imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

dražba funkční apple 1

Hledáte funkční Apple 1? Stojí pouze 7 000 000 korun!


Na konci tohoto měsíce se bude dražit počítač Apple 1. Ten není výjimečný pouze tím, že jde o funkční model, ale také tím, že byl značně modifikován. Na jeho koupi vám bude stačit 7-11 milionů korun.

Všichni určitě dobře víte, že zapálení sběratelé jsou ochotní zaplatit za chybějící a opravdu vzácný kousek do jejich sbírky v podstatě jakoukoliv sumu. To platí i o produktech Applu: dost peněz nestojí pouze moderní verze, jmění zaplatíte i za desítky let starý počítač.

dražba funkční apple 1

Pokud nevíte, co je Apple 1 zač, pak tu pro vás máme rychlý náhled do historie: tento počítač sestavil dohromady vlastníma rukama Steve Wozniak v roce 1976, tedy před více než 40 (!) lety. Právě díky tomuto počítači Steva Jobse napadlo, že by ho měli prodávat v obchodech. Projekt pro něj byl natolik důležitý, že dokonce prodal i svůj Volkswagen Microbus, aby ho mohl financovat. Apple 1 tedy není pouze prvním produktem Applu, jde také o důvod vzniku samotného Apple Computer. Není tedy divu, že se mezi sběrateli jedná doslova o zlatý grál.

Dražený počítač je pak unikátní kromě zajímavé historie ještě něčím. Zaprvé, i po 40 letech stále funguje. Až budeme opravdu staří a podíváme se na takové zařízení, řekneme si: „ta věc je vážně dobrá, 40 let a stále běží!“. Zadruhé, během těch let byl počítač vylepšen pomocí několika menších úprav. Mimo jiné bylo zařízení natřeno na zeleno a nativních 4kB RAM (ne, není to překlep, opravdu jde o čtyři kilobyty) bylo vyměněno za úchvatných 12kB RAM. Přidán byl také speciální read-only paměťový čip, díky kterému mohl uživatel ihned po zapnutí počítače spouštět programy, pokud vše fungovalo tak, jak má.

dražba funkční apple 1
Takto vypadá funkční prostředí Apple 1.

Pokud byste tento počítač rádi vlastnili, stavte se 15. června do aukční síně Christie v New Yorku a připravte si 7-11 milionů korun, to je totiž očekávána cena přístroje. A to ještě můžete být rádi, že ho získáte tak levně, protože speciální „slavnostní“ edice se loni vydražila za 19 milionů Kč.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!