imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Je iPhone proti ostatním roky pozadu? – Komentář


Přestože jsou prodejní čísla skvělá, Apple často bývá kritizován kvůli tomu, že jsou jeho zařízení pozadu oproti svým konkurentům. Je to pravda? Pojďme si otázku rozebrat a podívat se na každou část iPhonu 7.

Není úplně nejšťastnější stavět současnou vlajkovou loď do porovnání s ostatními konkurenty teď, v červnu, ale jinak to nejde. Někdo tvrdí, že je Apple s iPhonem 7 a iPhonem 7 Plus dvě až tři generace pozadu, a že zařízení výkonem patří spíše do vyšší střední třídy. Podívejme se, kde je pravda.

01_apple_years_behind_others_opinion

Design

Nedávno jsme četli dlouhý komentář, podle kterého se čas Jonyho Ivea u Applu naplnil. Podle článku je již jeho styl pro řadu uživatelů nudný. Je pravda, že iPhone poslední tři generace vychází ze stejného designu. Změnila se pozice kamerky a objevily se i nové barvy, ale ano, design iPhonu se od roku 2014 prakticky nezměnil.

Počkat! Zmizely vlastně plastové lištičky pro antény. Nechápeme, jak se do konečného designu mohly dostat, ale přežili jsme to. Na iPhonu 7 byly lišty umístěny mnohem elegantněji a na černé variantě jsou téměř neviditelné. Vedle toho je design zařízení těžko porovnatelný s dalšími přístroji na trhu. Stále podle nás Apple dělá ta nejkrásnější zařízení na trhu. Design bezrámečkového Galaxy S8 sice z určité vzdálenosti vypadá nádherně, ale na první dotyky kouzlo mizí.

02_apple_years_behind_others_opinion

Měl by Apple obnovit design? Dost pravděpodobně dobře vědí, co dělají, a Jony si nevymýšlí jen tak z hlavy. Osobně se nám iPhone 7 a jeho design líbí, ale je čas na něco nového. S novým designem mohou prodat prakticky cokoliv. Jen si vzpomeňte na iPhone 5c. Vzali hardware iPhonu 5, dali ho do plastového šasi a prodávali o pár dolarů levněji. Během minuty se vyprodal.

Displej

Tady se dostáváme asi k nejkontroverznější části iPhonu 7. V porovnání s high-endovými zařízeními z posledního roku iPhone míří k prohře. V komentářích je vždycky hromada názorů pro a proti vyššímu rozlišení displeje u iPhonu. Jeho rozlišení je nyní 1334×750 pixelů, což je hustota 326 ppi. iPhone 7 Plus má 1920×1080 pixelů na 5,5“ panelu, což je 401 ppi. V obou případech jde o Retinu, takže žádné pixely nevidíme, a IPS panel má krásné podání barev.

03_apple_years_behind_others_opinion

Teď přichází důležitý pohled na zajímavý fakt. Zatímco mají ostatní telefony QHD displeje a lepší barevnou intenzitu, správné využití černé dělá to, pro displej na iPhonu vypadá tak skvěle. Nemyslíme, že by bylo vyloženě nutné mít panel s vyšším rozlišením. Nedávno jsme četli, že si někdo všimnul, že jsou jeho písmenka na displeji „chlupatá“. To jsme se asi museli dívat na jiné panely. Jediným krokem, který by měl Apple určitě udělat, je směrem k OLED panelu – technologie je již na uvedení připravena. Podle našich odhadů a všech dostupných informací se ho však dočkáme již letos.

Kamera

Je to již pár let, kdy jsme o počtu megapixelů fotoaparátu mluvili jako o nějaké senzaci. Z tohoto pohledu nelze říct, že by měl iPhone 7 a iPhone 7 Plus nějak úchvatnou kameru. Teleobjektiv na iPhonu 7 Plus je ale pěknou vlastností. Ostatní výrobci se o něco podobného s větší či menší mírou úspěšnosti snaží pomocí softwaru. Na druhou stranu je pravda, že Apple musí ještě trochu zapracovat na svém portrétovém režimu u duálního fotoaparátu.

04_apple_years_behind_others_opinion

Kamera je rychlá a dělá svou práci dobře. LG mohlo přijít s něčím, co brzy použije i Apple. Mapování pomocí laseru by bylo skvělou novinkou pro iPhone. Z pohledu foťáku však už nevíme, co víc přidat. V současnosti má přední kamerku slušnou i většina levných telefonů, takže nejde o nic neobvyklého.

Jedním neprobádaným územím je však ještě augmentovaná (chcete-li rožšířená) realita. Apple tady možná cítí příležitost. Tim Cook, CEO Applu, opakovaně vyzdvihuje téma AR, ale v poslední době se trochu odmlčel. Je tu nějaký problém? Není úplně jasné, o čem Tim Cook v rozhovorech přesně mluvil. Může jít o AR brýle, ale teď to vypadá, že jde o dalekou budoucnost. Pakliže mluvil o něčem jiném, mohl by Apple mít v rukávu něco, čím by konkurenci nechal daleko za sebou.

Koncept iPhonu 8.
Koncept iPhonu 8.

Hardware

Ať už je iPhone v tomto směru jakkoliv pozadu, když telefon vezmete do ruky, funguje vždy perfektně a svižně. Dále nesmíme zapomenout na to, že v posledních letech navíc Apple dokázal vyvinout nejlepší procesor na trhu. U čipu A10 je výkon na jedno jádro zdaleka nejsilnější. iPhone 7 a iPhone 7 Plus zvládnou nabídnout stejný výkon jako konkurence jen se dvěma jádry, zatímco má k dispozici hned čtyři.

06_apple_years_behind_others_opinion

U menšího loňského modelu nalezneme 2 GB RAM, u Pluska pak 3 GB. Vedle marketingu nevidíme žádný důvod, proč by měl tento upgrade zásadní výhodu. 2 GB úplně stačí k jakémukoliv účelu. Ani si nevybavím někoho z okolí, kdo by si vybral Plus jen kvůli tomu, že má o 1 GB větší RAM. Jedna věc je jistá, Apple ví přesně, co dělá. Přestože Samsung, Huawei a další technologičtí giganti používají více RAM a mají skvělé procesory, v akci Apple rozhodně nezaostává. Přestože jsme po vydání iPhonu 7 udělali měření, z něhož nám vyšlo, že je 7 mnohem rychlejší než 6s, v běžném provozu není ani zdaleka tolik pozadu.

Software a platforma

Jestli je nějaká kategorie, v níž je Apple jednoznačně silný a nemůže být ani náhodou pozadu, je to operační systém. iOS byl tím nejlepším důvodem, proč po iPhonu za posledních 10 let sáhnout. Vždycky se najde někdo, komu se design toho či onoho modelu nebude líbit, případně si bude myslet, displej není dostatečně dobrý, ale o iOS nelze říct špatného slova. Jasně, jde o uzavřený systém, možnosti uživatelů a vývojářů nejsou nekonečné, ale za celou dobu zůstal systém jednoduchý a uživatelsky přívětivý. Trochu se nám stýská po starém designu a stabilitě před plochým vzhledem iOS, ale faktem je, že se systém stal prostě jen chytřejším.

07_apple_years_behind_others_opinion

I pro vývojáře jde o platformu číslo jedna. V App Storu nalezneme více než 2 miliony aplikací, což dává prostor a příležitost milionům vývojářů. Uživatelé iOS utrácejí za aplikace více než uživatelé Androidu, u obchodů je přitom mezi App Storem a Google Play jen minimální rozdíl. iOS je krásnou platformou s nekonečnou řadou možností, například vývojáři mohou aplikace připravovat i pro tvOS, watchOS či iMessage.

Ekosystém

Přestože v ekosystému Applu můžeme stále najít několik chybek, jako třeba u AirPlay či Universal Clipboardu, Apple vytvořil skutečně unikátní systém pro všechna svá zařízení, kterému se nedokáže vyrovnat nikdo. Sdílení iCloud Drive, Handoff, příjem hovorů na Macu – to jsou funkce, které se ostatním dosud nepodařilo stoprocentně vytvořit. Apple v těchto možnostech našel velkou příležitost. Pro ty, kdo Mac a iPhone používají spolu se svými kolegy profesionálně, je AirDrop a AirPlay obrovskou pomocí během každodenního užívání. V kanceláři něco podobného prožíváme denně na vlastní kůži. Nechceme přehánět, ale Apple je po stránce softwaru skutečně aktuální. Vždy je tu něco k drobnému zlepšení, ale nemůžeme si stěžovat.

08_apple_years_behind_others_opinion

Příslušenství

Firma z Cupertina vždycky taková nebyla. Dříve s produkty nevypouštěla další tunu příslušenství. To se nyní mění. Máme tu obaly pro iPhony, Smart Battery Case, sound systémy od Beats nebo AirPods. Všechna zařízení v sobě mají čip W1, díky čemuž mohou dělat to, co konkurence nezvládne. Prostě fungují.

09_apple_years_behind_others_opinion

Baterie a nabíjení

Achillovou patou produktů Applu je tato kategorie. S kapacitou baterie jsme nikdy nebyli spokojeni, ale díky unikátnímu Lightning konektoru bylo snadné si zvyknout. Není jasné, kam dál se Apple v této problematice posune, ale rychlé bezdrátové nabíjení nám chybí strašně. Když telefon používáme skutečně hodně, nabíjení dvakrát denně není žádné přehánění. V případě 7 Plus tento problém mohli vyřešit a Apple snad přijde rychle s nějakým řešením.

10_apple_years_behind_others_opinion

Kolem nových funkcí iPhonu lítá řada spekulací. Bezdrátové nabíjení je jedním z nich. Podle některých hlasů by mohl Apple přijít s unikátním řešením pomocí indukčního nabíjení. Obáváme se však toho, že půjde pouze o privilegium iPhonu 8 a že modely 7s a 7s Plus zůstanou u starého drátového řešení.

Kde by měl iPhone přidat?

Když se podíváme na hardware, výrobce podle nás vytlačil výkon na maximum a není nezbytně nutné, abychom se dočkali upgradu procesoru nebo přidávali více RAM. Lepší by bylo přijít s několika dalšími věcmi, jež by z telefonu dělaly ještě chytřejší zařízení a které by z něj udělaly řešení každé situace. Ve vašem autě, v kanceláři, doma, kdekoliv. Jestliže Apple využije potenciálu AI chytře, půjde o velký hit. Pochopitelně to není tak snadné, jak to může znít – musíme být trpěliví, ale ve správný čas to přijde.

11_apple_years_behind_others_opinion
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!