imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

jak se siri učí nové jazyky

Jak se Siri učí nové jazyky?


Vždy potěší, když se osobní asistentka Applu naučí nějaký nový jazyk. Než tak ale stane, musí projít dlouhým a náročným procesem. Alespoň podle informací z rozhovoru s Alexem Aceroem.

Apple a jeho osobní asistentka jsou na tom minimálně co do počtu jazyků velice dobře. Zatímco asistent Googlu mluví 5 jazyky a Alexa od Amazonu dokonce jen 2, Siri pracuje ve 24 jazycích a celkem 36 dialektech. V aktualizaci iOS 10.3 se do seznamu zařadila také šanghajština a jde o další významný krok. Agentura Reuters vyzpovídala Alexe Aceroa, který je od roku 2013 zodpovědný za schopnost mluvit u Siri. Z rozhovoru jsme se dozvěděli, jak funguje proces učení se nového jazyka.

jak se siri učí nové jazyky

Prvním krokem je pozvánka lidí, kteří daným jazykem mluví, do studia. Jejich úkolem je číst v různých dialektech a akcentech předem dané texty. Nahrávání a transkript provádí lidé. Na konci tohoto procesu se jim dostane řada slov a jejich znění v reálném životě.

Poté slova vloží do učícího algoritmu, který v podstatě Siri pomáhá s učením jazyka. Čím více slov se systému dostane, tím přesnější bude. I v tomto kroku je důležitý lidský faktor, ale spíše pro vychytání menších chybek. Teoreticky bude program schopen vytvořit transkript čehokoliv, co bylo řečeno.

jak se siri učí nové jazyky

Přesně to se děje také, když slova diktujete místo použití virtuální klávesnice. Apple si je toho moc dobře vědom a přesně v tuto chvíli se odvíjí všechna „kouzla“. Ještě před tím, než dostane Siri nový jazyk, vyjde nejdříve možnost v daném jazyce diktovat na iOS, macOS a dalších systémech. Uživatelé začnou funkci používat a zvuková data míří přímo k serverům Applu, samozřejmě naprosto anonymně. A hle, zničehonic máte tunu dat o řeči od reálných uživatelů, která můžete dále použít k vylepšování systému.

Problémem je, že tyto vzorky jsou většinou nepoužitelné: uživatelé mohou během nahrávání kašlat, na pozadí může být příliš mnoho ruchu, uživatelé nemusí dobře artikulovat atd. Tento krok tedy opět vyžaduje lidskou ruku, která musí nahrávky vyčistit a přepsat. Až poté se mohou informace předat počítačům. Tento krok procesu je velice důležitý, protože může až o polovinu snížit chybovost.

jak se siri učí nové jazyky

Celý proces se opakuje do doby, než se dosáhne určité přesnosti, se kterou se funkce může vydat. Před tím ale ještě musí Siri jazyk umět používat, ne mu jen rozumět. Na to si Apple najímá herce a na základě zvukových stop vytváří zvukový syntetizátor. Asistentka musí mít vtipy a další podobné odpovědi naprogramovány samostatně.

Jakmile je vše hotovo, stačí již jen aktualizovat software a nový jazyk je připraven k použití.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!