imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jaká je budoucnost iPadů?


iPady jsou s námi již nějaký ten pátek a v poslední době se zdá, že celkový prodej tabletů stagnuje. To je celkem podstatná změna, protože ještě minulý rok prodeje stále stoupaly. 

Tato změna trendu může být způsobena tím, že tablety si uživatelé kupují na delší časové období než mobilní telefony a nové zkrátka nepotřebují mít tak často. A možná také tím, že iPady jsou již pár let stejné bez výraznější inovace. Od první generace až po současnou se z pohledu hardwarového uspořádání nijak nezměnili. Stále jde o placku s tlačítkem pod displejem.

Jablečné tablety dostávají každý rok vylepšení v podobě zvýšení výkonu, vylepšení displeje, ztenčení (je to opravdu vylepšení?) i dalších parametrů. Je to ale opravdu to, co lidé chtějí? Apple již dlouhou dobu nepřišel s ničím zajímavým a dle mého osobního názoru byl největší skok mezi generacemi iPadu z iPadu 4 na iPad Air.

Koncept Apple iPad
Koncept Apple iPad

Apple vidí iPady jako levnější náhradu počítače pro toho, kdo nechce utrácet desítky tisíc za Macbook, iMac či Macbook Pro. Je pravda, že spoustu úloh, který dělá běžný uživatel na počítači, udělá také na dotykové obrazovce iPadu.

Obecně ale platí, že lidé tento názor s Applem nesdílí a iPady si kupují spíše jako doplněk do domácnosti, na kterém si prohlíží videa a konzumují obsah. Slovo konzumují je velice důležité, protože iPad není dělaný na tvoření obsahu. Apple si tedy myslí že ano, ale realita je jiná.

Pokud se podíváme na profesionály, například grafiky či profesionální střihače videí, či podobná odvětví, tak zjistíme, že lidé stejně pracují na výkonnějších Macboocích.  Apple loni pro tvorbu obsahu představil Apple Pencil, stále ale jde o první generaci tohoto zařízení a má své mouchy. Například Apple Pencil nelze magnetem připnout na hranu iPadu, což je fatální chyba, za kterou je Apple často kritizován. To je naprostý základ, na který Apple asi nemyslel a pokud by opravu nějaký magnet na hranu iPadu přidal, bylo by to ohromné plus.

Koncept Apple iPad Pro 2
Koncept Apple iPad Pro 2

Tímto textem jsem chtěl vyjádřit názor, že Apple musí přijít rychle s něčím novým a tím novým nemyslím neustále ztenčování zařízení (iPad Air 2 je již tak tenký, že při hlasitém přehrávání hudby vibruje celé zařízení), co zaujme širokou veřejnost uživatelů a prodeje iPadů se zvednou.

Pokud Apple tento rok představí iPad Air 3, který bude ještě tenčí, bude bez 3,5 mm jacku atd., tak je téměř jisté, že to s růstem prodeje moc neudělá. Lidé zkrátka chtějí po delší době nějaký ten WOW efekt.

Konkurence je totiž na té stejné úrovní, ne-li dále, než Apple a zdá se mi, že Apple jaksi přešlapuje na místě a neví, co dál. Microsoftu se celkem povedly Windows 10 a jeho řada počítačů a tabletů Surface je vzhledem a výkonem na velice dobré úrovni.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!