imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

iPhone city: Motor ekonomiky


Výroba iPhonů, nejlépe prodávaného produktu Applu, se odehrává v jedné z nejzajímavějších zemí na světě. V New York Times popsali, jak přišla na svět slavná firma Foxconn a proč je toto území Číny tak využívané nadnárodními společnostmi.

Vládní úředníci, výrazně oblečení dělníci, propletené výrobní linky, striktní pravidla a hromada kartonových krabic čekajících na odeslání. Tak přibližně vypadá pracovní prostor ve Foxconnu v čínském Čeng-čou, kde tisíce zaměstnanců dělají 12 hodin denně, 6 dní v týdnu. Výroba jednoho ze světově nejúspěšnějších produktů firmy s nejvyšší hodnotou na zemi tu denně vyžaduje práci s půl milionem položek.

01_iphone_city_chinese_economics

Obrovská výrobna v Čeng-čou slouží pouze svému exportnímu partnerovi, Applu. Společnost se díky tomu stala jedním z hlavních mezinárodních partnerů Číny a pro Apple se naopak Čína stala jedním z klíčových trhů. Finanční spolupráce, daňové úlevy a vzájemná podpora jsou hlavními částmi dobrého partnerství, jež napomáhá rozkvětu továrny na iPhony.

Ikonické bílé papírové krabice v sobě ukrývají iPhony, jež každý zná a víc moc dobře, že se stal jedním z nejlépe prodávaných produktů posledních let. Produkt zároveň Applu tvoří nejvyšší příjmy. Místní vláda je rovněž nadšená z podpory výroby, jež se tu odehrává, a přidala Foxconnu přes 1,5 miliardy dolarů na výstavbu dalších továren a ubytování pro zaměstnance. Vláda zároveň zaručuje, že budou mít továrny neustálý přísun elektřiny, což není v této oblasti Číny úplnou samozřejmostí. Dále jsou za každý splněný cíl odměny, navíc vláda pomáhá i s přepravou zásilek.

02_iphone_city_chinese_economics

Potřebovali jsme něco, co by rozvoji této části země pomohlo. V Číně na to máme staré přísloví: „Když postavíš hnízdo, ptáci přiletí.“ A teď přilétají.

– řekl Li C‘-čchiang, zástupce Čeng-čou.

Kritizování čínských rozhodnutí je oblíbenou kratochvílí pro americké úřady, jelikož si myslí, že Čína upřednostňuje některé firmy před ostatními, čímž ničí konkurenci na trhu. Částečně je to pravda, jelikož aktuální právní systém umožňuje zástupcům Číny vyloučit jakoukoliv firmu z trhu. Pokud by tomu tak nebylo, vláda by po nahlášení nezakázala aplikaci New York Times na App Storu.

03_iphone_city_chinese_economics

Čínská vláda však zároveň ráda skrz nabídku nízkých produkčních nákladů láká nadnárodní společnosti jako Apple. Takže co vezmou, mohou hned zpátky vrátit, což může být pro některé západní firmy velice přínosné. Pochopitelně z toho těží i Čína, zejména díky otevírání továren v nejchudších oblastech země. Podobné továrny zaměstnávají tisíce lidí a pomáhají rozvoji čínské ekonomiky. Peking se tak pro uzavření podobných partnerství v posledních deseti letech skutečně oháněl – uvolnil pravidla pro nadnárodní korporace a nabídl jim obrovské daňové výhody.

V tomto směru se od metod v Americe příliš neodlišují, jelikož i zde se snaží státy a města bojovat o firmy. Společnosti musí najít nejlepší možné partnery a dodavatele napříč celým světem, jelikož je poptávka uživatel po telefonech prakticky neukojitelná, a to ani nemluvíme o zájmech akcionářů.

04_iphone_city_chinese_economics

Důvody rozhodnutí však nebývají úplně jasné. Snaha o přivedení nadnárodních společností do Číny je skryta pod pokličkou: veřejnost se jen málokdy dostane k detailům, a pokud někdy ano, jde spíše o informace o samotných továrnách než o jednotlivých firmách.

Lákavost Číny je neoddiskutovatelná. Dell, HP, Samsung: to je jen krátký výčet firem, jež své produkty vyrábějí v Číně, aby snížili produkční náklady. Posilují tím zároveň čínskou ekonomiku a vstupují na největší trh celého Východu. Přestože Apple na trh vstoupil jako jeden z posledních, hned celá čtvrtina příjmů firmy jde právě z prodejů v Číně, pochopitelně i díky iPhonům. Říct tak, že americké společnosti (včetně Applu) Čínu potřebují, není žádné přehánění.

05_iphone_city_chinese_economics

Výroba 32GB iPhonu 7 vychází na přibližně 400 dolarů, v Americe pak telefon stojí 649 dolarů. Rozdíl v cenách pak jde do vývoje, přepravy, maloobchodního zisku, nákladů na reklamu apod. Applu však pochopitelně zbyde ještě docela slušný kus, alespoň to loni odhadovali zástupci Strategy Analytics. Výsledek mluví sám za sebe, Apple dokázal získat 85 % zisku celého mobilního trhu v roce 2014, v roce 2015 to bylo dokonce 94 %, v roce 2016 to pak bylo 91 %. Takže z každých deseti vydělaných dolarů patří devět Applu.

Bylo by složité odhadovat celkovou vládní podporu pro továrnu v Čeng-čou nebo efekt, který by podpora měla na zisk Applu a Foxconnu. Ani čínská vláda, ani Foxconn podrobnější informace neposkytují. Apple se k tématu rovněž nevyjadřuje, nikdy ani nezmínili, že by se něčeho podobného účastnil.

Britain National Archives Releases Classified Documents

Jak však vyplynulo z tajných dokumentů, které se Times podařilo získat, tu je vládní dohoda ohledně iPhonů a jejich produkce. Jmenuje se „prioritní pokyny“. Tyto dokumenty obsahují detaily o tom, jak Foxconn získal podstatnou podporu ze strany vlády. Vláda pomohla vystavět infrastrukturu, vedla firmu za ruku od samého začátku, dokonce pro společnost vytvořila velmi výhodné daňové podmínky.

Největší čínský soukromý zaměstnavatel má v komunistické zemi velké slovo, může tak získat plnou vládní podporu velice snadno. Není ani tajemstvím, že tento vliv pomohl ke spojení s Applem. Takto se stal Foxconn největším dodavatelem Applu a Apple nejdůležitějším partnerem Foxconnu.

07_iphone_city_chinese_economics

Partnerství mezi oběma společnostmi bylo stvrzeno zde, v Čeng-čou. Když se továrna otevírala, Apple byl jediným partnerem Foxconnu. Dnes mají prakticky všechny produkty Applu vlastní výrobní linku a polovina iPhonů se vyrobí právě zde. Proto má dnes společnost vedená Timem Cookem největší vývoz a nebojí se naplno využívat daňových úlev.

Apple na otázku ohledně vládních zásahů prohlásil, že si je vládních intervencí vědom, ale nemyslí si, že by měla společnost nějak zásadní výhody v podobě dodatečných příspěvků nebo daňových výhod. Foxconn prohlásil, že je za vládní pomoc skutečně rád, ale že daňové úlevy nejsou nijak odlišné od toho, co jaké investoři získávají napříč celým světem.

08_iphone_city_chinese_economics

I na tomto poli však můžeme vidět souboj mezi dvěma vedoucími zeměmi světa, i nadnárodní společnosti se na souboj dívají pouze zpovzdálí – USA a Čína bok po boku bojují své ekonomické závody. Čína si myslí, že jediným způsobem, jak se může dostat do čela, je spojení s velkými jmény. Donald Trump naopak otevírá náruč amerických společnostem.

Trump se pro dosažení svého cíle vyjádřil dost jasně – americké firmy budou své produkty vyrábět na území USA, aby nabídly americkým obyvatelům pracovní pozice místo toho, kdy své produkty vzhledem kvůli výhodám vyrábí v Číně. Ve své kampani se zaměřil hlavně na Apple:

Donutíme Apple, aby začal své prokleté počítače a zařízení dělat v naší místo ostatních zemí.

09_iphone_city_chinese_economics

V Číně během toho stále roste nedůvěra vůči Západu a pomalu v čele se svým prezidentem Si Ťin-pchingem ztrácí trpělivost. Čína je nejvíce znepokojena tím, že mají technologické firmy velký vliv nad spotřebním trhem. Jedno ze státních médií mluví o Applu jako o „ochranářském bojovníkovi“, který „nenápadně pronikl“ do komunistické země a mohl by být hrozbou pro národní bezpečnost.

Nejsou spokojeni s tím, že se na jejich území vytváří stovky miliard dolarů každý rok. Čína si však s technologiemi pouze nehraje: není to tak dávno, kdy byla Čína synonymem pro levnou a nekvalitní výrobu techniky, ale dnes se řadí k jedněm z předních inovátorů. Nedávno se celý svět smál firmám jako Xiaomi, že jen kopíruje produkty Applu. Dnes tu na zápěstích máme MiBand 2 a přemýšlíme, jak může podobně skvělý produkt stát jen 50 dolarů.

10_iphone_city_chinese_economics

Peking se rovněž zasazuje o to, aby byly vládní podpory nadnárodním společnostem sníženy, zatímco před pár lety s tím nebyl žádný problém. Raději by nyní investovali do rozvoje a inovací na národní úrovni. Apple to má vzhledem k okolnostem v Číně o dost složitější. Musel zde před půl rokem zavřít iTunes a iBook, protože zde byly problémy s čínským daňovým systémem. Následně došlo na pozdržené přezkoumávání iPhonu 6, jež zapříčinilo zpoždění na celém světě, jelikož je Čína na seznamu Applu v balíků prvních států.

Apple v tuto chvíli lítá od Číny k Trumpovi. Tim Cook se s prezidentem USA a zástupci Číny setkal ve velice krátkém sledu. Apple rozhodně potřebuje mezinárodní dodavatele, stejně jako řada dalších nadnárodních podniků. Nejen kvůli ceně, ale kvůli tomu, že v tuto chvíli pocházejí součástky iPhonu od různých výrobců. Je ideální nechat výrobu těm, kteří mají na tomto poli zkušenosti. Kdyby se aktuální situace změnila, nedostala by do potíží pouze společnosti ze Silicon Valley, ale i celý trh asijských dodavatelů.

11_iphone_city_chinese_economics

Tento problém by měl být vyřešen oběma zeměmi společně, pokud ne, zažehla by se roznětka k hodně slušnému výbuchu. Všichni by riskovali a nebyl by žádný vítěz. Jak nadnárodní společnosti, tak trhy obou zemí by zažily pád, což by nakonec mohlo mít pro světovou ekonomiku nedozírné následky.

Výrobna iPhonů v Čeng-čou ukazuje, že není Čína pouze skvělým dodavatelem, ale má díky své pozici i skutečně silné páky (daně, podpora, světově největší trh, dodavatel součástek). Jde o věci, které by Apple při přerušení aktuálních dohod nebyl schopný získávat dostatečně rychle.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!