imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

recenze lg b6

Hledáte tu nejlepší televizi? Už nemusíte!


Možná už vám někdy prolétlo hlavou, že byste chtěli novou televizi. Další otázkou tedy bylo, jaká by to měla být? Následujícím článkem se pokusíme pomoci lidem, kteří by si rádi koupili tu nejlepší televizi na světě.

Jedinou věcí, která může vyžadovat více pozornosti než nákup televize, je nákup auta. Výběr je obrovský a k dostání je tisíce modelů stejné velikosti a celá řada marketingových znaků: UHD, SUHD, OLED, 3D, nano krystaly, HDR, nekonečný kontrast, světelnost 1000 nitů, zahnutá obrazovka, plochá obrazovka atd. Když přijdete do obchodu s elektrem, uvidíte možná stovky vystavených televizí, na kterých běží uhlazené předváděcí video. Většina lidí se rozhoduje podle té nejjednodušší vlastnosti, ceně, nebo si prostě vybere podle vzhledu, nebo slevy. Co kdyby vám ale na ceně nezáleželo a chtěli byste tu nejlepší obrazovou kvalitu na světě?
recenze lg b6
Ani tak byste neměli vyhráno, ani kdybyste u sebe měli tolik peněz, kolik by stál úplně nový MacBook Pro. Výrobci vám mohou naslibovat skrze marketing cokoliv a pouštěná dema navíc běží v obchodech s dokonalým nasvícením. Když si poté odvezete svou novou televizi domů, zjistíte, že zdaleka není tak dokonalá. Je pomalá, černá barva není černá, je až moc lesklá, velká, malá, za stejnou cenu zítra vyjde lepší a tak dále. Vaší novou hračkou můžete být zklamáni a až se po 8-10 letech rozhodnete pro novou televizi, celý proces začne nanovo.

Mezi společnostmi bohužel panuje válka specifikací a mnozí lidé často reklamám naletí. Značky se snaží předčit jedna druhou a nakonec na to ještě doplatí zákazník. Před nějakou dobou bylo v kurzu 3D, nyní jsou klíčovými slovy 4K a chytrá TV. A navíc také mega kontrast, ať už to znamená cokoliv, jelikož mega kontrast je ve skutečnosti 2000:1.
recenze lg b6
Pojďme si něco ujasnit! Nejdůležitější vlastností televize je kvalita obrazu. Všechno ostatní má jen odpoutat vaši pozornost od tohoto faktu. Prohnutá obrazovka? Zapomeňte na to, nedává to vůbec žádný smysl. Obraz je po stranách zkreslený a leskne se na ní celý obývací pokoj. 3D? Ani to nedává smysl. Začne vás z toho bolet hlava a stejně asi netoužíte po tom sedět doma a dívat se na televizi s párem 3D brýlí na očích. Vraťme se tedy ke kvalitě obrazu. Tato vlastnost se z těch udávaných hodnotí nejhůře, a jak jsme zmínili před chvílí, v obchodě nepoznáte, co daná televize dokáže a zaměstnance obchodu to ani moc nezajímá – se vší úctou k nim. Než naleznete tu nejlepší dostupnou televizi, musíte se prohrabat spoustou nezávislých testů a fór – my vám to ale usnadníme, jelikož těmi nejlepšími televizemi jsou – potlesk prosím – série LG OLED.
recenze lg b6
Ale ještě než vyrazíte na nákupy, čtěte dále, protože LG má spoustu OLED televizí a opravdu záleží na tom, jakou si vyberete.

Zapomeňte na prohnuté obrazovky a modely z roku 2015 s webOS 2.0. To první jsme již zmínili a je to naprosto zbytečné. Co se druhého zmíněného týče, šasi není bůh ví jak skvělé a software je navíc poruchový. Zbývají nám tak 55-65″ modely označené písmeny B, G a E. Časem byste zjistili, že jediným rozdílem těchto modelů je design a cenovka a jestli umí 3D, nebo ne. Tím eliminujeme série G a E a zůstává nám B6, náš dnešní testovaný model.

recenze lg b6

První věcí, pro kterou se budete muset rozhodnout je, jestli chcete 55″, nebo 65″ model. Menší velikosti se nedělají. Jde hlavně o to, jaký rozpočet máte a z jaké dálky se na televizi můžete dívat. Pokud před ní nemáte alespoň 2-2,5 metru místa, pak vám bude stačit 55″. Pokud peníze nehrají roli a máte dostatek místa, pak určitě jděte do 65″ modelu. (Existuje i 77″ verze, ovšem její cena se blíží hranici milionu korun a to už je opravdu příliš). Rozlišení 4K je bez debat a dnes testovaný model ani v jiném rozlišení není dostupný.

Pojďme se do toho po dlouhém úvodu opřít, abychom vám vysvětlili, proč je zrovna toto nejlepší televize na trhu.

Design

LG B6 je nádherná! Zepředu lze vidět tenký kovový rámeček a zklamaní nebudete ani ze strany. Spodní strana je tlustá pouze pár centimetrů a ta vrchní je tenčí než iPhone 7. Ne že by na tom moc záleželo, protože se na televizi stejně díváte zepředu, stále to ale vypadá skvěle. Podstavec televize je z plexiskla a občas vám může připadat, jakoby se TV vznášela. Lze ji ale samozřejmě přimontovat také na zeď. Nesnažte se ji ale rozbalovat a instalovat sami, jelikož je panel opravdu tenoučký a při manipulaci byste ho mohli snadno poškodit. Ještě před zapnutím televize jsme si všimnuli, že je obrazovka ošetřena vrstvou proti odleskům, které jsou tak i přes jasný den omezeny na minimum, což je velké plus.

recenze lg b6

Operační systém

Pobavit se musíme i o operačním systému, jelikož webOS 3.0 od LG je pravděpodobně ten nejlepší, jaký jsme kdy na televizi viděli. Je rychlý, snadno se používá a v podstatě se ani nemusíte nic učit. Sem tam by sice mohl být krapet rychlejší, protože například při vstupu do nastavení je vidět prodleva, celkově jde ale o perfektní OS. Je mnohem rychlejší a přívětivější než verze od Samsungu nebo Sony, nehledě na detaily, díky kterým je tento systém o tolik lepší. Animace při odstraňování ikon z panelu jsou prostě rozkošné. Můžete si ji prohlédnout na přiloženém videu (od 2:06). Víme, jde o maličkost, ale právě ty mohou v určitých případech produkt prodat během mrknutí oka.

Zde další video, na kterém nám BeanBird ukáže, jak snadno lze televizi nastavit po prvním zapnutí:

Kvalita zvuku

Zde není moc o čem mluvit. Jedním slovem nevýrazná. Kvalita zvuku B6 není kvůli tenkému designu nijak převratná, ačkoliv má nainstalován systém Harman Kardon. Ten se hodí, musíte ho ale připojit k lepšímu zvukovému systému. LG brzy vydá nový sound bar Dolby Atmos SJ9: hned jakmile se k němu dostaneme, tak ho řádně otestujeme, jelikož v rámci představení na CES o něm vyšlo několik pochvalných článků.

recenze lg b6

Použití

Většina dálkových ovladačů k TV jsou zlo. LG se nicméně podařilo přijít se schůdným řešením a ke své televizi dostanete úžasný ovladač. Jednou z jeho největších výhod je, že pracuje přes Bluetooth a ne přes infraport, tudíž nemusíte ovladačem mířit přímo na televizi a bude fungovat pod jakýmkoliv úhlem. Dalším velice chytrým řešením je využití kurzoru. Tím se po obrazovce pohybujete pomocí dotykové vrstvy ovladače, která je velice přesná a k různým položkám se díky tomu dostanete velice snadno. Máte v podstatě myš, kterou můžete používat ve vzduchu a navigovat můžete pomocí klikacího kolečka. Text s ním sice nijak jednodušeji nenapíšete, ale stále jde o nejlepší dostupné řešení. Samozřejmě můžete svou televizi ovládat také přes aplikaci pro iPhone nebo Android, ovladač je ale natolik dobrý, že jsme neměli potřebu ji používat.

recenze lg b6

Konektory

Zde se toho moc vymyslet nedá. HDMI a USB jsou více než dostačující a ke své televizi můžete připojit jakékoliv vaše ostatní zařízení. Dostane se vám analogových i digitálních konektorů a místo na digitální kartu pro digitální kanály.

Služby

Díky webOS 3.0 se vám dostane v podstatě všechno, co jste vždycky chtěli. Všechny důležité aplikace se dají stáhnout: prohlížeč, Netflix, Amazon Prime, Google Maps, předpověď počasí, Youtube, Twitter, Facebook nebo Plex. Ani nebudete potřebovat Apple TV, jelikož v této televizi je již vše obsaženo nebo to lze stáhnout v LG Content Store. Samozřejmě můžete také spustit YouTube video na svém telefonu a jedním ťuknutím ho přenést na svou televizi, nehledě, jestli na ní zrovna něco běží, nebo ne. K tomu stačí být přihlášen ke svému YouTube účtu na telefonu i televizi. Přes USB přehrajete jakýkoliv formát, včetně .mkv. Bez potíží si poradí i s titulky, což je ale v dnešních dnech již běžnou záležitostí.

recenze lg b6

Kvalita obrazu

Vzhledem k tomu, že se jedná o OLED TV, můžete hádat, co bude následovat. Kvalita obrazu LG B6 je prostě ohromující. Panely OLED sluší každému zařízení. Televizím ale možná sluší úplně nejvíce, protože všechny jejich výhody mohou v tmavším prostředí krásně vyniknout. Když se díváte na televizi v noci, kontrast je opravdu důležitý.

Nedá se ani popsat, jak úžasný je filmový zážitek s tak dokonalou černou barvou. Asi všichni víte, jak otravné je, když se večer díváte na televizi a tmavá scéna září na televizi šedě. To se vám u LG OLED nestane, jelikož OLED jednoduše pixely vypne, kdežto LED panely jsou vždy alespoň trochu osvětlené. Star Destroyer na začátku Hvězdných válek IV se jednoduše vklouzne před váš výhled, jako byste seděli v jedné z lodí rebelů a tiše ji nechali zase zmizet. Spousta filmů je na takto kvalitní obrazovce rázem zase o něco lepší.

recenze lg b6

Kromě dokonalé černé barvy funguje i ty ostatní dobře, díky nativní kalibraci takřka dokonale. Dříve měly OLED panely s barvami trochu problém, nicméně tyto jsou opravdu dobré. K televizi můžete použít také profesionální kalibrační systém, ten vám ale ukáže pouze 1-3% rozdíl, což je zanedbatelná hodnota. K dispozici je také nastavení pro tmavší a světlejší barvy, které v podstatě dokonale vybalancují kontrast a barvy. Vše lze samozřejmě doladit přesně dle vašeho gusta.

recenze lg b6

Ani jas nepředstavuje žádný problém a vyzařovaných 650 nitů dostačuje k čemukoliv. Televize dokáže ovládat jas pixel po pixelu, což je další ohromnou výhodou OLED panelů oproti LED. Jas nebudete muset zdaleka zvyšovat na hodnotu víc než 85 ani během jasného dne a v noci dokonale postačí hodnota 65.

Zde opravdu není co vytýkat, dokonce i pozorovací úhly jsou na vysoké úrovni. Barvy ani kontrast se nijak nezmění, i kdybyste se na obrazovku dívali pod úhlem 1°. Pokud byste chtěli slyšet alespoň jednu výtku, pak panel není 100% homogenní při kompletně šedém obraze, ovšem LED televize jsou na tom ještě hůře.

HDR

Posedlost HDR začala před rokem na CES a je to skvělá věc. Jde o zkratku pro High Dynamic Range, tedy vysoký dynamický rozsah, nepředstavujte si ale nepřirozené HDR fotografie, které byly před nějakou dobou tak oblíbené na fotografické scéně. Díky HDR se obraz více podobá tomu, co běžně vidíme našima vlastníma očima. Obsah musí být ale natáčen na kamery, které takový rozsah zvládnou.
recenze lg b6
V HDR bohužel mnoho obsahu není, na Netflixu, Amazon Prime a Blu-Ray ho nicméně pozvolna přibývá. HDR není jako 3D a tento standard má určitý smysl a vypadá to, že by se mohl začít konečně trochu rozšiřovat, i když stále pomalu. Diváci mohou díky tomu zažít opravdu báječné chvilky.

SD-HD-4K

Spoustu lidí možná zajímá, jak si tato televize poradí s obsahem v nižší kvalitě. Bohužel ani B6 nedokáže zázraky, a pokud se díváte na nekvalitní program, tak zůstane nekvalitní. Bude to o něco lepší než na LED, nečekejte ale, že vám z SD TV vysílání udělá 4K Blu-Ray kvalitu, protože to je prostě nemožné. HD-4K upscaling funguje opravdu dobře a nebudete moci jasně říci, zda sledujete 1080p, nebo 4K. S SD vysíláním nic nezmůžeme, pokud ale máte trochu štěstí, těch pár kanálů, kvůli kterým televizi zapínáte, bude v HD nebo dokonce Full HD.

Verdikt

LG B6 je téměř dokonalá televize. Přináší s sebou přirozeně několik much, ale žádná vás nebude nijak otravovat. Nedoporučujeme ji lidem, kteří by na ni rádi hráli nějaké kvalitnější hry, protože má zpoždění 27-40ms. Jedinou další nevýhodou této televize by mohla být nízká kvalita zvuku a relativně vysoká cena. Ve všech dalších aspektech je LG B6 dokonalá a bez pochyb je lepší než jakákoliv jiná LED TV. Další nevýhodou může být kvalita obsahu.

Kvalita OLED panelu je tak dobrá, že bohužel zvýrazní veškeré chyby komprese. Na méně kvalitní televizi rozdíl mezi stáhnutými Hvězdnými válkami a verzí pro Blu-Ray možná nepoznáte, na LG B6 si rozdílu nicméně všimnete. Kdybychom to měli shrnout, tak pokud si chcete koupit takovou televizi, musíte být připraveni investovat také do nejkvalitnějšího obsahu.

recenze lg b6

V době psaní článku stála 55″ LG B6J nějakých 79 990 korun a 65″ B6J 119 990 korun. To je spousta peněz, ale v porovnání s cenou MacBooku Pro se vážně vyplatí, zejména pro ty, kteří pravidelně sledují filmy a seriály. Musíme také dodat, že cena spadla za poslední dva roky na polovinu a díky OLED ohlášením na letošním CES by měla nadále klesat. Podobné OLED televize se nějakou dobu nedočkáte, časem ale bude dostupnější i pro běžnějšího uživatele.

LG ohlásilo na letošním CES své nejnovější OLED TV s vyšší jasností a podporou více HDR standardů, ty ale ještě nejsou dostupné a jakmile budou, budou stát pravděpodobně celé jmění. Pokud tedy chcete opravdu vrcholovou televizi, doporučujeme koupit právě B6, dokud jsou stále ještě skladem.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.