imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

iPhone 8 by mohl mít „opravdové“ bezdrátové nabíjení


Apple představuje své iPhony na tradiční Keynote v září a vypadá to, že ani tento rok nebude výjimkou. Podle dosavadních úniků to vypadá, že by budoucí iPhone mohl mít opravdu bezdrátové nabíjení na několik metrů.

Prozatím není jasné, zda Apple představí jako nástupce iPhonu 7 (Plus) modely 7S (Plus) či rovnou 8. Teoreticky by mohl představit rovnou iPhone 8 a tím by dal najevo, jak velký je to skok dopředu. Něco podobného udělal Microsoft se svými Windows, kdy po verzi 8 a 8.1 nenásledovala předpokládaná 9, ale rovnou Windows 10.

Co se konkurence iPhonu týká, tak špičkové Androidí telefony mají většinou funkci bezdrátového nabíjení. To ale není tak úplně praktické, protože telefon musíte položit přesně na speciální podložku a poté se telefonem nemůžete pracovat a nabíjení má velké energetické ztráty.  Vypadá to sice efektně, ale k praktičnosti to má daleko.

iphone-battery-tips

Úniky prozrazují, že Apple možná vyvíjí zcela nový systém nabíjení budoucích iPhonů. Koncept by měl vypadat nějak tak, že v okolí iPhonu je nějaká dobíjecí stanice (dejme tomu, že uprostřed místnosti), která bezdrátově vysílá energii přímo do akumulátoru iPhonu. To by bylo nejen efektivní, ale velice praktické a po dlouhé době by to přineslo dlouho očekávaný wow efekt.  Zdá se vám to jako sci-fi? Pokud se podíváme do historie, tak zjistíme, že to až tak nereálné vůbec nemusí být.

Pokud zabrousíme do historie, tak slavný vynálezce Nikola Tesla měl již před více než 100 lety (v roce 1901) vizi elektřiny zdarma pro všechny. Tehdy se Tesla pustil do velkého projektu tzv. Wardenclyffské věže, kterou však nikdy nedokončil a neuvedl do provozu.  Tato věž měla umožňovat bezdrátovou distribuci elektřiny na velké vzdálenosti. S výstavbou 57 metrů vysoké věže se začalo na Long Islandu následující rok, celý projekt si však vyžadoval další financování a když Morgan ani po několika letech neviděl návratnost svých investic, přestal Teslu podporovat.

Přestože se Tesla snažil získat prostředky z jiných zdrojů, nebyl úspěšný, projekt nebyl dokončen a Wardenclyffská věž byla v roce 1917 zbořena. Tesla se navíc dostal do velkých právních tahanic s Guglielmem Marconim o vynález rádia. Teslu velmi znechutilo, když Marconi dostal v roce 1909 Nobelovu cenu za fyziku pro objev rádia, ačkoli on ho objevil už několik let před ním. Přestože jeho prvenství bylo jednoznačně prokazatelné, Marconi měl v té době velký vliv a tak tento spor nakonec vyřešil soud v Teslův prospěch až v roce 1943, tři měsíce po Teslově smrti.

Do září tedy času hodně a zatím můžeme jen spekulovat a očekávat další úniky, jak že to vlastně bude.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!