imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

jak se vyrábí iphone

Jak se to dělá: iPhone – IV


Před 10 lety dne 29. června vyšel iPhone, jeden z nejoblíbenějších chytrých telefonů na světě. Jako připomenutí pak Apple publikoval knihu „The One Device: The Secret History of the iPhone“. Její příběh nás zavede do počátečních stádií vývoje iPhonu.

Dostali jsme se do čtvrté části naší ságy. Pokud vám první tři díly unikly, přečtěte si je zde. Vytvořit iPhone nebyla žádná procházka růžovým sadem. V tomto článku bude hlavní postavou Tony Fadell a jeho skupina, která měla klíčovou roli při dokončování nejúspěšnějšího a nejoblíbenějšího produktu Applu.

Druhý iPod

Když se Fadell dozvěděl, že projekt na telefon dostává první obrysy, vzal na zasedání představenstva svůj první prototyp designu iPodu. Jeden tým již pracoval na hardwaru a design měl Tony ve své kapse. Jakmile dostal od Steva požehnání na práci, vyskočil Tony se slovy:

Mrkejte! Tady je prototyp, kterej jsme měli na mysli.

jak se vyrábí iphone

Šlo v podstatě o okopírovaný design. Na papíře vypadala logika za takovým nápadem dokonale. iPod byl nejúspěšnější produkt Applu, telefony měly iPod převálcovat, tak proč neudělat telefon z iPodu?

Vezměte to nejlepší z iPodu a přidejte k tomu telefon. Můžete tak mít mobilní komunikace a hudbu stále při sobě a neztratíte žádné povědomí o značce, za kterou jsme po celém světě utratili půl miliardy dolarů. – řekl Fadell.

Ačkoliv bylo čím dál jasnější, že se Apple do telefonu pustí, jeho vizuální podoba vůbec jasná nebyla. Ani to, jak byl měl vůbec fungovat.

Na začátku roku 2005, kdy se začaly ve společnosti rodit zvěsti o novém produktu, prozradil Tony toto tajemství nové osobě. Tou byl David Tupman, který byl v té době zodpovědný za hardware iPodu. I když ho k projektu přizvat moc nechtěli, brzy se stal jeho klíčovou osobností. „Vážně bych chtěl udělat telefon. Rád bych to vedl.“ Ale Tony řekl ne. Posléze si na pohovor pozval snad celou společnost, ale vhodnější náhradu se mu nalézt nepodařilo. David se tedy připomněl: „Haló, jsem pořád tady!“ Tonymu to nedalo a odpověděl: „No dobře, máš to.“

jak se vyrábí iphone

Tak jak to bude?

V kanceláři Steva Jobse se ocitl i Richard Williamson. Se Stevem chtěl řešit přesně to, co s ním nikdo řešit nechtěl – odchod z Applu.

Celé roky vedl tým zodpovědný za vývoj jádra WebKit, které pohánělo Safari. K WebKitu se váže jedna zajímavost: na rozdíl od drtivé většiny produktů vyvíjených a vydávaných Applem je WebKit open source. Dáme si i druhou zajímavost: až do roku 2013 poháněl WebKit také prohlížeč Googlu Chrome. Očividně jde tedy o důležitý software. A Williamson byl v Silicon Valley dle slov Forbes „@#$ rock star“. Nicméně vylepšování té stejné platformy ho začínalo unavovat.

„Prošli jsme si třemi, nebo čtyřmi verzemi WebKitu a já přemýšlel o odchodu k Googlu,“ řekl. „Proto si mě Steve pozval k sobě.“

Steve radost neměl

jak se vyrábí iphone

Kdybyste chtěli vědět, jaký vzhled má „úspěšný počítačový inženýr“, stačilo se podívat právě na Richarda Williamsona. Zatvrzelý inteligentní geek nosící dioptrické brýle a košili.

V polovině 80. let přesvědčil kamarád Williamsona, aby založil firmu vyvíjející software pro Commodore Amiga, jedno z prvních PC. „Napsali jsme program pod názvem Marauder, který vytvářel zálohy z disků chráněných proti kopírování.“ Směje se. „Tak nějak by zněl diplomatický popis našeho softwaru.“ V podstatě se jednalo o jeden z prvních pirátských nástrojů. „Menší příjem jsme tedy měli,“ říká s potutelným úsměvem.

V roce 1985 byla společnost Steva Jobse NeXT ještě malá a hladová po dobrých inženýrech. V ní se Williamson potkal se dvěma funkcionáři a nějakým Stevem Jobsem. Ukázal jim, co udělal pro Amigu a ti ho ihned přijali. Mladý programátor pak strávil čtvrt století vedle Jobse a pracoval na softwaru, který položil základy iPhonu.

Máme tu nový projekt. Myslím, že by tě mohl zajímat. – řekl Steve.

jak se vyrábí iphone

V tu chvíli ještě nebyl u projektu nikdo jiný, kdo by zajistil softwarovou stránku, vše bylo pouze myšlenkou ve Stevově hlavě. Taková nabídka tedy nezněla moc přesvědčivě, aby kvůli ní odmítl lákavou pozici u Googlu. Nastal okamžik pravdy. „Takže, nemáme obrazovku a v podstatě ani technologii pro displej. Steve mě ale přesvědčil, že to máme. Že na to přijdeme.”

Všechno o Stevovi je pravda. Byl jsem s ním už od NeXTu a několikrát jsem se jím nechal uchlácholit.

Jak to tedy bude? Samozřejmě Williamson zůstal a stal se z něj jeden z hlavních tvůrců nového zařízení pro brouzdání po internetu.

jak se vyrábí iphone

Jaký telefon

Steve chtěl telefon a chtěl ho co nejrychleji. O jaký telefon by ale mělo jít?

Na výběr bylo ze dvou možností: (a) vzít milovaný a proslulý iPod a udělat z něj telefon (to byla technologicky ta snazší varianta, Jobs si přitom iPhone nepředstavoval jako mobilní výpočetní zařízení, ale jako našlapaný telefon), nebo (b) nějakým zázrakem proměnit Mac na prťavý dotykový tablet, který by uměl volat (což byla vzrušující představa, akorát poněkud futuristická).

Po představení začali inženýři zkoumat, co vše by to vyžadovalo. Z hardwarové i softwarové stránky.“ – říká Ording. Zprvu inženýři o realizovatelnosti znatelně pochybovali. „Pane bože, to je – těžko říct, bude to spousta práce. Ani netušíme, jak moc práce to bude.“

jak se vyrábí iphone

Přetransformovat Mac do produktu s tolika novými a nevyzkoušenými technologiemi vyžadovalo tolik úsilí, že dalo dokonce zabrat sestavit i schůdný plán, jak dát takové zařízení dohromady.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!