imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Hollywoodský snímek je inspirací pro nové vlastnosti Siri


Uhádnete, o který film jde? Napovíme tím, že v něm Scarlett Johansson dokazuje, jak fascinovat obecenstvo nejen vzhledem, ale i hlasem. A ten je právě hlavní inspirací ve vylepšování Siri.

Když Alex Acero, člověk stojící za technickým vývojem Siri, poprvé viděl americký snímek Ona (v originále Her) vydaný v roce 2013, byl jen jedním z řady dalších diváků. Nedlouho poté se na film podíval znovu, tentokrát už z pozice specialisty na technologii řeči.

Alex Acero (vpravo)

Pokud jste snímek neviděli, tak byste se na něj měli podívat (v originálním znění, pochopitelně), ale zde jen krátké shrnutí:

„Theodore (Joaquin Phoenix) je komplikovaný a citlivý muž, který se živí psaním dojemných a osobních dopisů pro druhé. Se zlomeným srdcem po ukončení dlouhého vztahu se začne zajímat o nový, pokročilý operační systém, o kterém jeho výrobce tvrdí, že představuje zcela unikátní a intuitivní bytost. Po jeho instalaci se seznamuje se ,Samanthou‘, umělou inteligencí s milým ženským hlasem (Scarlett Johansson), která má zajímavé postřehy, je citlivá a překvapivě vtipná. Jak její potřeby a požadavky rostou společně s těmi jeho, mění se jejich přátelství ve skutečnou vzájemnou lásku.“ – ČSFD

Hlavní věcí je jednoduše fakt, že je tu inteligentní operační systém schopný mluvit. A jak krásně! Scarlett Johansson nemusí být oblíbenou herečkou úplně každého, její hlas je však v tomto filmu naprosto okouzlující a zamilují si jej asi všichni. V jejím projevu je zachycena hromada emocí, vše doplňují perfektní pauzy mezi větami, tempo řeči a mnoho dalšího. To je přesně věc, která Alexe Acera inspirovala:

„Je to přirozené! Má perfektní pauzy, správnou intonaci, uhlazený hlas. Jen má v sobě trochu metalický nádech,“ prozradil specialista.

Od té doby vznikl stejný cíl i u Siri. Pokud byste si o vývoji chytré asistentky něco přečetli, rychle byste došli k závěru, že to není tak jednoduché, jak by se někomu mohlo zdát. Jak již ale víme, alespoň částečně se jim k projevu podařilo přiblížit již s iOS 11. Hlas Siri je plynulejší a uhlazenější, navíc je nyní schopná říkat shodné věty s jinou intonací, což pomáhá k navození přirozenějšího projevu.

Rozhovor, který Acero poskytl magazínu Wired, jde hodně do detailu. Můžete v něm najít řadu zajímavostí k pozadí vývoje Siri. Bez dalšího povídání pro vás vybíráme část, kde byl citován Greg Joswiak:

„Štve mě, že lidé porovnávají virtuální asistenty na základě vědomostních otázek, to hází na Siri špatné světlo. Nevyvíjeli jsme ji, aby byla vítězem vědomostních soutěží,“ říká.

Zdroje: Cult of Mac a MacStories

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.