imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak na Macu naformátovat USB flashdisk (OS X Yosemite)


Čistě naformátovat flashdisk nebo externí disk potřebuje čas od času snad každý. Jak to však provést na počítači s operačním systémem OS X?

Naformátovat flashdisk na Windows je poměrně snadné, vystačíte si s kliknutím pravým tlačítkem myši na ikoně disku v Průzkumníku. Na Macu nic takového nefunguje, musíte si přivolat na pomoc externí aplikaci.

Formátování disku
Formátování disku
Jak na to – formátování disku
 1. Otevřete aplikaci Disková utilita,
 2. ze seznamu připojených disků v levé části okna vyberte flashdisk, který chcete naformátovat. Avšak pozor! Pokud omylem vyberete jiný disk, můžete přijít o všechna data na něm uložená!
 3. V pravé části okna otevřete záložku Smazat,
 4. do položky Název zadejte jméno, pod kterým poté disk uvidíte ve Finderu,
 5. z rozbalovací nabídky Formát vyberte, jakým souborovým systémem chcete flashdisk opatřit. Formát MS-DOS (FAT) zvolte tehdy, pokud chcete maximálně univerzální použití na všech platformách, formát Mac OS rozšířený (žurnálovaný) pak v případě, že budete disk používat pouze s Apple počítači. Nejvhodnějším formátem je pak možnost ExFAT, který bez problémů přečtou jak Macy, tak i všechny novější Windows a na rozdíl od klasického formátu FAT netrpí na omezení maximální velikosti souboru.
 6. Klepněte na tlačítko Smazat.
 7. Hotovo! Váš flashdisk bude během několika chvil naformátován a připraven k činnosti.
Výběr formátu
Výběr formátu

Tady jen dodám známý fakt, že formátování odstraní všechna data z disku. Mějte to na paměti!

Může se však stát, že váš flashdisk má více diskových oddílů a vy byste chtěli mít pouze jeden. Nebo naopak jich chcete mít více. I toto není pro OS X žádný problém.

Změna
Změna množství diskových oddílů
Jak na to – změna množství diskových oddílů
 1. Počet oddílů
  Počet oddílů

  Otevřete aplikaci Disková utilita,

 2. ze seznamu připojených disků v levé části okna vyberte flashdisk, který chcete naformátovat,
 3. v pravé části okna klepněte na záložku Rozdělit,
 4. zde v rozbalovací nabídce Uspořádání oddílů vyberte počet diskových oddílů, které chcete vytvořit,
 5. bílé pole pod touto nabídku reprezentuje váš disk. Klepnutím na jednotlivý oddíl můžete nastavit v pravé části jeho název i souborový formát (viz. předchozí postup),
 6. velikost oddílu můžete změnit buďto zadáním číselné hodnoty do políčka Velikost, nebo jednodušeji tažením myší za předěl mezi jednotlivými oddíly. Vše funguje zcela proporciálně: zmenšováním jednoho oddílu dochází ke zvětšování druhého. A opačně.
 7. Změny uložíte na disk klepnutím na tlačítko Použít.
 8. Hovoto!
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!