imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Budoucnost je tady!

Apple představil iPhone X

Jaký byl první iPhone v porovnání s tehdejší konkurencí?


Původní iPhone byl představen Stevem Jobsem dne 9.ledna roku 2007 a nedávno bylo desetileté výročí. Na tuto prezentaci se Apple připravoval řadu měsíců a Steve Jobs měl od inženýrů předem dané, co a v jakém pořadí smí a nesmí udělat, jinak by se celý, tehdejší iPhone OS zhroutil a zařízení by se restartovalo. 

První jablečný telefon byl vlastně již předem určen k zániku. Po prezentaci byl plný internet toho, že je to nesmyslné zařízení bez klávesnice a že to normální člověk nemůže nikdy používat. No, z dnešního pohledu můžete říci, že se většina kritiků mýlila a iPhone se stal fenoménem a Apple vytvořil něco, co se povedlo jen málokterým firmám v historii lidstva.

V tomto článku bych ale chtěl srovnat iPhone z roku 2007 s tehdejší konkurencí, kde suverénně vládla Nokia a v jejím stínu se krčila Motorola, LG, Samsung, a to bylo tak vše.

iPhone 6s vs. iPhone první generace
iPhone 6s vs. iPhone první generace

Model iPhone 2G totiž přišel na trh s revolučním ovládáním, kde dosavadní dotykové telefony měly rezistivní (odporový) displej který byl plastový a který se pro správnou funkčnost musel promáčknout hrotem stylusu a až poté se dal ovládat. Steve Jobs tedy přišel s iPhonem, který měl displej z krásného skla (kapacitní displej) a vše se dalo ovládat jednoduše a přirozeně prstem. Kromě revolučního ovládání ale iPhone 2G nepřinesl nic nového, naopak spíše zaostával za konkurencí. A i tak se pozdější modely staly hitem.

Dobré je zmínit, že iPhone 2G nebyl žádnou masovou záležitostí a prodával se jen v pár vybraných zemí světa (USA, Velká Británíe, Německo a pár dalších). Jobs představil iPhone 2G v lednu a do prodeje se dostal až v létě 2007.

Co tedy iPhonu chybělo a kde ztrácel na konkurenci?
  • 2Mpx fotoaparát byl i na tehdejší dobu hodně podprůměrný a neuměl natáčet video.
  • Nejrychlejší připojení k internetu bylo prostřednictvím 2G sítě
  • iPhone 2G nepodporoval MMS, které se v té době hojně posílaly
  • Tehdejšímu iPhone OS chyběl App Store, který sice konkurence neměla, ale do ostatních telefonů alespoň šly nahrát aplikace a hry pomocí kabelu a java souboru.
  • V prostředí nešlo změnit tapetu v menu aplikací. Což bylo tehdy neslýchané.
  • Vlastní volba vyzváněcích tónů zde také nebyla, ale upřímně, není zde ani dnes a nikomu to nevadí

To byl tedy jen krátký seznam toho, co iPhonu 2G chybělo. Poté samozřejmě následovaly modely 3G, 3G atd., které byly o mnoho funkcí vylepšeny.

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!