imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Jawbone opouští závod na poli nositelností


Vypadá to, že Apple se svými hodinkami pomalu ztrácí konkurenci na trhu s fitness zařízeními. Dlouhodobý konkurent se musel vydat jinou cestou, i když doba klidu pravděpodobně příliš dlouho nevydrží.

Když Jawbone poprvé začal, firma měla velké naděje. Byla mezi prvními, kdo rozeznal sílu trhu s nositelnostmi zaměřenými na fitness. Zařízení se navíc vyznačovala elegantním, pěkným a někdy dokonce i extravagantním designem. To vše při zaručení vysoké kvality a nízké ceny. Jednou z nejlevnějších variant byl Jawbone UP MOVE, Jawbone UP24 pak magazín Verge ohodnotil jako nejlepší fitness nositelnost v konkurenci jedenácti podobných produktů. Vše prostě fungovalo dobře.

01_jawbone_hops_over_to_healtcare_market

Jakmile se však trh začal vyvíjet, firma byla tlačena do pozadí. Sešup z kopce pak končí až teď, kdy společnost oznámila, že trh s nositelnostmi opouští a posune se více směrem k zařízením, jež mají sloužit k měření zdravotních parametrů. Když se nad tím zamyslíme, přechází firma do mnohem prestižnější kategorie, jelikož zdravotnické přístroje mají skutečně striktní podmínky, aby mohly sloužit k přesnému měření.

Na druhou stranu nemůžeme tvrdit, že by byla změna zaměření způsobena úspěchem – spíše za tím stály finanční problémy. Minulý rok se na internetu rojily spekulace, že firma ze stejného důvodu odejde kompletně z trhu s přenosnými zařízeními – to však tehdy kategoricky odmítala.

02_jawbone_hops_over_to_healtcare_market

Nejde o první podobnou změnu v historii firmy. Společnost se původně zaměřovala na výrobu sluchátek, následně vyráběla Bluetooth reproduktory a nakonec se přesunula na trh s levnějšími přenositelnostmi, odkud dodnes plynul hlavní příjem.

Jawbone se opět chystá na změnu svého byznysu – od nízkoziskového trhu s fitness náramky prodávanými přímo uživatelům k vysokoziskovéhomu B2B segmentu – zdravotnické pomůcky a s nimi spojené služby, jež budou prodávány primárně klinikám a dalším zařízením pracujícím s pacienty.

Nejdříve však firma potřebuje získat peníze. Prvním zdrojem kapitálu by měli být jejich dosavadní investoři, další zdroje tvrdí, že je společnost uprostřed jednání s dalšími strategickými partnery.

03_jawbone_hops_over_to_healtcare_market

Je těžké říci, jaký vliv měly na celou situaci Apple Watch. Je však jasné, že od doby, kdy na trh vstoupil Apple, se z trhu pomalu vytrácí jedna firma za druhou, a to dokonce i dříve největší hráči. Nedávno to byl konec Pebble. Není však divu – stále se tady bavíme o okrajovém segmentu a Apple si snadno a s přehledem zabírá velkou část cílové skupiny.

Jawbone se na trhu objevil ve chvíli, kdy se na něm ještě společnost z Cupertina nevyskytovala, byl tak pro ně lehčí úkol dosáhnout až na vrchol. Otázkou do budoucna pro ně však zůstává, jak dlouho i na novém trhu vydrží, Apple se totiž se svými Apple Watch plánuje zaměřit na vyšší preciznost jednotlivých měření. Teoreticky navíc už hodinky zvládnout změřit i množství kyslíku v krvi, funkce dosud jen nebyla zpřístupněna – čeká se na povolení od amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv. To pochopitelně stojí peníze, čas a energii. Není navíc jisté, že Apple skončí jen u toho. Bůh ví, s jakými funkcemi hodinky dorazí u dalších generací…

04_jawbone_hops_over_to_healtcare_market

Na celou situaci se však musíme podívat i z jiné strany – jak podobné odchody ovlivní uživatele? Nebylo by špatné, kdyby se Applu v budoucnosti objevila nějaká silná konkurence. Jestliže však úspěch Apple Watch bude trvat, nebudeme čekat na zjevení nových soupeřů příliš dlouho.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!