imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Hudba za všech okolností – Beoplay A2 Active


Nedávno jsme testovali jedno z novějších zařízení od B&O PLAY, konkrétně model Beoplay M5. Dnes se podíváme na jeden ze starších produktů této společnosti – jde o přenosný Bluetooth reproduktor Beoplay A2 Active, který se na trhu objevil v listopadu loňského roku.

Beoplay A2 Active můžeme brát jako „každodenního“ nástupce reproduktoru A2, který byl dánskou společností představen v roce 2014. Tehdy šlo o první skutečně kompaktní reproduktor od B&O PLAY; od té doby se na trhu objevil i A1, takže si nyní můžeme vybírat reproduktor o velikosti, jaká se nám zlíbí. Protože je vlastně A2 Active další generací A2, budeme právě tato dvě zařízení porovnávat.

Vnějšek

Pojďme se nejprve podívat, co najdeme v balení. Nebo ještě chvilku – podívejme se nejdřív na krabici samotnou. Produkty firmy B&O PLAY vždy přicházejí v krásném balení (na rozdíl od produktů „velkého bratra“ Bang & Olufsen, které přicházejí v jednoduchém hnědém kartonu), u Beoplay A2 Active se však laťka ještě zvýšila. Krabice vypadá podobně jako příspěvek Beoplay Journal, který je dostupný online nebo v tištěné podobně a vypadá skutečně stylově. Jde o první balení, které s tímto stylem přichází, ale pokud můžeme věřit spekulacím, nejde ani zdaleka o poslední. Pro představu se podívejte, jak vypadá přední strana:

01_beoplay_a2_active_test_mega

Po otevření krabice nás tu čeká samotný reproduktor s několika vystýlkami, dále tu je nabíjecí kabel, krátká uživatelská příručka a další řemínek, který je navíc oproti tomu, jenž už je na repráčku samotném připevněný. Beoplay A2 Active je aktuálně dostupný ve dvou barevných variantách: máme tu tmavě šedou variantu jménem Stone Grey a variantu ve světlejší šedé, která nese název Natural. Zařízení zvenku až na pár výjimek vypadá úplně stejně, jako jeho předchůdce – rozdílem je jen trochu pootočený řemínek, jelikož tu nově nemáme koženou, ale látkovou verzi ve dvou barvách – s jednolitou barvou a pruhovaný. V případě Stone Grey na vás čeká hnědý a pruhovaný v tmavě šedé a světle šedé kombinaci. U Naturalu máme pak bílý a modro-bílý pruhovaný řemínek.

Přestože vypadají řemínky snadno vyměnitelné, budete na jejich změnu potřebovat šroubovák, abyste uvolnili knoflík, který pásek drží pohromadě. Za designem stojí Cecilie Manzová, stejně jako tomu bylo u originálního A2 (nebo třeba i A1). Trypofobici se z designu úplně pomátnou, jelikož je celý založený na obrovském množství malých dírek, z nichž jsou některé vyplněné. Přední i zadní strana šasi je vytvořena z tvrdého plastu, který drží hliníkové tělo reproduktoru.

02_beoplay_a2_active_test_mega

Všechna tlačítka, která jsou celkem čtyři, jsou umístěna na vrchní hraně zařízení: vypínací/zapínací tlačítko, dvě tlačítka pro ovládání hlasitosti a čtvrté je pro Bluetooth. Máme tu i LED diodku, která napovídá, kdy je zařízení spuštěné a v jakém režimu se reproduktor nachází. Zdířky pak najdeme na druhé straně od řemínku – je tu sluchátkový jack a USB-C konektor. Druhý jmenovaný navazuje na trend, který B&O PLAY započal s A1, a používá nejnovější USB standard. Výhodou je, že zdroj energie může posílat v 5V/3A, čili celou baterku nabijeme na 100 % za 2 hodiny a 45 minut. Plná baterka nám pak zajistí 24 hodin přehrávání na nižší hlasitost. Jde však o pouhé „možná“, protože v balení nenajdeme nabíjení koncovku a je tu jenom USB-C drát s klasickým USB-A zakončením.

Další nevýhodou je, že zařízení asi ztratilo schopnost nabíjet libovolné další zařízení skrz USB, Beoplay A2 jsme díky tomu mohli využívat i jako externí baterii. Nemohli jsme tohle otestovat, protože jsme po ruce neměli žádný USB-C/Lightning kabel, každopádně tuto funkci v oficiálním seznamu na internetu již nenalezneme. Červená LED dioda naznačuje nabíjení – když pulzuje, zařízení se nabíjí. A je to nepříjemné. Můžeme sice vypadat jako velcí rýpalové, ale červená blikající dioda je skutečně nepříjemná, navíc, když vedle blikání ještě jaksi „vibruje“. Chápeme, že donutit diodu pěkně pulzovat nemusí být úplně snadné, ale od B&O PLAY jsme čekali víc.

03_beoplay_a2_active_test_mega

Beoplay A2 Active je nicméně malé přenosné zařízení, i když v porovnání s A1 zde slovo „malé“ hraje trochu jinou roli. A2 Active není nijak enormně veliký: 4,4 x 14,2 x 25,6 cm, takže se snadno vejde do menší tašky. Váží pak 1,1 kg, což se takhle z čísla může zdát dost, ale je to v pohodě.

Vnitřek

Uvnitř zařízení se rovněž nic velkého nezměnilo. V hliníkovém těle tu máme čtyři reproduktory (dva 7,6cm full-range drivery a dva 2cm tweetery) a dva 7,6cm pasivní basové radiátory. B&O PLAY tvrdí, že dva digitální zesilovače, každý dosahující 30 W, zvládnou dohromady nabídnout ve špičce až 180 W, což pochopitelně není reální hodnota a sami se budete muset přesvědčit o tom, jak celé kouzlo funguje.

Co je u A2 Active novinkou, je odolnost proti prachu a postříkání vodou, můžeme tak přenosný reproduktor brát na mnohem dobrodružnější místa než jeho předchůdce. Pozor však, odolnost proti postříkání rozhodně neznamená voděodolnost, takže žádné ponořování pod vodu. Nemusíte se však o zařízení bát, když na něj třeba začne pršet nebo když jej máte někde u bazénu a čas od času na něj vystříkne voda. To, jak se to podařilo udělat, jsme nerozklíčovali, protože vrchní plastovou krytku není možné odcvaknout tak snadno, jak to šlo u starší verze (respektive jsme to přestali zkoušek, když pod naším náporem začal plast vydávat nepříjemné praskající zvuky). [Dodatek: Nakonec jsme zařízení rozebrali a vše uvnitř vypadá stejně jako u předchozí verze, takže výrobce asi používá nějakou formu membrán nebo nano vrstvy.] Na druhou stranu zařízení už nemusíte rozebírat pro softwarový update, což upřímně nebylo úplně elegantní řešení. Ani nemyslete na nějaký klasický IP standard, firma nic podobného neuvádí.

04_beoplay_a2_active_test_mega

Když se podíváme na konektivitu, máme tu již zmiňovaný sluchátkový jack, který můžete připojit prakticky ke všemu (tedy kromě iPhonu 7, pokud nepoužijete adaptér…) a pochopitelně můžeme svá zařízení propojovat i skrze Bluetooth, které zde navíc podporuje aptX standard od Qualcommu. K A2 Active můžeme najednou připojit až osm zdrojů hudby, takže každý se na chvíli může stát amatérským dýdžejem – jak ale podobné situace známe, vše dopadne tak, že „budete poslouchat krásných 15 vteřin, než někdo přeskočí k další skladbě“. Tedy pokud se někdo k přehrávání pevně nepostaví a nedá všechny „poskytovatele hudby“ pěkně do latě.

Pokud bychom měli takové štěstí, že máme po ruce hned dva Beoplay A2 Active – nebo pokud jsme dva sami z neúcty k naší peněžence koupili – můžeme je snadno bezdrátově propojit skrz párovací aplikaci a funkci Wireless Stereo Pairing. To nám zajistí stereo výstup, přičemž jedno zařízení bude pochopitelně sloužit jako levý, druhé jako pravý výstup. Firma navíc celé párování bere skutečně vážně, čili nejde propojit jiné modely, a to ani A2 a A2 Active.

05_beoplay_a2_active_test_mega

Zvuk

Mrkněme se nyní na hlavní věc, o níž u Beoplay A2 Active jde – na zvuk. Zaprvé připomínáme, že zařízení obsahuje tzv. B&O PLAY True360, čili byste měli mít z poslechu stejně dobrý pocit, ať stojíte k reproduktoru z jakékoliv strany. Na rozdíl od Beoplay M5 je skutečně těžké určit, na jaké straně je reálně poslech lepší, protože jsou reproduktory rozmístěny rovnoměrně na obou hlavních stranách. Ano, jestliže si k zařízení stoupnete z užší strany, trochu se zvuk zhorší, každopádně vzhledem k jejich úzkosti se do podobné pozice často nedostanete.

Už i u originálního Beoplay A2 bylo až neuvěřitelné, jak dobře reproduktor hraje a jak kvalitní podání od tak malého zařízení dostáváme. U A2 Active je situace stejná. Beoplay A2 Active zní v porovnání k velikosti skutečně náramně, kvalita je čistá a příjemná, basy, středy a výšky jsou jasně oddělené. Nejlépe pak z jednotlivých vrstev zní výšky. Podání zvuku pak můžeme měnit pomocí B&O PLAY ToneTouch, takže pokud někdo prahne po hutnějších basech, nic mu nebrání. Kdo má radši vyrovnaný zvuk, nebude muset dělat žádné kompromisy. Podle našeho názoru tkví právě v ToneTouchi jedna z hlavních výhod zvukových systémů Beoplay.

06_beoplay_a2_active_test_mega

Kdybychom zde měli srovnávat s originálním Beoplay A2, nenašli jsme příliš rozdílů v podání. Dali jsme oba reproduktory pěkně vedle sebe a až potom jsme mohli potvrdit, že A2 Active zní trochu čistěji a lépe, ale rozdíl rozhodně není nijak zásadní. Hlasitost zvuku je stejná, obě zařízení mají vzhledem ke své velikosti ohromnou sílu, a není problém s nimi vyplnit klidně i dvacet metrů čtverečních. Na celý byt během párty by však reproduktor už asi nestačil.

Verdikt

K Beoplay A2 Active můžeme říct to samé, co jsme říkali u jeho předchůdce: jde o JASNOU KOUPI. Na trhu jen stěží najdete něco stejně pěkného a velikého, co bude zároveň tak přenosné a kvalitní. Tento produkt jsme s sebou vzali na mnohá místa a všude jsme slyšeli jen slova chvály. Jedinou nevýhodou tak zůstává ta, jíž najdeme u většiny produktů B&O PLAY, a tou je samozřejmě cena.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!