imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

IDC: Počítačový trh rostl poprvé po pěti letech


Společnost na průzkum trhu IDC tvrdí, že trh s PC v prvním čtvrtletí 2017 zaznamenal růst poprvé za posledních pět let. Podívejme se na konkrétní výsledky a na důvody, jež by za růstem mohly stát.

I ti, kteří se analýzám trhu příliš nevěnují a dění na trzích s IT sledují jen zběžně, ví, že trh s počítači poslední léta zaznamenával pokles. Dokonce se dostal na své minimum od příchodu smartphonů a tabletů. Pro řadu uživatelů totiž právě tato zařízení naplňují všechny požadavky a klasické PC již nepotřebují. I pro Apple byla sekce Macintoshů hlavním zdrojem příjmů po dlouhou dobu, tuto pozici pak nahradily iPody, následně iPhony. Trendy se řídily podle „telefon na prvním místě“, stejně tak tomu bylo u vývojářů aplikací a webů – většinu obsahu totiž uživatelé konzumují právě skrze telefony, stávají se z nich proto primární zařízení.

01_pc_industry_grows_for_the_first_time_in_5_years

Na trhu je však stále velké množství lidí, kterým mobilní procesory jednoduše nemohou naplnit všechny požadavky. Jde většinou o tvůrce obsahu, kteří si žádají klasické procesory a dedikované grafické karty. Můžeme zde najít tvůrce her, aplikací, hudby či videa, mezi hlavní zájemce ale patří i další kreativní skupiny nebo jednotlivé firmy pro své zaměstnance. Nesmíme zapomínat ani na skupinu z druhé strany, která obsah konzumuje – hráči videoher. Ti kvůli ideálnímu zážitku sahají po velice výkonných strojích a tvoří zde tak další část poptávky. Apple situaci nedávno analyzoval také a prozradil, že ani on se nemůže k těmto uživatelům otočit zády a věnovat se pouze mobilním zařízením.

Ze zprávy IDC můžeme vidět, že se v prvním čtvrtletí 2017 prodalo 60,3 milionů PC, kam zahrnujeme i Macintoshe. PC je zde bráno jako stolní počítač. V meziročním porovnání jde tedy o nárůst o 0,6 %, což je i přes svou drobnost velký úspěch. Původně totiž analytici odhadovali další pokles ve výši 1,8 %. Jakýkoliv růst je tak pozitivní. Je nutné poukázat na to, že růst si tato část trhu nezažila již pět let. IDC však tvrdí, že nejde o změnu trendů – uživatelé jen prodlužují období mezi výměnou svých zařízení a nyní přichází období výměny starých modelů za nové. Společnost si tedy myslí, že právě začátek dalšího cyklu stojí za změnou tendence a všechna čísla tomu prý napovídají. V dalších kvartálech proto máme očekávat další růst trhu.

02_pc_industry_grows_for_the_first_time_in_5_years

Uživatelé obecně začali prodlužovat období, během něhož nahrazují staré počítače novými. Komerční trh nyní startuje nový cyklus, který by měl táhnout další růst v následujícím období. Spotřebitelská poptávka zůstane pod tlakem, ale růst segmentů, jako herních PC, stejně jako vyšší saturace tablety a smartphony, dotlačí trh ke stabilnímu bodu.

Zprávu IDC potvrzují i informace nasbírané od výrobců, Gartner si však myslí, že je situace zcela jiná. Podle IDC zvládlo HP vyprodukovat nejvyšší růst v měřeném období, díky čemuž se firma dostala na první příčku poprvé od roku 2013. Společnost zaznamenala 13,1% růst. Druhé místo na trhu patří Lenovu s 1,7% nárůstem, třetí místo obsadil Dell s meziročním růstem o 6,2 %. Čtvrtá příčka jako vždy patří Applu s růstem 4,1 %, nejsilnější pětku pak uzavírá Acer s růstem 2,9 %.

Data Gartneru ukazují, že je situace mnohem chmurnější než podle předpovědi IDC – podle svých dat totiž trh zaznamenal 2,4% pokles ve stejném měřeném kvartálu. Tento rozdíl může mít původ u Chromebooků, jelikož IDC jejich data započítává, Gartner nikoliv. ChromeOS navíc dle IDC překonal Macintoshe.

03_pc_industry_grows_for_the_first_time_in_5_years

Vypadá to, že znovuzrozená a překopaná řada stolních počítačů Pro od Applu přichází v pravou chvíli. Nový Mac Pro spolu s monitorem od Applu dorazí příští rok, nový iMac bude vydán ještě letos na podzim. Phil Schiller doplnil, že vydání MacBooků Pro v roce 2016 přineslo neočekávaný 20% růst.

Jak asi všichni víte, udělali jsme velké změny v produktové řadě MacBooků Pro. Vše se vyvíjí dobře. Uživatelé je milují, máme hodně zákazníků, kteří si je pořizují. Jak říkám, jde o velká čísla, meziroční nárůst byl 20 %. Jsme na tyto produkty skutečně pyšní; samozřejmě si ale všímáme zpětné vazby, co by se na nich ještě dalo vylepšit.

Nemůžeme se dočkat, co nám Apple u své řady Pro dál předvede.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!