imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

jak zapnout night shift

Jak nastavit na Macu Night Shift


Kromě toho, že včera vyšla velká aktualizace pro iOS, se dočkal macOS verze Sierra 10.12.4. Jednou z největších novinek je příchod nočního módu Night Shift. Dnes vám ukážeme, jak si tuto funkci zapnout.

Všichni se rádi dobře vyspíme a probouzíme se svěží a plní energie. Naproti tomu je trochu kontraproduktivní, když většina z nás sedí pozdě do noci u počítače a dokonce máme tendenci hledět do nějakého toho displeje i v posteli, kde se konečně snažíme usnout. Apple je přesvědčen, že tato praxe neprospívá našemu spánkovému cyklu, jelikož modré světlo emitováno obrazovkami znemožňuje našemu tělu se uvolnit.

jak zapnout night shift

Aby tomuto celosvětovému fenoménu zabránil, představil Apple před nějakou dobou v iOS takzvaný Night Shift mód, který překalibruje se změnou denní doby barvy displeje do oranžových tónů a tím uleví našim očím i našemu tělu. Mnozí lidé mohou být vůči tomuto tématu skeptičtí, protože jim nedělá problém usnout, i kdyby jim přímo do tváře svítila silná halogenová žárovka, nicméně jste si mohli všimnout, že u monitoru jste daleko dříve unavení než například u čtení klasické knihy. Každopádně podle spousty lidí tato metoda funguje a tato funkce je známa již od ledna.

V rámci včerejší aktualizace je pak dostupná i pro desktopový operační systém macOS a nyní vám ukážeme, kde noční mód Nigh Shift naleznete.

  • Otevřete System Settings.
  • Zvolte ikonu Displays.
jak zapnout night shift
  • V horním menu se přepněte do záložky Night Shift.
jak zapnout night shift

Zde můžete nastavit, od kdy chcete tuto funkci zapnout: na výběr máte ze tří možností. V Custom si můžete nastavit počáteční a konečnou hodinu. Poté bude funkce automaticky postupně měnit každý den tóny displeje dle stanoveného času. Sunset to Sunrise dělá v podstatě to samé, akorát se dynamicky přizpůsobuje východu a západu slunce. Aby funkce fungovala při tomto nastavení správně, musíte povolit přístup k vaší poloze.

Třetí možností je Manual. Ta zapne funkci až do dalšího východu slunce. Toho dosáhnete také přes Notification Center: standardně naleznete Night Shift nad Do Not Disturb.

jak zapnout night shift

To je k nastavení funkce vše. V případě potřeby lze upravit i teplotu barvy, také přes výše zmíněné menu. Na první pohled se zdá být vše v pořádku, i když rychlost změny tónů nastavit nelze. Momentálně tak dojde ke kompletní změně barvy za 30 sekund, což může být pro lidi, kteří preferují postupnější změnu, nežádoucí. Také by bylo užitečné, kdyby šlo nastavit, aby při používání určitých aplikací nedocházelo ke zkreslování barev.

Poznámka 1: Pokud pořizujete screenshot obrazovky, nemusíte Night Shift vypínat, jelikož na výsledek nemá žádný vliv.

Poznámka 2: Pokud jste se neodhlásili ze svého účtu a počítač po vás bude vyžadovat heslo, pak bude přihlašovací obrazovka také oranžová. Po odhlášení se ovšem funkce aktivuje až po vašem opětovném přihlášení, nicméně v takovém případě proběhne změna bez jakéhokoliv přechodu a vše bude okamžitě v závislosti na nastavení maximálně oranžové.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!