imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jaký byl první iPhone v porovnání s tehdejší konkurencí?


Původní iPhone byl představen Stevem Jobsem dne 9.ledna roku 2007 a nedávno bylo desetileté výročí. Na tuto prezentaci se Apple připravoval řadu měsíců a Steve Jobs měl od inženýrů předem dané, co a v jakém pořadí smí a nesmí udělat, jinak by se celý, tehdejší iPhone OS zhroutil a zařízení by se restartovalo. 

První jablečný telefon byl vlastně již předem určen k zániku. Po prezentaci byl plný internet toho, že je to nesmyslné zařízení bez klávesnice a že to normální člověk nemůže nikdy používat. No, z dnešního pohledu můžete říci, že se většina kritiků mýlila a iPhone se stal fenoménem a Apple vytvořil něco, co se povedlo jen málokterým firmám v historii lidstva.

V tomto článku bych ale chtěl srovnat iPhone z roku 2007 s tehdejší konkurencí, kde suverénně vládla Nokia a v jejím stínu se krčila Motorola, LG, Samsung, a to bylo tak vše.

iPhone 6s vs. iPhone první generace
iPhone 6s vs. iPhone první generace

Model iPhone 2G totiž přišel na trh s revolučním ovládáním, kde dosavadní dotykové telefony měly rezistivní (odporový) displej který byl plastový a který se pro správnou funkčnost musel promáčknout hrotem stylusu a až poté se dal ovládat. Steve Jobs tedy přišel s iPhonem, který měl displej z krásného skla (kapacitní displej) a vše se dalo ovládat jednoduše a přirozeně prstem. Kromě revolučního ovládání ale iPhone 2G nepřinesl nic nového, naopak spíše zaostával za konkurencí. A i tak se pozdější modely staly hitem.

Dobré je zmínit, že iPhone 2G nebyl žádnou masovou záležitostí a prodával se jen v pár vybraných zemí světa (USA, Velká Británíe, Německo a pár dalších). Jobs představil iPhone 2G v lednu a do prodeje se dostal až v létě 2007.

Co tedy iPhonu chybělo a kde ztrácel na konkurenci?
  • 2Mpx fotoaparát byl i na tehdejší dobu hodně podprůměrný a neuměl natáčet video.
  • Nejrychlejší připojení k internetu bylo prostřednictvím 2G sítě
  • iPhone 2G nepodporoval MMS, které se v té době hojně posílaly
  • Tehdejšímu iPhone OS chyběl App Store, který sice konkurence neměla, ale do ostatních telefonů alespoň šly nahrát aplikace a hry pomocí kabelu a java souboru.
  • V prostředí nešlo změnit tapetu v menu aplikací. Což bylo tehdy neslýchané.
  • Vlastní volba vyzváněcích tónů zde také nebyla, ale upřímně, není zde ani dnes a nikomu to nevadí

To byl tedy jen krátký seznam toho, co iPhonu 2G chybělo. Poté samozřejmě následovaly modely 3G, 3G atd., které byly o mnoho funkcí vylepšeny.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!