imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

spojení mezi ipadem a macem

Jak je to se vztahem mezi iPadem a Macem?


Kromě Steva Jobse pravděpodobně při představení iPadu nikdo nevěděl, o jak úspěšný produkt se bude jednat, a co víc, jak velký efekt bude mít na trh PC. Prodeje počítačů se od jeho představení nevzpamatovaly a trh tabletů momentálně stagnuje. Otázka zní: do kdy?

Trend posledních několika let Applu dokázal, že telefonní průmysl se dostane v 21. století k úplně každému. Na planetě se stěží najde člověk, který by neměl zájem o chytrý telefon – to samozřejmě neplatí o extrémně chudých oblastech. Mezi těmito řádky se začal psát i příběh iPadu. Apple vyráběl před nějakou dobou oblíbené hudební přehrávače, nicméně Steve si brzy uvědomil, že iPod je produkt určen pro velice specifickou uživatelskou základnu. Lidé začali mít doma mnohem rychlejší internetové připojení, po světě se začalo rozmáhat Wi-Fi a mobilní internet zažil v relativně krátkém čase obrovský růst.

spojení mezi ipadem a macem

Kde se tu iPad vzal?

Potřebovali tedy zařízení, které by mohli snadno používat všichni, pohodlně se vlezlo do kapsy a zvládne ty stejné základní úkoly, jaké požaduje běžný uživatel od počítače. V té době byl představen iPod Touch a ten se až záhadně podobal iPhonu, až na to, že jsme si s ním nemohli zavolat. Tři roky po představení iPhonu vydal Apple iPad, který okamžitě odpálil časovanou bombu trhu s PC. Dostalo se nám zařízení, které zahrnovalo všechny charakteristické vlastnosti iPhonu, ale s větším displejem. Díky tomu se iPad podobal spíše notebookům, kromě toho, že se pohodlněji používal, pohodlněji se na něm hrály hry, sledovaly videa a dokonce i četly knihy.

Pokud se podíváme na graf níže, je jasně vidět, že uživatelé iPod opravdu potřebovali, protože prodeje desktopů Applu rapidně padaly, což byl problém, protože hlavní příjmy firmy před tím pocházely právě z prodeje Power Maců. Šílenství kolem iPodů trvalo až do roku 2007, v tom roce totiž Apple představil jedno zařízení, které spojovalo náš počítač, který jsme používali po brouzdání po internetu, iPod pro přehrávání hudby a náš telefon, kterým byl do té doby Nokia 3310. Posuňme se o pět let dopředu a spatříme destrukci kategorie stolních počítačů: na grafu dokonce ani nelze vidět. V roce 2016 už měli všichni iPhone (nebo jiný chytrý telefon), nicméně prodeje iPadů se nějakým způsobem zasekly na stejné úrovni jako prodeje Maců.

spojení mezi ipadem a macem

Apple si sám možná zničil v roce 2014 trh představením 4,7″ a 5,5″ iPhonů. Kdo potřebuje iPad, když má iPhone 6 / 6s / 7 Plus? Správně, nikdo. Video se dá pohodlně sledovat i na menších modelech a to ani nezmiňujeme posílání zpráv. Pro lidi, kteří nehrají video hry, needitují hudbu ani video nebo nečtou knihy, se tak z iPadu stal v podstatě překonaný produkt, zejména pokud měli také MacBook. Apple měl ale opravdu štěstí s velikostmi nových telefonů, protože jich prodal opravdu hodně a co je důležitější, získal spoustu nových uživatelů.

O něco větší prodeje se zřejmě očekávaly v roce 2015 po představení enormního iPadu Pro, protože díky tak obřímu displeji může iPad Pro nahradit MacBook. Ano, psaní tak pohodlné není a také, jak se vůbec drží? Na druhou stranu k němu máme skvělý stylus, díky kterému můžeme psát cokoliv chceme kdekoliv chceme, a proto je iPad Pro nejlepší. Toto zařízení může být uživatelům mnohem blíže než počítač (a nepleťme do toho hybridní zařízení, která patří do úplně jiné kategorie). Tento produkt může sloužit běžným i profesionálním uživatelům, ačkoliv cena oběma kategoriím vyhovovat nemusí.

spojení mezi ipadem a macem

To samo o sobě není žádná kritika, protože iPad Pro se všemi svými vychytávkami není v porovnání s například iPhonem nijak drahý, nehledě na to, že u ostatních společností si podobný produkt v podstatě nekoupíte. Navíc produkty postavené jako přímá konkurence iPadu Pro cílí čistě na profesionální uživatele. Máme tu například digitální tablety Wacom: dražší zařízení se samostatným hardwarem s velice podobným vzhledem a použitím jako iPad Pro. Nemůžeme moc soudit, které zařízení je vhodnější pro tvorbu grafiky, jelikož nejsme grafičtí designéři, stále je ale iPad Pro produkt přátelštější. Nějakým způsobem dokáže být uživateli bližší a skvěle se na něm pracuje.

Spojení iPadu a Macu

Proto můžeme v podstatě říci, že 12,9″ iPad Pro je co do použitelnosti a parametrům blíže spíše počítači než telefonu. Kdybyste v ruce drželi obří obrazovku, asi by se vám moc nechtělo si s někým psát. Můžete ho brát spíše jako malířské plátno nebo list papíru, na který si můžete zapsat své nápady, nebo také knihu, u které vidíte dvě strany zároveň. V Pages nebo Wordu můžete snadno editovat své dokumenty a s takto velkým displejem je tvorba prezentací hračka a to ani nemluvíme o tabulkách. Také si můžete stáhnout celou hromadu užitečných aplikací, které na Mac nenajdete.

spojení mezi ipadem a macem

Když porovnáme toto zařízení s MacBookem Air, pro laptop hrají dvě věci. Jednou z nich je, že nabízí klasickou klávesnici, se kterou se prostě řešení pro iPad Pro nemůže srovnávat. Upřímně by se nám na takové klávesnici tento článek ani moc psát nechtělo. Zadruhé můžete pracovat s kompletním operačním systémem, ve kterém naleznete například váš oblíbený editační nástroj pro video nebo fotografie a ve kterém jsou soubory řazeny jasně a logicky. Toho všeho lze dosáhnout i na dotykové obrazovce, jen ještě nikdo nepřišel na to jak.

Nejde jen o to, že potřebujeme operační systém, který by šel pohodlně ovládat dotykem, jde spíše o to, že software vyvíjený pro desktop nelze momentálně pohodlně ovládat dotykem. Například práce s Adobe Premiere na Surface by zřejmě byla více než neuspokojivá. Trochu může pomoci použití stylusu, ale chybějící klávesové zkratky činí tento koncept zcela nevhodným, zejména protože takové zkratky zkrátka nelze s tak malými tlačítky používat. A když se vám to opravdu povede, tak jen velice pomalu a to pak zase přestávají zkratky dávat smysl.

spojení mezi ipadem a macem

Cílem Applu pravděpodobně není přijít s nějakým řešením tohoto problému. Netvrdíme, že k tomu nedojde nikdy, ale Tim Cook aspol. se musejí soustředit zejména na ty běžné uživatele, kterým by mohl iPad nahradit všechny ty notebooky, na kterých se jen pod postelí hromadí prach, zejména když lze iPad používat stejným způsobem jako iPhone. Ačkoliv se může spojení macOS a IOS zdát jako pouhý vzdálený sen, když se nad tím zamyslíte, tyto dva operační systémy už jsou si v některých bodech v podstatě propojené. Rozhraní se o tolik neliší, operační systémy fungují stejně jako dřív, ale umí spoustu stejných funkcí.

Jen si vybavte Continuity, minimalizovaná videa nebo možnost rozdělení obrazovky. Zprávy iMessage, Pages, Numbers, Keynote, iMovie a GarageBand, to vše funguje na obou systémech stejně a všechny oběma rozhraním dokonale sedí, i když stále najdeme několik softwarů Applu, u kterých tomu tak není. Na iPadu byste nemohli používat Final Cut Pro ani Logic Pro a i když jde o skvělé programy, Apple se jejich vývoji věnoval v minulosti jen opravdu málo.

spojení mezi ipadem a macem

Vedle toho stojí také nevyřešené problémy s hardwarem. MacOS nefunguje na mobilních procesorech a iOS nefunguje na procesorech Intel. Jakým směrem by se tedy měli vydat? Nebo nám odpověď na tuto otázku přinesl již Touch Bar? To je nepravděpodobné. Je jasné, že lidé iPad nepotřebují, potřebují ale počítač, který je jako iPad? Pro takový bychom okamžitě potřebovali alespoň USB-C. Opravdu by nebylo jednoduché se snažit posbírat zbytky trhu s PC. Apple teprve nedávno začal se svou kampaní „iPad Pro, lepší než počítač“, ve které se snaží lidem ukázat, proč může být tablet lepší než laptop.

Co můžeme od Applu čekat?

Potřebovali bychom tedy zařízení, které osloví širokou škálu uživatelů, které dokáže cenově soupeřit s klasickými laptopy s Windows a pohodlně se na něm píše, ale zároveň se dá jednoduše zavřít jako MacBook. Takové, ke kterému by se snadno dala připojit externí zařízení jako USB disky a stále se na něm dalo psát psacím písmem. Něco, na co by měl být kladen opravdu důraz, je fotoaparát, protože my všichni rádi fotíme a kromě toho by kvalitní zadní fotoaparát otevřel dvířka pro AR hry. Apple by tak mohl oslovit i hráčskou základnu, která pro něj obvykle není cílovou skupinou.

spojení mezi ipadem a macem

Podle posledních zpráv by mohl Apple představit nový iPad již v dubnu tohoto roku, jelikož si několik uživatelů všimlo, že 12,9″ iPady Pro nejsou v e-shopech Applu skladem. Každý si o tomto může myslet své, jedno je ovšem jisté: od Applu očekáváme vzhledem k iPadům něco opravdu zajímavého. Nemusí být ani žádná náhoda, že v posledních dnech vídáme na iPady tolik reklam. Mohlo se také stát, že v Cupertinu přišli se svým vlastním řešením a celý koncept tabletu přetvořili.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!