imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jaký update iPadu mini můžeme očekávat?


V roce 2012 byl mezi zákazníky Applu iPad mini velkým oblíbencem, po pěti letech se však na zařízení díváme jinak. Posbírali jsme několik argumentů pro a proti, proč by Apple měl nebo neměl updatovat řadu iPadu mini.

Teorie iPadu Mini

Je vůbec možné vyrobit použitelný tablet pod 8“? Odpověď jsme dostali v roce 2012 – evidentně to možné je, i když nejde o přístup, na který Steve Jobs zprvu myslel. iPad mini se svými 7,9“ představuje kompaktní řešení pro ty, kdo nechtějí používat iPad klasické velikosti, případně na něj nemají peníze. Pro první iPad mini tu však byly i silnější argumenty.

01_what_ipad_mini_update_can_we_expect

Přestože při představení nedostal iPad mini ten nejvýkonnější hardware – tehdy byl již na trhu iPad 3 – milovali jsme menší verzi i s vnitřnostmi z iPadu 2 a displejem bez Retiny. Porovnávání iPadu 3 s aktuálně nejnovějším iPadem je jako nebe a dudy. Byl těžký, rychle se zahříval a hrany podle starého designu se vám neustále zarývaly do rukou. V mnoha případech jste navíc museli zařízení držet oběma rukama.

Oproti tomu jsme tu měli iPad mini, který byl drobný jak ve své velikosti, tak ve své váze. Jednoduše se vešel i do menší příruční tašky. Měli jsme tu krásné zaoblené hrany a extrémně tenké tělo. Bylo skutečně jednoduché a pohodlné obsluhovat iPad jen jednou rukou. Není divu, že byl právě iPad mini v mnoha domácnostech prvním iPadem. Řada lidí jej ke konzumaci obsahu pravidelně využívá dodnes a na svůj počítač již sahá v minimu případů.

02_what_ipad_mini_update_can_we_expect

iPad mini 2, 3, 4

Na podzim roku 2012 bylo jasné, že Apple na další rok chystá novou generaci iPadu mini s Retinou. To se ukázalo jako pravda, s dalším updatem jsme tak dostali ještě krásnější iPad mini 2 s Retinou a procesorem A7 – ten byl tehdy mimochodem i v iPadu Air. Vylepšený hardware a displej teď měly parametry jako jeho u většího bratříčka. Vzhledem k velikosti úhlopříčky a stejnému rozlišení se navíc iPad mini 2 mohl pyšnit vyšší hustotou pixelů.

Když se však u iPhonu 5s objevil v roce 2013 Touch ID, nemohli jsme být s tabletem ani teď úplně spokojeni. Během podzimu se navíc funkce objevila i u iPadu Air, iPad mini 2 čtečku otisků prstů nedostal. Místo toho přišly nové barevné varianty – Silver a Space Gray. Pravdou je, že Apple s updatem přišel za méně než rok, ale nešlo o úplné vylepšení – iPad mini 3 sice dostal Touch ID, ale nedočkal se ani lepšího hardwaru, ani procesoru A8.

03_what_ipad_mini_update_can_we_expect

Třetí iPad mini se tak stal pro mnoho lidí zklamáním. Kromě přidání čtečky otisků totiž Apple skutečně neudělal prakticky nic, objevila se jen barevná varianta Gold. Čtvrtá generace se však dočkala velkého posunu a dodnes je na pultech dostupná. Byly to skoro dva roky, než Apple něco se svou řadou udělal; po představení nejnovějšího iPadu bylo téměř zbytečné přemýšlet o tabletech s menší úhlopříčkou. Přestože základní iPad teoreticky nevyšel levněji než mini, Apple časem zrušil výrobu 32GB verze, takže jsme prcka již nemohli řadit mezi levná zařízení.

Druhá strana mince

Každá mince má dvě strany. Trh s tablety za posledních pět let zasáhl ohromný pokles, a to z několika různých důvodů. Jedním z nich může být ten, že updaty iPadů se staly úplně nudnými. Nikdo nic velkého neočekává, Apple na oplátku nic velkého nepředstavuje. Bylo dobrým krokem vydat 12,9“ iPad Pro, ale mnoho lidí podobné zařízení nepotřebuje, a to ani nemluvíme o tom, že tablet vyjde na 24 tisíc korun a víc.

04_what_ipad_mini_update_can_we_expect

Proto bylo vcelku logické, že se Apple letos na jaře rozhodl trochu změnit produktovou paletu. To prakticky znamenalo ukončení výroby iPadu Air 2 a jeho nahrazení novým iPadem. Vypadá až záhadně podobně svým předchůdcům, a skutečně se tolik nezměnil – je trochu širší, výdrž baterie je delší a procesor A8X byl nahrazen A9. Cenový rozdíl mezi nimi je v řádu jen několika stokorun, pakliže tedy nepřemýšlíte o iPadu Pro, nejlogičtějším nástupcem iPadu mini 4 se stává právě nový iPad.

Nemáme představu o tom, jak velký úspěch Apple očekává (i když si myslíme, že reálně nic závratného nečeká), ale z několika zdrojů se objevují zprávy, že by Apple do své nabídky mohl přidat ještě jednu velikost. Spekulace měla mnoho podob: Ming-Chi Kuo, analytik KGI a specialista na Apple, byl první, kdo promluvil o možnosti příchodu 10,5“ iPadu Pro někdy tento rok, což by mohlo být i letos v červnu na WWDC. Bylo by to logické, stačilo by „jen“ nacpat větší displej do šasi současného 9,7“ modelu, čímž pádem by zařízení kompletně přišlo o rámeček. Chtěl by ale Apple ukrást hlavní slovo s tímto tématem novému iPhonu? O tom pochybujeme.

05_what_ipad_mini_update_can_we_expect

Otázka iPadu mini

Pojďme se podívat, kde přesně iPad mini stojí v rámci zařízení s iOS. Aktuálně si můžete vybrat ze tří velikosti jak u iPhonů, tak u iPadů. Nejmenším modelem je iPhone SE se 4“, následuje iPhone 7 se 4,7“ a největší ze série je iPhone 7 Plus s 5,5“. Poslední jmenovaný model se navíc velmi blíží velikosti iPadu mini, ale nejmenší model u iPadů i menší model iPadu Pro jsou stále stejně daleko od iPadu mini. To znamená, že je mini přesně uprostřed.

06_what_ipad_mini_update_can_we_expect

Když člověk sáhne po rodinném iPadu mini, často to dělá kvůli hraní nějaké hry nebo třeba čtení knížek, protože čtení na velkém iPadu není zrovna super. Můžete jej využívat i k přístupu ke kratším .pdf souborům, surfování po internetu nebo čtení komentářů. To, jak iPad používáte, jsou ty nejdůležitější aspekty – třeba zjistíte, že na iPadu vůbec neotevíráte sociální sítě, že k tomu vám slouží hlavně iPhone. To znamená, že iPad může mít zcela odlišný obsah, který na něm člověk rád oproti iPhonu konzumuje. To je jasné.

Nicméně kde je ta linie, jež dělí iPhone jako příliš malý pro konzumovaný obsah a iPad příliš velký? Jistě záleží na osobních preferencích, ale něco na iPadu mini rozhodně není v pořádku. Je v pekelně složité pozici, v podstatě na takovém území nikoho. A to ani nemluvíme o tom, že když můžete mít lepší tablet levněji, proč byste sahali po tom menším? Klidně se může stát, že Apple tuto řadu kompletně uzavře, pro teď zatím můžeme brát jako jistotu jen fakt, že se v nejbližší budoucnost nového iPadu mini nedočkáme.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!