imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Hra s tanky pro každého – Galaxy Zega


Na testování se nám do rukou dostalo Galaxy Zega, dálkově ovládané tanky pomocí smartphonu. Nestřílí se tentokrát na pixely ve virtuálním světě, ale skrz aplikaci ovládáte skutečnou hračku. Navíc bojujete proti sobě. Jde se na to!

Když si vzpomenete na autodráhy a na to, jak fungují, představíte si předpřipravenou dráhu, kde autíčka donekonečna jezdí v kruzích. Aby nás něco takového bavilo, nesmí nám být víc než šest let. Možná si budete říkat, co vás na tom vlastně i v těch šesti letech bavilo.

Dnes představovaná hračka je však úplně něco jiného. Rozhodně nejde o hru jen pro nejmladší z nás. Skvělou zábavu si užijete i bez toho, abyste museli přemýšlet jako malé dítě. Navíc v každém z nás (alespoň u mužů) kus toho dítěte stejně je.

Unboxing

Když se podíváte do balení, najdete zde následující: dva tanky a jejich kontejnery (nejde tu o klasické druhoválečné tanky, ale o stroje trochu futurističtějšího ražení), díly na sestavení arény, nabíječku a nálepky.

Sestavení není vůbec komplikované, spíš úplně naopak. Dokonce i manuál se uchyluje k jen několika málo bodům. Nejdůležitější na celé hře je, že si vždy na základě jednotlivých kusů sestavíte vlastní unikátní arény, kde dva tanky bojují proti sobě. Stojí za to postavit arénu s mnoha úkryty a rohy, potom je větší výzva druhého najít a trefit, což značně zlepšuje herní zážitek.

Jakmile arénu sestavíte, můžete se pustit do akce! Musíme říct, že tanky v kontejnerech na odkládání vypadají skvěle a jelikož se do nich jednoduše zacvakávají, je ideální je využívat i jako nabíječku. Z App Storu už stačí jen stáhnout aplikaci Galaxy Zega.

01_galaxy_zega_test

Aplikace

Zde se setkáte s jedním z mála zádrhelů, které trochu kazí první spuštění – abyste se do bitvy dali, musíte se v aplikaci přihlásit; ne však přes nějaký vlastní účet, ale skrz Facebook. Není jiná možnost než sociální síť. A ani tak to nefunguje perfektně, abychom se úspěšně přihlásili, tak to každému trvalo v průměru šest pokusů. Jestliže někomu přihlašování do aplikací skrz Facebook vyloženě vadí, máme pro ně špatnou zprávu – hru si jinak nezahrajete.

Jakmile se jednou přihlásíte, aplikace se představí, můžete si projít i krátkým tréninkovým programem se základním představením funkcí. Ovládání tanku je neuvěřitelně snadné, máte dvě šipky pro jízdu vpřed a vzad a dvě šipky pro pohyb do stran. Na ovládací systém si zvyknete během několika sekund a perfektně odpovídá přirozenému umístění rukou na mobilu. V pravém horním rohu naleznete tlačítko pro střelbu – jak už tušíte, pomocí něj budete sestřelovat soupeře a ubírat mu životy. Na levé straně pak naleznete tlačítko pro spuštění speciální schopnosti.

02_galaxy_zega_test

Boj!

Samotný souboj probíhá následovně – propojíte dva tanky se dvěma telefony pomocí Bluetooth (je to fakt paráda, prostě držíte telefon nad tankem a aplikace sama tank rozezná a spojí). Poté jeden z hráčů vytvoří zápas, stává se tak hostitelem. Druhý hráč se pak do jeho hry připojí. Jakmile se nastaví, jak dlouho a do kolika bodů se hraje, vše odstartujete stisknutím tlačítka „Start“.

Začne hrát soubojová hudba (překvapivě jde o velice příjemný prvek, který dává celému souboji ještě větší náboj) a můžete odstartovat. Hlavním úkolem je dávat pozor během manévrování, kdy se neustále snažíte mířit dělem na vašeho soupeře, resp. tam, kde podle vás vyjede zpoza překážky. Jakmile vystřelíte, dělo zabliká a střelu doplní i zvukový doprovod. Pochopitelně nejde střílet skrz zdi, tank ale můžete střelit z kterékoliv strany.

Když trefíte nepřítele, roztočí se, na chvíli zamrzne a ztratí jeden život. Počet životů je mimochodem vidět i na led panelu na vrchu tanku. Střely musí být v určitém rozmezí, abyste nemohli neustále pálit a zkoušet štěstí. Když se trefený tank vzpamatuje, hra pokračuje do té doby, dokud některý z hráčů neztratí všechny životy, případně dokud nedojde čas.

Samotné tanky jsou vcelku masivní, mají gumové pásy, které dokážou tank vytáhnout i na zdi. Jeden ke druhému se tak dostanete vcelku snadno. Jde o skvělou zábavu a budete hru často brát na různé akce, případně hrát se svými dětmi.

03_galaxy_zega_test

Vývoj

Vývojový mód je důležitým aspektem hry, svému tanku totiž můžete přidělovat speciální schopnosti. Tyto schopnosti naleznete ve vývojovém stromu skrz nasbírané počty bodů. Odemknout můžete schopnosti, jako super silný laser, štít nebo zvýšení rychlosti. Tyto schopnosti pak využíváte během bitev.

Jestliže vám něco říkají „RPGčka“, najdete právě zde jeho prvky – jediný rozdíl je, že zde možnosti rozvíjet se přenášíme do reálného světa. Čím více hrajete, tím silnější se váš tank stává a tím víc bonusových pohybů získáváte. Do vývoje tanků jsme se však nepouštěli tak hluboce, jak by třeba při recenzování hry bylo nutné. Jakmile se však do tančíků zamilujete, po několika dnech hraní můžete ze strojů dostat mnohem více.

04_galaxy_zega_test

Aréna

Jednotlivá bojiště můžete poskládat mnoha různými způsoby. Dokonce lze do arény přidávat třeba točící se prvky, které vytvoří ze dvou kusů zdí pohyblivé překážky. Další skvělou funkcí je, že je možné arénu upravit zcela libovolně podle vašich představ. Sami jsme vyzkoušeli několik různých konfigurací, ale časem je vcelku složité nacházet nová a nová nastavení, jež by se neopakovala. S tanky však můžete bojovat i mimo arénu, kdy si bojiště tvoříte pomocí obyčejných předmětů.

Ještě jsme nezmínili, že se ve hře nachází i další herní režim pojmenovaný jako „flag“. Ten jsme si však nemohli vyzkoušet, protože po spuštění nás aplikace žádala o umístění tanku na „Základnu X“, která se však v balení nenacházela. Později jsme zjistili, že jde o zvlášť prodávaný doplněk. Základna komunikuje skrz Bluetooth s tankem, který se na ní nachází. Je škoda, že není součástí balení, takhle jsme mohli hrát jen jeden herní režim.

05_galaxy_zega_test

Shrnutí

Jde o skvělý způsob, jak umožnit svým dětem vybít trochu energie. Navíc podporujete i kreativitu skrz taktiku a tvorbu nových bojišť. Hru s tančíky si užije každý, a dokonce i souboj třeba mezi starším a mladším sourozencem si užijí oba. Větší souboje se pak přemění ve skvělou bitvu pro celou rodinu, protože není těžké naskočit ani pro lidi, kteří toho za život moc nenahráli. Hra byla vytvořena spíše pro příležitostné (mezi hráči známé jako „casual“) hráče spíš než pro skutečné pařmeny. Na druhou stranu je zde prostor pro zlepšování, RPG prvky pak nabízejí i motivaci ke znovuhratelnosti. Cena se pohybuje kolem 4500 Kč a balení obsahuje celou arénu a dva tanky.

Samotné hraní je skutečně zábavné a rozhodně jej doporučujeme každému, kdo si chce užít trochu neobvyklé zábavy se svými dětmi či přáteli. Jde třeba o ideální způsob, jak rozhodnout, kdo bude umývat nádobí. Herní zážitek je relativně unikátní a díky reálným tankům si hru užijete o dost více. Jde o zajímavý koncept a v propojení virtuálních světů s tím reálným vidíme skvělý potenciál i do budoucna.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.