imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

tim cook

iOS dilema: vydat, nebo nevydat?


Co je lepší, aby Apple vydal iOS, který je v pořádku částečně, nebo aby Apple nevydal nic, dokud nebude systém dokonalý?

Hypotéza „lepší koncept v hrsti než iPhone na střeše“ může být aplikována i na vydaný hardware, který předběhl svou dobu, s operačním systémem ale moc dobře nefunguje. iOS je duší iPhonů a iPadů a někteří lidé si kupují produkty Applu právě kvůli němu. Nezáleží na tom, jak moc dobrý je hardware, bez iOS by byl k ničemu. Proto nemůže Apple vydat „koncept“, tedy polovičatý operační systém.

ios 11

Spousta lidí ovšem cítila, že oficiální verze iOS 11 vydána v září připravena nebyla, bez ohledu na rekordní počet beta verzí. Mnoho lidí také tvrdilo, že dokud nebudou opraveny ty největší chyby, systém by neměl být vydáván vůbec. Konečná odpověď přitom nemusí být jasná, jelikož je vždy nutné zvážit celou řadu aspektů.

Jako stavba domu

Lidé, kteří si staví svépomocí dům, vždy říkají:

dům není nikdy kompletně hotov.

Něco podobného platí i o iOS. Vždy se najde něco, co se dá vylepšit: výdrž baterie, nové funkce, aktualizace zabezpečení.

ios 11

Proto se celá záležitost mění spíše ve filozofickou otázku: kdy můžeme považovat iOS za hotový? Mohli bychom tvrdit, až zmizí veškeré problémy a chyby. Nějaké chybky se ovšem najdou vždy. Mohli bychom tvrdit, až bude lepší než předchozí verze, ovšem ani to se nedá jasně definovat. Co činí něco „lepším“? Nebo že to mělo být připraveno pro každodenní použití? A pro jaký typ uživatelů?

Není snadné definovat dokončení něčeho, co v podstatě nebude hotové nikdy.

Podobně jako hardware

Ačkoliv iOS funguje jinak než hardware, některé podobnosti bychom mezi nimi našli. Apple oznamuje určité funkce iOS daleko před jejich samotným uvedením. Stačí si vzpomenout na Portrait Mode z minulého roku, letošní synchronizaci iMessage iCloud, AirPlay 2 a peer-to-peer Apple Pay.

žena a dítě

Zda je to dobře, nebo ne, je dobrá otázka. Dělá v podstatě to, co vyžadují lidé, kteří tvrdí, že by funkce měla být vydána teprve tehdy, jeli hotová.

Nejen o emojis

Dodatek k další velmi často opakované reakci:

Máme 100 nových emojis, ale normální iOS ne.

Takovéto bouřlivé reakce jsou pochopitelné, je ale pošetilé si je vybíjet na emojis. Na emojis pravděpodobně pracuje samostatná skupina designérů, která by zřejmě ani netušila, jak opravit nějakou chybu v 3D Touch.

emoji

Apple má takřka neomezené lidské a finanční zdroje, i tak si ale můžete být jistí, že je zbytečně nepřevádí z iOS na emoji. Obě divize mají ve svých řadách schopné lidi, a kdyby přestali v Cupertinu pracovat na emoji, samotnému iOS by to nijak nepomohlo.

Shrnutí

Žádné hranice poukazující na připravenost systému neexistují. Lidé se budou vždy dohadovat nad tím, zda je systém dobrý, nebo není. Apple věřil, že je iOS 11 schopen každodenního provozu (nebo ho musel prostě vydat kvůli očekávání), někteří lidé tomu nevěří.

ios 11

Ať už je to jakkoliv, iOS 11 byl vydán před více než měsícem a od té doby vychází neustále opravy chyb, aktualizace a nové funkce. Systém je čím dál stabilnější a každý den se počet nespokojených uživatelů snižuje.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.