imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Důvod, proč Apple zabil sluchátkový jack


Příchod ultramoderních zařízení přinesl konec pro jedno dlouhověké řešení. Mnoho lidí si dodnes myslí, že jde o zbytečné protiuživatelské chování. Tim Cook a hlavní vývojáři Applu o problematice promluvili, aby odpověděli na časté dotazy.

Před 7. zářím jsme dlouho vtipkovali o tom, jak dlouho se bude muset Apple za případnou absenci sluchátkového jacku omlouvat. Pokud by se tedy vůbec omlouval, protože se klidně mohlo stát, že jednoduše oznámí zrušení sto let staré technologie, a to bude vše. Už teď víme, že realita nakonec byla trochu jiná, ale určitě nás nutí k přemýšlení, proč by to vlastně nemohl být další přirozený krok?

Láme si někdo hlavu nad tím, že vyhazuje starou televizi a nahrazuje ji novým, lepším modelem? Je někdo naštvaný, že už dávno nepoužíváme mobily v podobě malých a hloupých cihel?

01_headphone_jack

Přesně, nikdo takový není. Podobná situace však přeci nastává i v případě sluchátkového jacku. Nechceme tím říct, že by společných sto let stálo za prd, to vůbec. A ani nejde o to, že bychom nebyli schopni sluchátkový konektor ještě dalších sto let používat. Stejně tak bychom mohli používat starou televizi, jen tu prostě máme alternativu, jež je hezčí, štíhlejší, barevnější…

Naším cílem je, abychom šli u technologií vždy o krok kupředu. Pokroku se dočkáme jen ve chvíli, kdy nejsme spokojení s „dobrým“, ale chceme „lepší“. Od technologické firmy snad ani nemůžeme chtít něco jiného. Apple se zbavil sluchátkového jacku stejně, jako to v historii udělal například s fyzickou klávesnicí. Důvod je jasný, vždy existuje něco lepšího.

Viceprezident Applu, Greg Joswiak, shrnul důvody rozhodnutí ve své presentaci:

Audio konektor je starší než sto let. Poslední velké inovace se pak dočkal před padesáti lety. Víte, co to bylo? Zmenšili ho. Od té doby se na něj nesáhlo. Je to dinosaurus. Je čas se posunout.

Hlavní otázkou je, kam vlastně? Směrem k bezdrátu, nebo k jiné drátové technologii? Audiofilové tvrdí, že bluetooth prostě nedokáže nabídnout stejnou kvalitu zvuku jako drátové řešení. Je však jisté, že aktuální stav je pouze dočasný, do té doby zde máme možnost využít Lightningu, který analogový slot alespoň dostatečně nahrazuje.

02_headphone_jack

Samozřejmě to není tak jednoduché, protože byl sluchátkový jack univerzálním řešením. Všichni po celém světě tento jack používali a tvořili pro nějak zařízení. Šlo prakticky o jediný konektor, který byl standardem úplně všude. Vše, co tvořilo nějaký zvuk (ať už to bylo poslední Tamagochi nebo profesionální sound system od Harman Kardon) a mělo možnost připojení, využívalo 3,5mm sluchátkového jacku. Lidé jej milovali. Ba co víc, nikdo si nemyslel, že by tu byla potřeba nějaké změny. V těchto stálých vodách se každý cítil dobře.

A pak přijde Apple a hodí do toho vidle. Není pochyb o tom, že nás změna bude něco stát, a že právě Apple velkou část z ní zaplatí. Nikdo nebude svá dobře fungující sluchátka měnit s úsměvem na tváři. Používání adaptérů je pak velice neelegantním řešením. Otázkou je, kolik lidí si skutečně řekne, že co je moc, to je moc.

Podle mého názoru jich mnoho nebude. Zaprvé ti, kdo mají drahá sluchátka pro audiofily, nebudou poslouchat svou hudbu na mobilu. Mají profesionální hudební přehrávače, které jsou vytvořené přesně pro ně. Kdo zbyde, jsou obyčejní uživatelé. Část z nich již na bluetooth technologii v klidu přešla. Zbytek se spokojí s relativně kvalitními EarPody, jež dostanou společně s novým telefonem, nebo si mohou dovolit zakoupit bezdrátová či lightningová sluchátka, když dali přes dvacet tisíc za iPhone. Pro ostatní, které neuspokojí ani jedna z možností, tu jsou stále adaptéry.

03_headphone_jack

Velké množství lidí by však rádo znalo nějaké odpovědi, proč přesně se něco podobného událo a Buzzfeed se dokázal několika inženýrů Applu přímo zeptat, aby získal lepší vhled za oponu.

Viceprezident oddělení hardwarového vývoje, Dan Riccio, tvrdí, že bylo naprosto nezbytné sluchátkový jack opustit:

Máme tu padesát let starý konektor – prostě díru plnou vzduchu – a on tam jen sedí a zabírá místo, velmi cenné místo. Drží nás zpátky při pokusech přidávat nové věci do iPhonu. Bojuje s prostorem pro technologie fotoaparátu, větší baterii či lepší procesor. A upřímně řečeno tu máme lepší a modernější řešení, takže by bylo bláznovství ho neustále obcházet.

04_headphone_jack

V rozhovoru rovnou také zmínil, co přesně „lepší a modernější řešení“ přináší. Hlavní vývoj nového iPhonu se odehrál kolem fotoaparátu. Dokonce i menší ze dvou variant má takovou optickou stabilizaci, kterou si mohly dovolit pouze větší zařízení. Nový iPhone 7 navíc rovnou přichází s technologií duálního fotoaparátu. Malé tištěné spoje, které napájí displej a podsvícení, byly dříve v horní straně telefonu. Nicméně si začaly překážet se zvětšujícím se systémem fotoaparátu. Tak je přesunuli níže, ale pak si spoje začaly překážet se zbytkem zařízení, zejména se sluchátkovým jackem…

Poté tedy začali přemýšlet, co by se stalo, kdyby jej kompletně odstranili. Uvědomili si pak, že by zabili dvě mouchy jednou ranou. Nejenže by se stala zásadně snazší integrace Taptic Enginu do Home Buttonu, ale otevřely se i neočekávané možnosti pro rozšíření baterie. Díky tomu má menší model baterii zvětšenou o 14 % a Pro o 5 %. Nestojí to za to?

05_headphone_jack

Navíc když Riccio zmínil, že odstranění sluchátkového jacku bylo hlavním krokem k dosažení standardu IP7 pro nové iPhony. I CEO Applu, Tim Cook, přidal k důležitosti tohoto rozhodnutí svůj názor:

Inovace dělají věci lepšími. Když se ohlédnete zpět na věci, které jsou pro uživatele iPhonu těmi nejdůležitějšími, jsou to fotky, které mohou dělat, a další věci, pomocí nichž tvoří deníky svých životů. Takže tu máme vylepšení fotoaparátu, optimalizace softwaru, zvětšení kapacity baterie a pak všechny ty možnosti v iOS 10. Všechny tyto věci dohromady jsou obrovským skokem kupředu.

Přesto se stále najdou lidi, kteří za kroky Applu vidí konspirační teorie. Hudba poslouchaná digitálně bude omezena ve chvíli, kdy se například najdou nelegálně stažené písničky na telefonu uživatele. Navíc bude mnohem snadnější vydělávat na bezdrátových sluchátkách, které vyrábí Apple a zlepší si tím zisk.

Všechna tato obvinění odmítl Phill Schiller, viceprezident mezinárodního marketingu Applu:

Nápady, že za tímto rozhodnutí stojí nějaký skrytý záměr, nebo že vytvoříme nějakou formu správy obsahu, prostě nejsou pravdivé. Odstraňujeme sluchátkový jack, protože jsme přišli s lepším řešením jak dodávat zvuk. Nejde o nic propojeného se správou obsahu nebo DRM – to jsou čistě paranoidní konspirační teorie.

06_headphone_jack

Stojí za to si na závěr článku položit pár otázek. Chceme sluchátkový jack, nebo úžasný fotoaparát se stabilizací obrazu? Co je pro nás důležitější, voděodolnost, nebo sto let stará technologie? Pokud byste si měli vybrat mezi větší kapacitou baterie a sluchátkovým jackem, co byste si nakonec vybrali?

Pro Apple byly odpovědi na tyto otázky jasné, a doufejme, že se rozhodli správně. Ještě o tomto novém směru nevíme příliš mnoho, ale je pravdou, že budoucnost vede právě tudy. Je na to důležité pamatovat, protože chtít od firmy zároveň inovace a konzervatismus, to jednoduše nejde…

Zdroj: Buzzfeed

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!