imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Home Button možná zmizí z nových iPadů


Podle nových zpráv od Makotakary se nadcházející iPady obejdou bez Home Buttonu a možná se dočkáme i dalších velikostí zařízení.

Nepotvrzené informaci mluví o tom, že Apple uvažuje o odstranění Home Buttonu. U iPhonu 7 už jsme se dočkali jakéhosi mezikroku. Na něm už prakticky nejde o žádné tlačítko, jak by název napovídal, ale jde o dotykovou plochu s haptickou odezvou.

01_home_button_ipad

Obě „tlačítka“ mají pochopitelně stejný účel a nejinak tomu bude v budoucnosti, jen ze zařízení zmizí ikonický tvar. Některé informace mluví o tom, že dalším na řadě by měl být nový iPad. Navíc se má dle Makotakary objevit model o velikosti 10,9“, což je trochu zvláštní, protože Kuo dříve tvrdil, že se objeví 15,5“ model a zaslechli jsme zvěsti i o 10,1“ iPadu.

Apple v tuto chvíli prodává tři modely – dvě větší verze, které pro nás v tuto chvíli budou relevantní. Na jedné straně máme iPad Air a iPad Pro s úhlopříčkou o velikosti 9,7“, na druhé pak máme iPad Pro s úhlopříčkou 12,9“.

02_home_button_ipad

Všechny nově uvažované velikosti mají své výhody a nevýhody, ale kdybychom se měli postavit do pozice Applu, nejvhodnější by podle nás byl model s 10,9“, jelikož by ideálně zapadnul mezi aktuální dvě varianty. Bezpochyby by se našla řada uživatelů, kteří právě tuto velikost berou jako ideální, každopádně uvedení nového modelu je vždy velkou neznámou. Není jasné, jak velká poptávka se po ní zvedne.

Obecně je vhodná velikost 9,7“, protože ideálně zapadne mezi velikost smartphonu a laptopu, má tak svůj vlastní okruh působnosti. Kdybychom se ještě chtěli vrátit k absenci Home Buttonu, máme dva nápady, proč by se k tomu mohl Apple uchýlit.

03_home_button_ipad

Rozumný důvod by bylo odstranění zbytečně velkých rámečků iPadu. Díky tomu by bylo možné v zařízení o velikosti stejné, jakou má model s 9,7“ úhlopříčkou, udělat displej o velikosti 10,1“ nebo 10,5“. Tím pádem by starý model úplně zmizel a nahradila by ho některá z nových variant.

Druhou možností je pak krok „nové je vždycky lepší“ – pokud bychom to jako Apple mohli provést, proč bychom neměli? Zejména ve chvíli, kdy se trh s tablety zastavil a začíná se poptávka po tomto segmentu spíše zmenšovat. Jiná cesta vpřed pravděpodobně není, iPad s macOS dost jistě neuvidíme, stejně tak to vidíme s počítači a nasazením iOS.

04_home_button_ipad

Apple zvládá se svou nabídkou naplnit vše, co uživatel od tabletu může očekávat. Na kreslení tu máme iPad Pro, na hraní her nebo sledování obsahu je tu pak menší varianta, nebo dokonce i Air 2. Stále existuje hromada lidí, kteří dávají během surfování po internetu a sledování Facebooku přednost tabletu před notebookem. Už teď tu má Apple velikosti tabletů, které dokážou naplnit poptávku, a není nám tak úplně jasné, proč by chtěl přicházet se čtvrtou variantou.

Nicméně jestliže by se Apple dokázal zbavit rámečků u iPadu, objevily by se nové možnosti – verze s 10,9“ by mohla mít jen 7,5 mm, čili stejně jako iPad Air 2. To je způsob, jak by do zařízení mohli vtěsnat větší baterku a možná i displej kompatibilní s Apple Pencil.

05_home_button_ipad

Makotakara odhaduje vydání nových iPadů bez Home Buttonu na rok 2017, čili bychom měli dost času na zpracování zařízení bez tlačítka dříve, než na trh dorazí desátý iPhone. Bylo by to ale trochu zvláštní, protože se pomalu začal objevovat Touch ID po iPhonech i v iPadech. Nejdříve vynechali tuto funkci u iPadu mini 2, následně o rok později už u iPadu mini 3 se stejným hardwarem čtečka otisků byla.

Pokud by byly informace o absenci Home Buttonu správné, chce si Apple nejdřív vyzkoušet jeho odstranění u iPadů, následně by jej pak úplně vypustil i u iPhonů. To by jim, stejně jako v případě tabletu, umožnilo vtěsnat větší displej do stejně velkého šasi. Časem by pak úplně zmizely rámečky jak u iPadu, tak u iPhonu.

Zdroj: The Verge

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!