imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

až moc dobrý iphone může být pro uživatele problém

iPhone 7 Plus je až moc dobrý. A to by mohl být problém!


Beze srandy, uživatelé na tom budou hůře, pokud Apple vážně pochopí tajemství „výroby verze Plus“. iPhone 7 Plus započal trend, který nemusí vést Apple po té správné cestě, přičemž samotné zařízení je prakticky dokonalé. Jak ale může být něco úžasného problém?

Velikost displeje je zajímavá. Když spatřily světlo světa první chytré telefony, velikost 3.5″ byla považována za obrovskou. Například jeden z prvních chytrých telefonů byl 3.2″ Samsung s rozlišením 240×240. Jeho velikostí jsme byli naprosto uchváceni a dokonce jsme na něm mohli sledovat videa z YouTube. Když poté vyšly telefony o velikosti 4″, všichni váhali, jestli už to není moc velké a jestli dosáhneme na druhý okraj obrazovky. V té době panoval názor, že 4″ jsou ideální: větší telefony by se nedaly ovládat a menší by byly až moc malé.

Lidé všeobecně při nákupu svého prvního produktu Applu, což byl většinou MacBook Air nebo iPhone, jeho ekosystému teprve dávali šanci. Ten vás do sebe nicméně velice rychle vtáhne a bylo tedy jen otázkou času, než začnou noví uživatelé Applu hledat další náhražky za svá starší zařízení. Nicméně se začaly do módy vracet malé displeje, protože se pohodlně vešly do kapes, při sezení vás nikde netlačily a daly se normálně držet v ruce.

až moc dobrý iphone může být pro uživatele problém

Mezitím se ale trh začal kompletně měnit a změna začala u Androidu. Přístroje o velikosti 4″, které byly dříve považovány za obrovské, se nyní nazývaly „mini“ a normální nebylo nic pod 5″. To byl další důvod, proč se lidé rozhodli přejít k Applu a jeho iPhonu: totiž všechny telefony, které za něco stály, byly až moc velké. Cokoliv menšího bylo plné kompromisů a šlo pouze o slabší zmenšené modely okopírované od svých větších bratříčků.

Na druhé straně barikády stál Apple, který byl po změně velikosti displeje z 3.5″ na 4″ obviňován z nesvěcení památky Steva Jobse. A to během doby, kdy konkurence již prodávala telefony velikosti kuchyňské pánvičky. Šlo o sympatický koncept, kdy Apple prodával přijatelně velké zařízení, které nebylo pouze odlehčenou verzí vlajkové lodi. Poté představil iPhone 6 s opět zvětšenou velikostí displeje a rozdělil paletu produktů na normální model a model Plus. Rozdíl je vidět jasně: větší model se nazývá Plus a ne menší mini (nebo zbytečný, druhá liga, levnější verze). Ti, kdo si koupili normální verzi, stále dostali TEN iPhone, stejně jako ti, co si koupili větší verzi.

až moc dobrý iphone může být pro uživatele problém

A nešlo jen o pojmenování. Ani hardwarově se mezi sebou nijak výrazně nelišili. Do většího modelu se samozřejmě vešla větší baterie, o něco větší rozlišení a o trochu lepší fotoaparát, ale v podstatě šlo pořád o dva stejné telefony s jediným rozdílem v jejich velikosti. A stejně tomu bylo i s iPhonem 6s. Minulé září pak byly představeny iPhony 7 a 7 Plus a vážně se zdá, že došlo k nějaké zásadní změně. Model Plus dostal výrazně lepší fotoaparát, ve skutečnosti hned dva, a o 150 % větší RAM. Pomalu, ale jistě, se od sebe tyto dva modely začaly vzdalovat.

až moc dobrý iphone může být pro uživatele problém

Jak jsme zmiňovali výše, nejde o nijak úžasnou strategii, zejména v této cenové relaci. Dávat zákazníkům najevo, že základní model je sice dobrý, ale pokud chcete kompletní balíček, musíte si koupit obří telefon (za samozřejmě vyšší cenu). Ani by nám nevadilo, kdyby existovala verze Pro s vlastnostmi jako má Plus, ale v normální velikosti 4.7″ a vedle ní základní model, jelikož jde opravdu spíše o velikost a cenu. Mnoho lidí by prodalo za dvojitý fotoaparát jako má 7 Plus ledvinu, ale 5.5″ telefon si přesto nekoupí, protože je prostě moc velký a to se s pochopením moc nepotkává.

Tento až agresivní posun k větším modelům je vidět i na prodejních číslech. V případě verze 7 si větší model zvolilo více lidí, než tomu bylo u 6 a 6s. Chlubí se tím i v reportu z prvního kvartálu: iPhone 7 Plus je nejlépe prodávaným 5.5″ telefonem všech dob. V řeči čísel tvořil podle Cowen & Co model Plus u verze 6 17 % prodejů, zatímco u iPhonu 7 to tvořilo již 40 %. Je velice pravděpodobné, že dodatečné funkce hráli při rozhodování velice důležitou roli, protože velikostně není mezi posledními dvěma verzemi žádný rozdíl. Je důležité podotknout, že od té doby uběhly dva roky a sledování médií se za tu dobu poněkud změnilo, což by mohlo indikovat nějaký nárůst, nicméně ne do až takové míry.

až moc dobrý iphone může být pro uživatele problém

Otázkou zůstává, co si z toho Apple odnese. Vzhledem k tomu, že se většinou rozhoduje na základě finančních faktů (a to obzvláště poslední dobou), není vůbec jisté, zda se společnost rozhodne pro řešení, která budou dobrá pro nás uživatele, protože v Cupertinu to vidí asi nějak takto: do modelu Plus přidáme nějaké úžasné nové věci, které budou základnímu modelu chybět, a lidé budou tento telefon kupovat jako smyslů zbavení. Super, příště uděláme mezi dvěma modely ještě větší rozdíl a prodeje se k tomu dražšímu nakloní ještě více. Podle společnosti UBS přináší tato změna Applu o zhruba 2 % zisku navíc. Ačkoliv se to nezdá jako velká hodnota, stále se tu bavíme o miliardách dolarů, které mohou být příjemným bonusem, i pokud by poptávka po iPhonech stagnovala, což by znamenalo, že by prodávali stejný počet telefonů jako dnes, ale zisky by stále rostly. Od Applu by se jednalo o naprosto logický krok. Stále tu ale máme spoustu uživatelů, kteří by byli velice rádi za kompletní funkčnost nového telefonu v komfortní velikosti, které se jim ovšem nedostane.

až moc dobrý iphone může být pro uživatele problém

My všichni můžeme jen doufat, že to před uvedením nového iPhonu vezme Apple v potaz. Protože dle aktuálních zpráv jsou reálné obě verze. Na toto téma padala spousta slov i od těch největších proroků, že bezrámečkový OLED displej bude výsadou pouze modelu Plus. To by mezi dvěma modely vytvořilo nezrušitelnou propast. Naštěstí podle některých starších zpráv se dočkáme hned tří nových modelů a všechny by měly mít úplně nový design a bezdrátové nabíjení. Nejméně vylepšení by se dostalo následovníku aktuálního iPhonu 7 a oproti originálu by zaznamenal pouze několik změn, podobně jako u sérií „s“. Nicméně by přišly dva další modely s velikostí klasického a většího iPhonu, které by oba dostaly stejně úžasné funkce. Podle Kua by mohl displej toho většího dosahovat až na 5.8″, přičemž jeho velikost by díky bezrámečkovému displeji zůstala stejná.

až moc dobrý iphone může být pro uživatele problém

Druhý scénář by byl pro nás uživatele samozřejmě nejlepší, jelikož bychom si mohli zakoupit menší telefon se všemi novinkami. Něco podobného se přihodilo i u MacBooků Pro, což tento scénář jen a jen posiluje. V tomto duchu by byl laptop bez Touch Baru chytřejší 7s, protože se sice změnil design a některé základní funkce, ale ta opravdu skvělá funkce zmizela. 13″ a 15″ Touch Bar Pro by byly iPhone 8 a iPhone 8 Plus, jelikož jsou téměř identické s jen pár rozdíly, zejména velikostí obrazovky.

To vše by bylo skvělé, pokud by k tomu došlo. Touto cestou bychom se tak mohli strachovat pouze o cenu, jelikož ta nebyla u nových MacBooků nastavena zcela dobře. Tyto počítače jsou nesmírně drahé i pro lidi, kteří jsou na vyšší ceny Maců zvyklí. Pokud by k výše napsanému opravdu došlo, pak by mohl 7s převzít ceny aktuální série a chytřejší verze by byly ještě dražší. Ne moc lidí by zaplatilo zhruba 1 600 eur za produkt, který za pár let zastará, ani s různými slevami nebo na splátky. Takto bychom čelili stejnému problému: uživatelé by nebyli úplně spokojeni, kdyby se na takovou technologii mohli jen dívat a jediné, co by si mohli dovolit, je hloupější iPhone mini, který stojí stejně jako kdysi stála vlajková loď.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!