imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

iCloud ukládal všechna vaše data z prohlížeče


I ta, které jste smazali. Data za dlouhá léta byla dostupná pro rozšifrování, což Applu přináší pár problémů. A přestože firma rychle vydala opravu, zapomněla na vysvětlení. A to by v podobném případě skutečně podat měla.

Byla to nehoda, nebo záměrná krádež dat? Nevíme, každopádně obě možnosti přichází v úvahu a Apple si zadělává na pěkné lapálie. Pokud jste si totiž dosud mysleli, že všechny informace o svém pohybu v prohlížeči jednoduše smažete vymazání historie, pletete se. Po dlouhé roky totiž iCloud ukládal vaši aktivitu, a to včetně té, kterou jste záměrně smazali. Chyba (?) byla objevena ruskou společností jménem Elcomsoft, jež vytváří hackovácí nástroje zejména pro potřeby vyšetřování.

Je těžké si v tuto chvíli představit, že by šlo skutečně o nechtěnou chybu, protože „smazaná“ data byla uložena v záznamu jménem „náhrobek“. Tyto záznamy původně sloužily k tomu, aby se historie prohlížení synchronizovala se všemi dalšími zařízeními. Nikdy však tato data nebyla smazána, a jak to vypadá, všechny informace se z nich dají rozšifrovat: názvy navštívených stránek, konkrétní URL adresy, čas a frekvenci návštěv… Prostě všechno.

01_icloud_has_been_storing_all_your_data

Problém objevil CEO Elcomsoftu, Vladimir Katalov, když zkoušel nově vyvinutý hackovací nástroj na svém iPhonu. Zatímco rozkódovával data, jež mohl získat z iCloudu, zjistil, že se zde nachází i dříve smazaná historie prohlížení. Forbesu tento fakt potvrdily i další instituce, které mají k podobným nástrojům přístup. Podle dosavadních informací to vypadá, že byla data uchovávána od 27. listopadu 2015. Je tedy možné, že s touto „funkcí“ přišel Apple až ke konci předminulého roku?

Máme tu však i faktory, které by naopak ukazovaly na nechtěnou chybu. Cloudové služby musí po nějakou dobu uchovávat smazané soubory z podstaty toho, jak fungují. Když zařízení zapnete po několika dnech, musí zde být potřebná data na smazání a správnou synchronizaci. To je důvod, proč je možné, že se prostě stala chyba během programování. Pokud by od vás chtěl navíc Apple data krást, rozhodně by je zvládnul schovat tak, aby nebyla zpětně dohledatelná.

02_icloud_has_been_storing_all_your_data

Pro většinu z nás není tento problém několika let záznamů otázkou života a smrti. Hned několik hodin poté, co Forbes informaci přinesl, se navíc Apple pustil do nápravy na svých serverech. Dle aktuálních informací by měla být smazána všechna data starší čtrnácti dní. Elcomsoft na tento krok reagoval jednoduchou zprávou:

Správný krok, Apple. Pořád bychom však rádi znali vysvětlení.

Stejně tak bychom jej rádi znali my, uživatelé. Jestliže se objeví oficiální vyjádření Applu, tento článek aktualizujeme. Do té doby si užívejte prohlížení internetu s vědomím toho, co jsme vám dnes sepsali.

Zdroj: The Verge a Forbes

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!