imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Budoucnost je tady!

Apple představil iPhone X

Jawbone opouští závod na poli nositelností


Vypadá to, že Apple se svými hodinkami pomalu ztrácí konkurenci na trhu s fitness zařízeními. Dlouhodobý konkurent se musel vydat jinou cestou, i když doba klidu pravděpodobně příliš dlouho nevydrží.

Když Jawbone poprvé začal, firma měla velké naděje. Byla mezi prvními, kdo rozeznal sílu trhu s nositelnostmi zaměřenými na fitness. Zařízení se navíc vyznačovala elegantním, pěkným a někdy dokonce i extravagantním designem. To vše při zaručení vysoké kvality a nízké ceny. Jednou z nejlevnějších variant byl Jawbone UP MOVE, Jawbone UP24 pak magazín Verge ohodnotil jako nejlepší fitness nositelnost v konkurenci jedenácti podobných produktů. Vše prostě fungovalo dobře.

01_jawbone_hops_over_to_healtcare_market

Jakmile se však trh začal vyvíjet, firma byla tlačena do pozadí. Sešup z kopce pak končí až teď, kdy společnost oznámila, že trh s nositelnostmi opouští a posune se více směrem k zařízením, jež mají sloužit k měření zdravotních parametrů. Když se nad tím zamyslíme, přechází firma do mnohem prestižnější kategorie, jelikož zdravotnické přístroje mají skutečně striktní podmínky, aby mohly sloužit k přesnému měření.

Na druhou stranu nemůžeme tvrdit, že by byla změna zaměření způsobena úspěchem – spíše za tím stály finanční problémy. Minulý rok se na internetu rojily spekulace, že firma ze stejného důvodu odejde kompletně z trhu s přenosnými zařízeními – to však tehdy kategoricky odmítala.

02_jawbone_hops_over_to_healtcare_market

Nejde o první podobnou změnu v historii firmy. Společnost se původně zaměřovala na výrobu sluchátek, následně vyráběla Bluetooth reproduktory a nakonec se přesunula na trh s levnějšími přenositelnostmi, odkud dodnes plynul hlavní příjem.

Jawbone se opět chystá na změnu svého byznysu – od nízkoziskového trhu s fitness náramky prodávanými přímo uživatelům k vysokoziskovéhomu B2B segmentu – zdravotnické pomůcky a s nimi spojené služby, jež budou prodávány primárně klinikám a dalším zařízením pracujícím s pacienty.

Nejdříve však firma potřebuje získat peníze. Prvním zdrojem kapitálu by měli být jejich dosavadní investoři, další zdroje tvrdí, že je společnost uprostřed jednání s dalšími strategickými partnery.

03_jawbone_hops_over_to_healtcare_market

Je těžké říci, jaký vliv měly na celou situaci Apple Watch. Je však jasné, že od doby, kdy na trh vstoupil Apple, se z trhu pomalu vytrácí jedna firma za druhou, a to dokonce i dříve největší hráči. Nedávno to byl konec Pebble. Není však divu – stále se tady bavíme o okrajovém segmentu a Apple si snadno a s přehledem zabírá velkou část cílové skupiny.

Jawbone se na trhu objevil ve chvíli, kdy se na něm ještě společnost z Cupertina nevyskytovala, byl tak pro ně lehčí úkol dosáhnout až na vrchol. Otázkou do budoucna pro ně však zůstává, jak dlouho i na novém trhu vydrží, Apple se totiž se svými Apple Watch plánuje zaměřit na vyšší preciznost jednotlivých měření. Teoreticky navíc už hodinky zvládnout změřit i množství kyslíku v krvi, funkce dosud jen nebyla zpřístupněna – čeká se na povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. To pochopitelně stojí peníze, čas a energii. Není navíc jisté, že Apple skončí jen u toho. Bůh ví, s jakými funkcemi hodinky dorazí u dalších generací…

04_jawbone_hops_over_to_healtcare_market

Na celou situaci se však musíme podívat i z jiné strany – jak podobné odchody ovlivní uživatele? Nebylo by špatné, kdyby se Applu v budoucnosti objevila nějaká silná konkurence. Jestliže však úspěch Apple Watch bude trvat, nebudeme čekat na zjevení nových soupeřů příliš dlouho.

Zdroj: 9to5mac

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!