disk_utility

Jak na Macu naformátovat USB flashdisk (OS X Yosemite)

#Tipy a triky
2015. 07. 23.

Čistě naformátovat flashdisk nebo externí disk potřebuje čas od času snad každý. Jak to však provést na počítači s operačním systémem OS X?

Naformátovat flashdisk na Windows je poměrně snadné, vystačíte si s kliknutím pravým tlačítkem myši na ikoně disku v Průzkumníku. Na Macu nic takového nefunguje, musíte si přivolat na pomoc externí aplikaci.

Formátování disku
Formátování disku
Jak na to – formátování disku
 1. Otevřete aplikaci Disková utilita,
 2. ze seznamu připojených disků v levé části okna vyberte flashdisk, který chcete naformátovat. Avšak pozor! Pokud omylem vyberete jiný disk, můžete přijít o všechna data na něm uložená!
 3. V pravé části okna otevřete záložku Smazat,
 4. do položky Název zadejte jméno, pod kterým poté disk uvidíte ve Finderu,
 5. z rozbalovací nabídky Formát vyberte, jakým souborovým systémem chcete flashdisk opatřit. Formát MS-DOS (FAT) zvolte tehdy, pokud chcete maximálně univerzální použití na všech platformách, formát Mac OS rozšířený (žurnálovaný) pak v případě, že budete disk používat pouze s Apple počítači. Nejvhodnějším formátem je pak možnost ExFAT, který bez problémů přečtou jak Macy, tak i všechny novější Windows a na rozdíl od klasického formátu FAT netrpí na omezení maximální velikosti souboru.
 6. Klepněte na tlačítko Smazat.
 7. Hotovo! Váš flashdisk bude během několika chvil naformátován a připraven k činnosti.
Výběr formátu
Výběr formátu

Tady jen dodám známý fakt, že formátování odstraní všechna data z disku. Mějte to na paměti!

Může se však stát, že váš flashdisk má více diskových oddílů a vy byste chtěli mít pouze jeden. Nebo naopak jich chcete mít více. I toto není pro OS X žádný problém.

Změna
Změna množství diskových oddílů
Jak na to – změna množství diskových oddílů
 1. Počet oddílů
  Počet oddílů

  Otevřete aplikaci Disková utilita,

 2. ze seznamu připojených disků v levé části okna vyberte flashdisk, který chcete naformátovat,
 3. v pravé části okna klepněte na záložku Rozdělit,
 4. zde v rozbalovací nabídce Uspořádání oddílů vyberte počet diskových oddílů, které chcete vytvořit,
 5. bílé pole pod touto nabídku reprezentuje váš disk. Klepnutím na jednotlivý oddíl můžete nastavit v pravé části jeho název i souborový formát (viz. předchozí postup),
 6. velikost oddílu můžete změnit buďto zadáním číselné hodnoty do políčka Velikost, nebo jednodušeji tažením myší za předěl mezi jednotlivými oddíly. Vše funguje zcela proporciálně: zmenšováním jednoho oddílu dochází ke zvětšování druhého. A opačně.
 7. Změny uložíte na disk klepnutím na tlačítko Použít.
 8. Hovoto!
Přidejte komentář
 • Lohengrin

  Není už FAT mrtvá technologie? Na takový USB disk pak nedám soubor větší než 4GB. Nemělo by se používat NTFS?

  • http://superapple.cz Vláďa Janeček

   Úplně mrtvá ne, stále jde o snad jediný souborový formát, který přečte kde-co. Nicméně používat proprietární NTFS rozhodně řešením není, nejvhodnějším formátem je skutečně – jak píšeme – především ExFAT…

 • Daniel

  A co obráceně mám HDD a rád bych na něj měl nejen pasivní (čtecí) přístup ale i možnost zápisu.
  Poradíte prostřednictvím nějakého návodu ?

  • http://superapple.cz Vláďa Janeček

   Postup je úplně stejný – je lhostejno, zda formátuje flashku nebo klasický externí disk…

   • Daniel

    neměl jsem na mysli formátování – ALE možnost zápisu na HDD běžně formátovaný.
    HDD kterej koluje mezi Linuxem – Win – OS X .

    • http://superapple.cz Vláďa Janeček

     Co máte na mysli tím “běžné formátovaný”? Pokud je formátovaný kupříkladu na ExFAT (nejlepší volba), funguje zápis bez problémů všude. Pokud používá nějaký uzavřený souborový formát vázaný licencí, pak je třeba použít jiný…

     • Daniel

      Stale se asi nechapeme – jde mi o moznost zapisu na externi HDD kterej neni muj a nemohu ho “preformatovat” ale presto bych potreboval na nej zapisovat a aby byl citelny i na Win+Linux

     • http://superapple.cz Vláďa Janeček

      No dobře, jakým souborovým systémem je tedy naformátován od původního majitele? To je základní informace, bez které se dál nepohneme :)

     • Daniel

      nevim ale je takhle jsou naformátované všechny HDD WD :-)
      běžnej přenosnej HDD.

     • http://superapple.cz Vláďa Janeček

      No, všechny naformátované WD HDD určené pro Maca jdou zapisovat bez problémů :)

      Nicméně vy asi máte na mysli disk naformátovaný pro Windows. Ten bude používat systém NTFS, což je uzavřený a licencovaný systém od Microsoftu, který Applu licenci pro zápis neposkytl. Tudíž na něj Macy zapisovat nedokáží (a nebudou to umět, dokud Microsoft nepřehodnotí tento svůj přístup).

      Proto při nákupu nového disku je nejlepší ho přeformátovat na ExFAT – bez ohledu na to, zda má člověk Windows, Maca nebo Linux.

      Nicméně pokud to majitel disku neudělal vy na něj na svém Macu chcete něco napsat, budete muset sáhnout do kapsy a koupit si komerční doplněk Paragon NTFS for Mac. Ano, stojí dvacet dolarů (protože tvůrce má licencován NTFS zápis od Microsoftu a za každou prodanou licenci mu platí), vy pak budete moci zapisovat i na NTFS disky….

     • Daniel

      No vida – už jsme se dopátrali pravdy – díky to jsem chtěl slyšet – ale 500,- pro pár zápisů no žádná láce.
      Jen mi vrtá v hlavě že z Linuxu jde zapisovat úplně pohodlně na podobně naformátovaný HDD.

     • A1 A1ad33n

      Lze celkem úpěšně používat i NTFS 3G, které je zdarma, měl jsem ho po mnoho let.

     • http://superapple.cz Vláďa Janeček

      NTFS-3G opravdu nemohou s čistým svědomím dnes někomu doporučit. Když ohlédnu od toho, že je třeba ve srovnání s Paragonem neuvěřitelně pomalé, je i nebezpečné. Korektně podporuje pouze starší verze NTFS (řekněme do Windows 7 včetně). Disky připojované k novějším systémům (8.0 a vyšší) už používají novější verze NTFS, u kterých NTFS-3G způsobuje poškozování restříků a ztrátu dat, především při nekorektních odpojeních….

     • A1 A1ad33n

      A existuje nějaká “ověřená” zdarma alternativa? Já jsem 3G používal několik let a znám další lidi, kteří jsou s ním plně spokojeni (rychlost moc neberu v úvahu, protože připojování disků NTFS je spíš jen na okrajové použiti).

      Vygooglil jsem několik softů, co by mělo umět NTFS, ale nezkoušel je.

     • http://superapple.cz Vláďa Janeček

      Spolehlivého a free ne, pokud nechceme jít cestou přes virtualizaci (tam to řešitelné je). Nejlepší je kopat všechny do použití ExFAT :)

      Já třeba takový disk zkopíruju na můj vlastní externí, zformátuju majiteli na ExFAT, vrátím všechna data zpátky a ještě si nikdo nenaříkal :) A je po problémech :)

     • A1 A1ad33n

      Tak virtualizovat a připojit disky tímto způsobem mne vůbec nenapadlo, ale je pravda, že jsem rozchodil TV kartu s win ovladačema v XP pod VirtualBoxem.