apple mezitím věnuje zvýšenou pozornost neoprávněným přihlášením a spolupracuje s autoritami k co nejrychlejšímu nalezení hackerů.

hackeři napadli účty icloud

I když jsou tedy s největší pravděpodobností vaše účty a data v bezpečí a celá kauza je jen sprostým trikem, měli bychom si z ní vzít určité ponaučení. Zaprvé se snažte využívat dvoufázovou autorizaci. Zadruhé, nepoužívejte u více služeb stejné heslo, zejména u LinkedIn, Yahoo nebo Dropboxu, jelikož ty byly v nedávné době prolomeny. A nakonec používejte silná hesla: vhodné je také využívat automaticky generované kombinace bezpečnostního přívěšku.

Zdroj: Motherboard a Fortune

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!