imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

dražba funkční apple 1

Hledáte funkční Apple 1? Stojí pouze 7 000 000 korun!


Na konci tohoto měsíce se bude dražit počítač Apple 1. Ten není výjimečný pouze tím, že jde o funkční model, ale také tím, že byl značně modifikován. Na jeho koupi vám bude stačit 7-11 milionů korun.

Všichni určitě dobře víte, že zapálení sběratelé jsou ochotní zaplatit za chybějící a opravdu vzácný kousek do jejich sbírky v podstatě jakoukoliv sumu. To platí i o produktech Applu: dost peněz nestojí pouze moderní verze, jmění zaplatíte i za desítky let starý počítač.

dražba funkční apple 1

Pokud nevíte, co je Apple 1 zač, pak tu pro vás máme rychlý náhled do historie: tento počítač sestavil dohromady vlastníma rukama Steve Wozniak v roce 1976, tedy před více než 40 (!) lety. Právě díky tomuto počítači Steva Jobse napadlo, že by ho měli prodávat v obchodech. Projekt pro něj byl natolik důležitý, že dokonce prodal i svůj Volkswagen Microbus, aby ho mohl financovat. Apple 1 tedy není pouze prvním produktem Applu, jde také o důvod vzniku samotného Apple Computer. Není tedy divu, že se mezi sběrateli jedná doslova o zlatý grál.

Dražený počítač je pak unikátní kromě zajímavé historie ještě něčím. Zaprvé, i po 40 letech stále funguje. Až budeme opravdu staří a podíváme se na takové zařízení, řekneme si: „ta věc je vážně dobrá, 40 let a stále běží!“. Zadruhé, během těch let byl počítač vylepšen pomocí několika menších úprav. Mimo jiné bylo zařízení natřeno na zeleno a nativních 4kB RAM (ne, není to překlep, opravdu jde o čtyři kilobyty) bylo vyměněno za úchvatných 12kB RAM. Přidán byl také speciální read-only paměťový čip, díky kterému mohl uživatel ihned po zapnutí počítače spouštět programy, pokud vše fungovalo tak, jak má.

dražba funkční apple 1
Takto vypadá funkční prostředí Apple 1.

Pokud byste tento počítač rádi vlastnili, stavte se 15. června do aukční síně Christie v New Yorku a připravte si 7-11 milionů korun, to je totiž očekávána cena přístroje. A to ještě můžete být rádi, že ho získáte tak levně, protože speciální „slavnostní“ edice se loni vydražila za 19 milionů Kč.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!