imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

apple experimentuje s microled

Hádejte co: Apple pracuje na něčem lepším, než je OLED!


Jde o microLED! Zatímco jsou všichni nadšení z iPhonu s OLED displejem, který bude pravděpodobně v mnoha ohledech lepší než aktuální displeje LED, Apple je podle všeho ve vývoji již o krok napřed.

Před časem jsme vám přinesli článek o tom, co vlastně technologie OLED znamená a proč bude nyní lepší, když už je dotažená do konce. To hlavní je, že OLED je světlo emitující dioda, stejně jako LED, akorát vrstva zodpovědná za emitaci světla je vyráběná z Organického materiálu. Dnešní panely OLED se skládají z aktivní matice AMOLED, což znamená, že o zapínání a vypínání každého pixelu se stará tenký film tranzistorů. Tímto řešením se dá dosáhnout obřích velikostí a rozlišení.

apple experimentuje s microled

Jednou z největších výhod této technologie je, že nepotřebuje žádné podsvícení. Proto je černá na těchto displejích tak krásná a obraz je tak kontrastní, jelikož na vypnuté pixely nesvítí vůbec žádné světlo. To také znamená, že OLED je ohleduplnější k životnímu prostředí. Další důležitou vlastností je, že základní složenou vrstvu celého panelu můžete připevnit na jakýkoliv povrch – dokonce i na ohebný.

To všechno je sice moc hezké, ale existuje ještě lepší technologie, která je tématem tohoto článku, microLED (taktéž mLED nebo  µLED). Již sám název vypovídá o mnohém: jde v podstatě o LED mikroskopické velikosti. Díky své maličké velikosti je jeden pixel na takovém displeji tvořen jedním microLED blokem. Tato pokročilejší technologie je jasnější a ještě ohleduplnější k přírodě než displeje OLED, které jsou zase jasnější a šetrnější než klasické displeje LED.

apple experimentuje s microled

Podle nejnovějších zpráv začne Apple nejdříve experimentovat s malým množstvím microLED displejů ve své továrně ve městě Taoyuan na Tchaj-wanu někdy v druhé polovině roku 2017. Veškeré potřebné znalosti již přitom mají k dispozici, jelikož v roce 2014 koupili výrobce microLED panelů LuxVue.

Zatím nevíme, jaká zařízení by se nové technologie mohla dočkat. Podle zpráv z minulého roku by takovým prvním zařízením mohly být ještě tento rok Apple Watch, i když to se nám moc nepozdává. Výrobce displejů Innolux naznačuje, že v blízké budoucnosti se nejnovějších displejů dočkají iPhony a iPady, většina analytiků ale vsází na to, že se tato technologie dostane nejdříve do televizí.

apple experimentuje s microled

Ať už je to jak chce, tyto zprávy byste měli brát s určitou rezervou, jakkoliv reálně mohou znít, jelikož jejich původcem je server DigiTimes, který má ve zvyku psát nepřesnosti. V tomto případě ale mohou mít pravdu, jelikož předpokládaná výroba má probíhat na Tchaj-wanu a zmíněný server je tchajwanský, což znamená, že jsou zdroji nejblíže a mohly se k nim dostat přesné informace.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!