imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

nový apple monitor

Jaké monitory můžeme čekat od Applu?


Když Apple upustil od výroby monitorů, mnoho lidí bylo velice zklamáno. Nicméně společnost dala jasně najevo, že se k výrobě obrazovek ve spojení s Mac Pro vrátí. Na jaké monitory se tedy můžeme těšit?

Abychom byli spravedliví, Apple nikdy neoznámil, že nikdy v budoucnosti monitory vyrábět nebude, jejich zprávy to ale silně naznačovaly. Není tedy divu, že se polovina populace smířila s tím, že Apple už své vlastní monitory dělat nebude. Není snadné pochopit, proč posledním představeným monitorem od Applu byl Thunderbolt Display z roku 2011, od kterého následovala dlouhá doba bez jakékoliv aktualizace, dokonce jsme se nedočkali jakéhokoliv faceliftu ani upravení cen. Poté začala společnost doporučovat ke svým nablýskaným novým MacBookům Pro monitory třetích stran. Pokud tohle není známka stahování se z trhu, tak už nevíme, co je.

nový apple monitor

Z několika důvodů se jedná o nepříjemnou situaci. Lidé, kteří opravdu velké obrazovky potřebovali, se museli vzdát materiálů a kvality, nehledě na estetiku spojenou s ekosystémem, a Apple dokonce ani nenabízel žádnou schůdnou alternativu. Jediné, co nám sdělil, bylo, že existuje spousta skvělých alternativ, stačí jen hledat. No dobrá, ale kde?

Možná mají monitory LG 4K a 5K UltraFine nádhernou kvalitu displeje, co má ale znamenat ten černo-šedý plast kolem něj? Design LG je vzdálen tomu Applu jako Jeruzalém Praze. Nebudeme se ani zmiňovat o rušení signálu wifi při vydání. To se kvalitě Applu ani nepřibližuje. Pravděpodobně by mnozí z nás měli ke svému vysoce kvalitnímu laptopu připojený i vysoce kvalitní monitor.

nový apple monitor

Z tohoto důvodu je důležitá věta Phila Schillera z neobyčejně upřímného oznámení Macu Pro: profesionální laptopy si zaslouží profesionální monitory a Apple takový monitor vyrobí.

V rámci nového Macu Pro – podle definice jde o modulární systém (tj. periferie si musíte koupit zvlášť) – budeme vytvářet také profesionální displeje.

Obrovský potlesk – už bylo načase. Jedinou otázkou tak zůstává, jak bude takový „profesionální monitor“ vypadat. K tomu samozřejmě nepadlo jediné slovo: nevíme, zda půjde o samostatný produkt, který bude schopen pořádně využít pouze Mac Pro, nebo o celou produktovou paletu, která by mohla být kompatibilní i s MacBooky. Dokonce neznáme ani rozlišení a žádné jiné specifikace. Jedna věc je ale přeci jen jistá.

Nový monitor určitě nebude dotykový

Na toto téma se u MacBooků dostane vždy: kdy Apple udělá stolní počítač s dotykovou obrazovkou? S největší pravděpodobností nikdy. Apple o tom v minulosti mluvil několikrát a podle něj je dotyková obrazovka u laptopů špatným směrem. Místo ní budeme mít Touch Bar (i když podle nás ani to není úplně ten správný směr), se kterým se musíme spokojit. Nicméně iOS a macOS jsou dva zcela rozdílné systémy sloužící rozdílným účelům. Jeden z nich byl vytvořen pro dotek a ten druhý byl vytvořen pro myš nebo touch bar a Apple tuhle filozofii s největší pravděpodobností měnit nebude, ani co se týče externích monitorů.

nový apple monitor

LG UltraFine jako předchůdce monitorů Applu

Odpovědi na vaše další otázky by nám mohl přinést bližší pohled na monitor LG UltraFine. LG ho vytvořilo ve spolupráci právě s Applem a pravděpodobně tak byl navržen způsobem, jaký Apple použije při návrhu svého vlastního monitoru.

Velikost

Monitory od LG jsou dostupné ve dvou velikostech: 21,5″ a 27″ a s rozlišením 4K a 5K. Monitory od Applu určitě nebudou o nic menší, je ale trochu podezřelé, že Schiller mluvil během jeho oznámení v jednotném čísle, je tedy možné, že budou vyrábět monitor o jedné velikosti – ledaže byl nervózní a popletl si slova. Spoustě lidem může připadat velikost 21,5″ malá a my bychom hlasovali pro 27″ obrazovku, zejména pokud vezmeme v potaz, že iMac je tradičně vyráběn právě v této velikosti, tudíž ji zřejmě preferuje i samotná společnost.

nový apple monitor

Rozlišení

Jak jsme zmínili dříve, je takřka nemožné, aby bylo rozlišení nižší než 4K. Otázkou tedy spíš je, zda nepůjde rovnou o 5K, nebo dokonce 8K. Nicméně 8K ještě není vůbec rozšířené a známé a jeho výroba je stále strašně drahá (Dell nedávno představil 32″ 8K monitor za téměř 5 000 dolarů), rozhodně se přikláníme k 5K možnosti. Pro zákazníky je levnější a Apple si klidně může na takovou technologii své logo umístit.

Technologie

LG UltraFine a všechny monitory Applu používají technologii IPS, tady tedy k žádné změně pravděpodobně nedojde, leda by se Applu při výrobě iPhonů 8 opravdu zalíbil OLED. Ovšem situace je dobrá tak, jak je. Ačkoliv jsou panely OLED skvělé v televizích a přináší očividné výhody u telefonů, u monitorů jsou pravděpodobně důležitější takřka 180° pozorovací úhly než nižší spotřeba energie a v podstatě dokonalá černá.

nový apple monitor

Apple nebude potřebovat obnovovací frekvenci větší než 60Hz, která je standardem u monitorů nezaměřených na hry, a dá se očekávat i 10bitová barevná hloubka, kterou naleznete u LG 5K monitoru. Zajímavější otázkou je pak barevný prostor. LG používá DCI-P3, který je momentálně u profesionálních počítačů standardem, Apple se ale klidně může rozhodnout pro aRGB. První možnost by vyhovovala spíše tvůrcům videí, ta druhá pak fotografům – záleží na společnosti, jakou cestou se chce v tomto směru vydat. Kdybychom si měli tipnout, radovat se budou spíše tvůrci videí.

Porty

Kdybychom se doslechli jen to, že Apple chystá nové monitory a nečetli bychom oznámení a diskuzi, bez váhání bychom tvrdili, že nový monitor dostane jedno USB-C a to je vše. Ovšem vedoucí pracovníci v diskuzích přislíbili, že budou naslouchat připomínkám profesionálů. Jedno je tedy jisté: neexistuje jediný profesionální uživatel, který by Applu řekl, že „by bylo vážně skvělé, kdyby měl monitor pouze jediný port, protože mě vážně štve, když mohu svou SD kartu zapojit i bez čtečky“. Pokud si tedy opravdu vezmou připomínky k srdci, situace by se měla oproti MacBooku Pro výrazně zlepšit. Nicméně zde jsme poněkud skeptičtí, ale uvidíme.

nový apple monitor

Design

Naštěstí není pochyb o tom, že nový monitor nebude mít plastové šasi. Naše vize vypadá tak, že vše zůstane v podstatě stejné, akorát dojde k modernizaci a design bude vypůjčen z MacBooku Pro. Díky tomu by se nám dostalo mnohem tenčích rámečků a i samotný monitor by mohl ubrat v pase. Nedivili bychom se, kdyby došlo i na vesmírně šedou a stříbrnou barvu. Doufejme, že tomu tak opravdu bude.

Cena

I zde můžeme předpokládat, že monitor Applu nebude o nic levnější než LG UltraFine 5K, což je poměrně drahý produkt a v USA vyjde na zhruba 1 300 dolarů. Kdyby se všechny dříve zmíněné body naplnily, použité materiály, dodatečné porty a logo Applu by mohlo cenu monitoru dostat až na nějakých 1 500 až 2 000 dolarů, což rozhodně není zanedbatelná částka. Pokud opravdu potřebujete monitor k profesionální práci, ani taková částka ale není až tak vysoká. Pro průměrného uživatele nicméně jde o drahé zboží a od Applu bychom se rádi dočkali něčeho s příjemnější cenou, ačkoliv to se moc pravděpodobně nejeví.

nový apple monitor

Shrnutí

Celkově se nejpravděpodobněji jeví 5K 60Hz 27″ IPS monitor s klasickým, ale o něco novějším designem, s 10bitovou barevnou hloubkou, barevným prostorem P3 a snad také spoustou portů a vysokou cenovkou. Zda se za takovou cenu vyplatí je stále otevřené, každopádně je ale dobře, že společnost po takové době s vlastním monitorem vrcholné kategorie přijde.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!