imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak se starat o baterku


Snižující se výdrž baterie je bohužel zcela přirozenou věcí a každá baterka dříve či později doslouží. Existuje však několik věcí, které mohou životnost zásadně prodloužit. Stačí si jen dávat pozor na několik drobností.

Pravděpodobně se nemusíme pouštět do velkého povídání o tom, jak nepříjemnou situací je, když naše baterka začne ztrácet kapacitu a my ji musíme dobíjet stále častěji. Výměna navíc stojí relativně dost peněz, přestože jde o jednu ze součástek, jíž lze nahradit úplně nejsnáze.

01_how_to_look_out_for_your_battery

Abyste mohli život své baterky prodloužit co nejvíce, musíte nejdřív pochopit, jak vlastně funguje. Apple, stejně jako většina dalších firem, používá velice oblíbené lithium-iontovou technologii. Má řadu výhod, mimo jiné i zásadně vyšší odolnost než u předchozích typů.

Rychle a pomalu

Kdybyste sledovali rychlost nabíjení krátce po připojení iPhonu nebo MacBooku k nabíječce, zjistili byste, že se akumulátor nejdříve nabíjí opravdu rychle. Po čase pak zpomalí. Nejde o náhodu, Apple tímto způsobem designuje baterky záměrně.

02_how_to_look_out_for_your_battery

Hranicí je 80 %. Do té doby se nabíjí v režimu rychlého nabíjení, což prakticky znamená co nejvíce energie v co nejkratším možném čase. Můžete si také všimnout, že se při tomto nabíjení automaticky vypíná Low Power Mode. Po dosažení hranice se pak přechází pomalejšímu způsobu. Za zásadní zpomalení proti původní rychlosti dostáváme na oplátku šetrnější práci s akumulátorem, díky čemuž se jeho životnost prodlužuje.

Nabíjecí cykly

Pro tuto část necháme slovo Applu, aby celý systém vysvětlil:

K jednomu úplnému nabíjecímu cyklu dojde, když využijete (vybijete) množství energie, které se rovná 100 % kapacity baterie – ne však nutně při jednom nabití. Jeden den například můžete využít 75 % kapacity baterie, a přes noc ji plně dobít. Když druhý den využijete 25 % kapacity, vybili jste celkem 100 % – tyto dva dny dají dohromady jeden nabíjecí cyklus. Uplynutí jednoho cyklu může trvat i několik dní.

03_how_to_look_out_for_your_battery

Kapacita všech baterií se po určitém počtu vybití snižuje. V případě lithium-iontových baterií dochází po každém kompletním nabíjecím cyklu k mírnému snížení kapacity. Lithium-iontové baterie Apple jsou konstruované tak, aby si po dobu vysokého počtu nabíjecích cyklů udržely nejméně 80 % původní kapacity. Přesný počet cyklů se liší v závislosti na produktu.

Podle výše zmíněných informací je ideální snižovat počet cyklů na co nejmenší množství – jestliže máte po ruce nabíječku, rozhodně jí využijte, minimálně se v tu chvíli nebude zařízení vybíjet. Díky aplikacím třetích stran se můžete snadno podívat na to, kolik nabíjecích cyklů již máte za sebou. Jednou z nich je třeba coconutBattery, kde během pár vteřin najdete informace jak k Macům, tak k iPhonům.

04_how_to_look_out_for_your_battery

Zapomeňte na voodoo!

Asi každý zná nějakou tu legendu o triku, který zaručeně funguje a který musíte před prvním spuštěním zařízení provést. Kompletně baterku vybít, nabíjet ji pak 24 hodin v kuse, plivnout za sebe, obětovat jedno kuře dva dny po úplňku…

05_how_to_look_out_for_your_battery

Přestože se o starší baterky skutečně musíte starat s trochou více péče, u aktuálních článků tomu tak není. Je zbytečné zařízení úplně vybíjet, dokonce je to kontraproduktivní. Začít a ukončit nabíjení Li-iontové baterky můžete kdykoliv, životnost to zásadním způsobem neovlivní.

Ani se nemusíte bát nechávat zařízení v nabíječce přes noc (nebo pár dní v kuse). Nejnovější baterky jsou chráněny proti přebíjení, čili by to rovněž neměl být problém. Pokud vám do sítě nevletí blesk, ten pak dokáže spálit prakticky všechny připojené spotřebiče. Moderní elektronika navíc pro každé nabíjení používá jiný článek, čili mají další v baterce čas na „odpočinek“ (vybití) – to je pro životnost velice přínosné.

06_how_to_look_out_for_your_battery

Je však dobré se řídit následujícím doporučením: pokud víte, že své zařízení nebudete dlouhou dobu používat (třeba měsíce nebo roky), nechte zařízení nabité na 40-50 % a vypněte jej. Následně ho uložte v suchém prostoru s ideální teplotou (vhodné je 31°C a níže). Jestliže pak telefon nepoužíváte více než půl roku, opět jej po 6 měsících nabijte na 50 % kapacity.

Když zařízení skladujete s plně vybitou baterií, může dojít ke stavu hlubokého vybití, který způsobí, že baterie nebude schopná udržet nabití. A naopak když baterii delší dobu skladujete plně nabitou, může ztratit část své kapacity, což povede k její kratší výdrži.

– vysvětluje Apple

Další užitečné tipy

  • Používejte nejnovější verzi softwaru, jelikož nové aktualizace často zahrnují i vylepšení správy energie.
  • Nevystavujte baterku extrémním teplotám. Optimální rozsah teploty je mezi 16 a 22°C. Největší škodu napáchá horko (např. když v létě necháte telefon na palubní desce auta). Baterku nejenže můžete trvale poškodit, ale v extrémních případech hrozí i výbuch. Extrémní chlad pak může dočasně snížit výdrž (např. iPhone 6s a jeho battery-gate); jakmile se vrátí do normální teploty, vrátí se i výdrž.
07_how_to_look_out_for_your_battery
  • Jestliže nejste spokojeni s výdrží své baterky, upravte nastavení! Ve většině případů může za největší vybíjení displej, ideální je tak snížení jasu. Můžete také získat pár procent používáním WiFi místo mobilních dat, jelikož je WiFi méně energeticky náročné. Další věcí, kterou můžete udělat, je v Settings otevřít Activity Monitor a podívat se, které aplikace ukrajují z kapacity baterky nejvíc, a následně vypnout/odinstalovat ty, jež skutečně nepotřebujete.

Zdroj: Apple

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!