imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jak čistit Koš jako profík


Dnešní krátký článek obsahuje několik tipů, jak rychleji a pohodlněji čistit svůj Koš. Ukážeme vám pár šikovných klávesových zkratek a rovněž se podíváme na to, co dělat, když vás systém nenechá něco smazat. Článek je hlavně pro začátečníky.

Vysypávání Koše může stát hodně času, zejména pokud jste čistým Košem posedlí. Jestliže něčím podobným trpíte, může pro vás být noční můrou, když ve svém Docku nevidíte ikonku s prázdným Košem. Hned musíte vše vysypat, nebo prostě klidně neusnete. Procedura obvykle vypadá takto – jakmile smazané dokumenty přesunete do Koše, kliknete na „Empty Trash“ a následně hned potvrdíte ve vyskakovacím okně. Nejde o nic velkého, pokud to tedy neděláte třicetkrát denně.

Naštěstí máme pro podobně postižené řešení, jak vše dost urychlit. Zaprvé se můžete naučit nějakou tu klávesovou zkratku. Pro přesunutí souboru do Koše funguje CMD + Backspace, kombinací CMD + Shift + Backspace svůj Koš vyprázdníte. Můžete také vypnout neustále vyskakující hlášku, zda chcete skutečně Koš vysypat. Stačí jít do Advanced Options v nastavení Finderu, následně odkliknout „Show warning before emptying the Trash“. Když už jste tady, a netrpíte nutností držet svůj Koš neustále vysypaný, můžete si zde nastavit i automatické čištění Koše po 30 dnech. Stejně tak můžete vypnout upozornění iCloud Drive.

01_how_to_empty_the_trash_like_a_pro

Výborně, proces už jsme trochu urychlili. Teď si musíte dávat pozor na to, abyste si nezvykli mačkat klávesovou zkratku příliš často. Velice snadno se pak může stát, že při neuvážené správě dokumentů smažete něco skutečně důležitého. Obnovení souboru pak není žádná legrace, čili si vážně dávejte pozor.

Existuje ještě jedna věc, která obsesivnější uživatele může dohánět k šílenství:

Když vás systém nenechá Koš vysypat.

Důvodem může být hned několik věcí – ve většině případů jde o to, že si macOS myslí, že uživatel stále soubor používá. Toto opatření zde není náhodou, občas se však skutečně stane, že vám systém brání Koš vyčistit, i když vážně chcete. Naštěstí je i pro tento problém řešení, takže svá sedativa uložte zpět do zásuvky.

02_how_to_empty_the_trash_like_a_pro
  1. Otevřete Terminal.
  2. Napište následující příkaz:

sudo rm -R

(Je důležité mít za písmenem R mezeru, jelikož bez ní příkaz nefunguje.)

  1. Otevřete Koš
  2. Vyberte všechny soubory, které vám nejde smazat, a přetáhněte je do Terminalu.
  3. Stiskněte Enter, napište heslo a opět stiskněte Enter.
  4. To je vše, nyní by nemělo stát nic mezi vámi a vaším štěstím v podobě prázdného Koše. Jestliže jsou v Koši nějaké větší soubory, proces může chvilku trvat.
03_how_to_empty_the_trash_like_a_pro

Výše napsaný příkaz bude fungovat jen u novějších verzí systému. Jestliže máte systém starší než El Capitan, použijte příkaz rm -rf ~/.Trash/*. Vždy byste však měli mít na svém zařízení nejnovější možný systém a my vám povíme, proč.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!