imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

IDC: Počítačový trh rostl poprvé po pěti letech


Společnost na průzkum trhu IDC tvrdí, že trh s PC v prvním čtvrtletí 2017 zaznamenal růst poprvé za posledních pět let. Podívejme se na konkrétní výsledky a na důvody, jež by za růstem mohly stát.

I ti, kteří se analýzám trhu příliš nevěnují a dění na trzích s IT sledují jen zběžně, ví, že trh s počítači poslední léta zaznamenával pokles. Dokonce se dostal na své minimum od příchodu smartphonů a tabletů. Pro řadu uživatelů totiž právě tato zařízení naplňují všechny požadavky a klasické PC již nepotřebují. I pro Apple byla sekce Macintoshů hlavním zdrojem příjmů po dlouhou dobu, tuto pozici pak nahradily iPody, následně iPhony. Trendy se řídily podle „telefon na prvním místě“, stejně tak tomu bylo u vývojářů aplikací a webů – většinu obsahu totiž uživatelé konzumují právě skrze telefony, stávají se z nich proto primární zařízení.

01_pc_industry_grows_for_the_first_time_in_5_years

Na trhu je však stále velké množství lidí, kterým mobilní procesory jednoduše nemohou naplnit všechny požadavky. Jde většinou o tvůrce obsahu, kteří si žádají klasické procesory a dedikované grafické karty. Můžeme zde najít tvůrce her, aplikací, hudby či videa, mezi hlavní zájemce ale patří i další kreativní skupiny nebo jednotlivé firmy pro své zaměstnance. Nesmíme zapomínat ani na skupinu z druhé strany, která obsah konzumuje – hráči videoher. Ti kvůli ideálnímu zážitku sahají po velice výkonných strojích a tvoří zde tak další část poptávky. Apple situaci nedávno analyzoval také a prozradil, že ani on se nemůže k těmto uživatelům otočit zády a věnovat se pouze mobilním zařízením.

Ze zprávy IDC můžeme vidět, že se v prvním čtvrtletí 2017 prodalo 60,3 milionů PC, kam zahrnujeme i Macintoshe. PC je zde bráno jako stolní počítač. V meziročním porovnání jde tedy o nárůst o 0,6 %, což je i přes svou drobnost velký úspěch. Původně totiž analytici odhadovali další pokles ve výši 1,8 %. Jakýkoliv růst je tak pozitivní. Je nutné poukázat na to, že růst si tato část trhu nezažila již pět let. IDC však tvrdí, že nejde o změnu trendů – uživatelé jen prodlužují období mezi výměnou svých zařízení a nyní přichází období výměny starých modelů za nové. Společnost si tedy myslí, že právě začátek dalšího cyklu stojí za změnou tendence a všechna čísla tomu prý napovídají. V dalších kvartálech proto máme očekávat další růst trhu.

02_pc_industry_grows_for_the_first_time_in_5_years

Uživatelé obecně začali prodlužovat období, během něhož nahrazují staré počítače novými. Komerční trh nyní startuje nový cyklus, který by měl táhnout další růst v následujícím období. Spotřebitelská poptávka zůstane pod tlakem, ale růst segmentů, jako herních PC, stejně jako vyšší saturace tablety a smartphony, dotlačí trh ke stabilnímu bodu.

Zprávu IDC potvrzují i informace nasbírané od výrobců, Gartner si však myslí, že je situace zcela jiná. Podle IDC zvládlo HP vyprodukovat nejvyšší růst v měřeném období, díky čemuž se firma dostala na první příčku poprvé od roku 2013. Společnost zaznamenala 13,1% růst. Druhé místo na trhu patří Lenovu s 1,7% nárůstem, třetí místo obsadil Dell s meziročním růstem o 6,2 %. Čtvrtá příčka jako vždy patří Applu s růstem 4,1 %, nejsilnější pětku pak uzavírá Acer s růstem 2,9 %.

Data Gartneru ukazují, že je situace mnohem chmurnější než podle předpovědi IDC – podle svých dat totiž trh zaznamenal 2,4% pokles ve stejném měřeném kvartálu. Tento rozdíl může mít původ u Chromebooků, jelikož IDC jejich data započítává, Gartner nikoliv. ChromeOS navíc dle IDC překonal Macintoshe.

03_pc_industry_grows_for_the_first_time_in_5_years

Vypadá to, že znovuzrozená a překopaná řada stolních počítačů Pro od Applu přichází v pravou chvíli. Nový Mac Pro spolu s monitorem od Applu dorazí příští rok, nový iMac bude vydán ještě letos na podzim. Phil Schiller doplnil, že vydání MacBooků Pro v roce 2016 přineslo neočekávaný 20% růst.

Jak asi všichni víte, udělali jsme velké změny v produktové řadě MacBooků Pro. Vše se vyvíjí dobře. Uživatelé je milují, máme hodně zákazníků, kteří si je pořizují. Jak říkám, jde o velká čísla, meziroční nárůst byl 20 %. Jsme na tyto produkty skutečně pyšní; samozřejmě si ale všímáme zpětné vazby, co by se na nich ještě dalo vylepšit.

Nemůžeme se dočkat, co nám Apple u své řady Pro dál předvede.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!