imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak vyměnit základní ikonky v macOS


Máme pro vás pár tipů, pomocí nichž si můžete upravit svůj systém. Jestliže se vám nikdy nelíbila modrá barva složek nebo jste prostě jen našli parádní set ikonek, čtěte dál.

Někdo tvrdí, že systémy Applu nejsou upravovatelné. Něco na tom je (vzpomínáte, jak dlouho trvalo, než jsme si mohli na iOS vyměnit pozadí?), ale dnes už nějaký způsobem dokážeme upravit většinu věcí jako na dalších systémech. Pokud tedy máte jiný vkus a nelíbí se vám sada ikonek, kterou operační systém používá, můžeme se podívat na jejich změnu.

01_how_to_replace_native_macos_icons (1)

Než se do toho pustíme, ještě jedno upozornění: program, který vám dnes ukážeme, upravuje systémové soubory. Při jeho používání se tak pouštíme do nebezpečnějších prostor. Následující tipy dáváme zejména pokročilejším uživatelům macOS. Jestliže jste se k laptopu dostali teprve nedávno, možná byste změnu mohli ještě na chvíli odložit. Za svůj notebook jste však pochopitelně zodpovědní jen vy sami, čili jestliže něco pomotáte nebo něco nebude fungovat podle představ, jde to na vaši hlavu.

Tím končíme strašidelnější odstaveček a pojďme se podívat na úpravu samotnou. Naštěstí máme přesně pro dnešní situaci zcela zdarma dostupný program, který za vás udělá špinavou práci a podporuje i Sierru. Jmenuje se LiteIcon a stojí za ním stejní vývojáři jako za aplikací AppCleaner. Stáhněte jej zde a nainstalujte.

02_how_to_replace_native_macos_icons

Jakmile tak učiníte, musíte se rozhodnout, do jaké hloubky chcete jít. Zda máte v plánu detailnější úpravy, nebo chcete jen změnit ikonky aplikací třetích stran. V prvním případě je nutné dočasně vypnout System Integrity Protection (SIP). Než to však uděláte, přečtěte si o tom něco, ať víte, co děláte. Jakmile dočtete, pokračujte následovně:

 • Restartujte počítač.
 • Ihned po bootovacím zvuku stiskněte CMD a R.
 • Držte je, dokud se nenahraje Recovery.
 • Z vrchního menu vyberte Utilities > Terminal a spusťte program.
 • Vepište následující příkaz:

csrutil disable; reboot

03_how_to_replace_native_macos_icons

Jestliže je vše v pořádku, laptop se prostě restartuje a budete mít všechna privilegia k úpravám systému.

Teď už jen spusťte nainstalovaný program a vše půjde skutečně snadno. Jednoduše do programu přetáhněte zvolené ikonky (z naší zkušenosti si v pohodě poradí s formáty png, ico, icns), klikněte na tlačítko Apply Changes a restartujte systém (zejména u laptopů s Retinou). Nezapomeňte na to, že Koš potřebuje ikonku jak pro prázdný, tak plný stav.

V případě ikonky Kalendáře, jestliže budete chtít, aby se měnila stejně jako původní systémová, musíme udělat pár kroků navíc. Prvním důležitým krokem je vybrat ikonku se dvěma verzemi – prázdná a plná. Rovněž je potřeba použít ikonku ve formátu ICNS. Jestliže máte vše potřebné, pokračujte následovně:

 • Pojmenujte prázdnou ikonku jako App-empty.icns a plnou ikonku jako App.icns.
 • Otevřete složku aplikací a najděte ikonku Kalendáře.
 • Klikněte pravým tlačítkem a následně na Show Package Contents.
04_how_to_replace_native_macos_icons
 • Následně jděte do podsložky Contents > Resources.
 • Zkontrolujte, že mají původní ikonky stejné jméno a vytvořte si pro jistotu jejich zálohu.
 • Jakmile tak učiníte, zkopírujte vaše ikonky do složky Resources a přepište ty původní.
05_how_to_replace_native_macos_icons
 • Poté ve stejné složce otevřete Calendar.docktileplugin a jděte do Contents > Resources.
06_how_to_replace_native_macos_icons
 • Sem zkopírujte ikonku App-empty a přepište tu aktuální.
 • Jakmile je hotovo, napište do Terminalu příkaz killall Dock a jestli jste všechno provedli správně, vidíte krásnou novou ikonku s aktuálním datem.
07_how_to_replace_native_macos_icons

Když jste vyměnili všechny ikonky, které jste chtěli, je čas opět zapnout SIP. Jděte opět do Recovery a opět otevřete Terminal a napište následující příkaz:

csrutil enable; reboot

Po restartu je systém opět bezpečný a má všechny vaše nové ikonky. Je také dobré poznamenat, že některé programy s novými updaty své ikonky opět změní. V tom případě stačí jen celý proces zopakovat pro ty konkrétní případy.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!