imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak by mohl Apple dotáhnout ekosystém k dokonalosti?


Ekosystém Applu může být jedním z rozhodujících faktorů, když si vybíráme naše zařízení pro každodenní nebo pracovní používání. Funkce ekosystému jsou zde mnohdy jen pro komfort, často však mohou úplně změnit smysl některých produktů.

Je tu mnoho lidí, pro něž nebyl prvním produktem od Applu ani Mac nebo dokonce ani iPod. Pro řadu z nás byl vstupním zařízením do jablečného světa samotný iPhone. Díky němu se staly zbytečnými třeba přehrávače hudby, i když některým touha po odděleném zařízení nikdy nezmizí. Měly by se tak vrátit zpátky do módy? iPod nano by se mohl stát přáním mnoha zákazníků, i když jde o relativně drahé zařízení jen pro poslech hudby, zejména v roce 2017.

01_how_to_make_the_ecosystem_perfect

Znovuzrození iPodu

Přestože většině z nás iPod na mnoho let vypadl z nákupního seznamu, může jít stále o zařízení vhodné ke zvážení. Apple má možná s tímto hudebním zařízením své plány, a to i přes několikaleté vynechání aktualizací – pořád je součástí produktové nabídky. Pro řadu uživatelů by šlo o něco příjemného, kdyby se iPody dočkaly updatu. Velká část uživatelů se pochopitelně z klasického nakupování na iTunes přesunula ke streamovacím službám, kde i Apple představil vlastní skvělou alternativu: Apple Music.

Ten Apple Music, kterému řada lidí ani nedala šanci. Jejich potřeby totiž perfektně naplňuje Spotify, ale jak jsme psali ve článcích ke Spotify a Apple Music, je skutečně na každém, komu co vyhovuje a čemu dá nakonec šanci.

02_how_to_make_the_ecosystem_perfect

Máme tu streamovací službu, užasnou řadu hudebních přehrávačů, bezdrátová sluchátka, a dokonce i samostatnou značku sluchátek. Naštěstí je tu skvělá volba i pro ty, kdo jsou z řady audiofilů. Od Applu je možné očekávat, že by něco podobného rád spojil do jednoho balíku. Samozřejmě, něco podobného už přišlo u iPhonu – samostatné zařízení pro poslech hudby by však bylo úplně jiným zážitkem. iPod v současné podobě naše potřeby však naplnit nedokáže.

Přestože tu máme iPod touch, stále tu není varianta s mobilními daty, což ze hry vystrkuje Apple Music. Navíc iPod touch nedává nic navíc, proč bychom po něm měli sáhnout. Koupě iPhone 5s nebo iPhone SE se jeví jako mnohem lepší varianta. S updatem iPodu by Apple sice nezměnil podobu trhu, množství uživatelů by však udělal velkou radost.

AirPlay pro všechny

Dlouhodobým problém uživatelů je, že pokud nemají Apple TV, nemohou použít AirPlay ke streamování obsahu. Přitom by se takto funkce často hodila, mnoho z nás však neláká mít v obýváku další krabičku na usazování prachu. Se čtvrtou generací Apple TV není nic špatně, jen pro řadu uživatelů k ničemu není. Pak se ale objeví problém, kdy nemůžete streamovat z vašeho telefonu na velkou televizi. Volbou by mohl být i MacBook, ale neexistuje žádné oficiální řešení.

03_how_to_make_the_ecosystem_perfect

Stejná situace nastává i u iPadů. Bylo by super, kdybychom mohli obsah některých aplikací streamovat na Mac a obráceně. Apple by udělal skvěle, kdyby tuto funkci ještě doladil a my mohli volně streamovat mezi jednotlivými zařízeními. Nezáleželo by na tom, které zařízení bychom vzali do ruky, všechen obsah bychom měli na dosah. Do té doby tu máme Apple TV, která se pravděpodobně brzy dočká další generace.

Bezdrátové nabíjení

V článcích už jsme letos nesčetněkrát psali o tom, že by Apple mohl konečně představit bezdrátové nabíjení u svého iPhonu 8. Jde o vcelku uvěřitelnou věc, vzhledem k tomu, kolik patentů k této technologii si Apple nechal zaregistrovat: přijde bezdrátové nabíjení, jen trochu jiné od naší původní představy. Spekulace mluví o vlastním řešení indukčního nabíjení. To by umožnilo dávat jedno zařízení na druhé s tím, že by se navzájem nabíjela.

Vcelku snadno se může stát, že se vám někde na cestě vybije iPhone, máte však s sebou nabitý MacBook, už ne ale Lightning konektor. Svůj telefon byste si tak neměli jak nabít, i když by to váš laptop snadno zvládnul. Bylo by skvělé, kdybyste díky bezdrátovému nabíjení prostě jen strčili vybitý telefon do brašny k notebooku, za pár minut jej pak vyndali nabitý. Pochopitelně by to celé nebylo tak snadné, kdyby se podobné bezdrátové nabíjení objevilo, jistě by nevypadalo takto. Jedno je však jasné, jde o skvělý nápad a už se těšíme, až se tu skutečně objeví.

+1

Continuity je skvělou funkcí, kterou Apple u svých produktů nabízí, a to přes každodenní stížnosti uživatelů, že vše nefunguje podle představ. Kritickým bodem je Universal Clipboard, který umí zmrazit prohlížeč a nepracuje vždy bezchybně na obě strany. Nastává tak problém, protože funkci lidé přestávají používat – nechtějí neustále řešit dilema, zda to bude, nebo nebude fungovat. A to i přesto, že by šlo o perfektní věc, kdyby vše šlapalo.

04_how_to_make_the_ecosystem_perfect

AirDrop funguje perfektně ve většině případů, ale i zde se nacházejí hlasy, které mluví o problémech. Jedním z řešení může být odpojení a připojení iCloudu. Jak víme, iCloud je skvělá služba, ale má své slabiny.

V celkovém součtu dostáváme zařízení, která jsou díky Applu velice dobře synchronizována a pokračují již od začátku na jednotné myšlence. Je tu stále méně kabelů, i když nás občas nepříjemně překvapí něco, jako v nedávné minulosti přechod výlučně na USB-C. I tak ale spolu zařízení perfektně fungují.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!