imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Je tu nový Mac Pro a informace o tom, na co se příští rok těšit


Apple konečně po 686 dnech updatoval svůj počítač z nejvyšší kategorie a rovnou se rozhovořil o dalších krocích, které nás brzy čekají. Příští rok přijde redesignovaný Mac Pro, iMac se silným hardwarem a dedikovaný displej od Applu.

Dnešek je pro uživatele Applu velkým dnem. Něco, co firma za celou svou historii neudělala, se stalo skutečností – Apple otevřeně promluvil o svých plánech o Macu Pro a o tom, co mohou profesionální uživatelé očekávat. Ve společnosti několika málo žurnalistů a blogerů o tom zástupci Applu promluvili v Cupertinu.

01_new_mac_pro_released_plus_updates_on_pro_line
Výroba Macu Pro ve Spojených státech.

Jednou z novinek je, že se Mac Pro dočkal updatu. Základní model dostal místo stávajícího čtyřjádrového Intelu šestijádrový Intel Xeon, duální grafická karta AMD FirePro D300 byla nahrazena modelem D500. O cenovou hladinu výše bylo šestijádro nahrazeno osmijádrem, zatímco GPU D500 vystřídala D800. Kromě těchto změn se však nic nestalo – design zůstal stejný, počet a typ konektorů rovněž. Nový Mac Pro nemá ani USB-C. To je vše, čeho se dočkáváme nyní.

Něco ještě lepšího nás však teprve čeká. Apple vážně přehodnotil koncept Macu Pro a příští rok přijde zcela nová verze. Stejně tak Apple představí iMac se silnějším hardwarem (nic podrobnějšího zatím nevíme) a očekávat můžeme i nový Thunderbolt Display. Phil Schiller a Craig Federighi mimo to promluvili, že chtějí pravidelně vylepšovat zařízení Applu určená primárně profesionálním uživatelům.

02_new_mac_pro_released_plus_updates_on_pro_line

Kompletně předěláváme Mac Pro. Pracujeme na něm. Máme celý tým, který na něm poctivě pracuje a chceme jej navrhnout tak, že by jej bylo možné udržovat pomocí pravidelných vylepšení, zároveň jsme zavázání k vytvoření nejlepšího a nejsilnějšího stolního systému určeného pro profesionální uživatele. Součástí toho je i nový Mac Pro – který je, už podle definice, modulárním systémem – stejně tak připravíme i profesionální displej. Žádný z těchto produktů neuvidíme letos; zatím na nich pracujeme. Myslíme, že je skutečně důležité, abychom pro naše profesionální uživatele, kteří chtějí modulární Mac Pro, připravili něco skvělého, a to zabere více než rok.

– prozradil BuzzFeedu Phil Schiller.

Apple připustil, že se mohl vydat dvěma cestami – buď uzná, že na celém světě s jejich ekosystémem i nadále pracuje obrovské množství profesionálních uživatelů a vezme si z posledních tří let ponaučení, nebo prohraje. Americká firma si vybrala první z nich. Je zajímavé, že přestože je Apple po dlouhá léta jednou z nejvlivnějších technologických společností na světě, nikdy o svých plánech takto otevřeně nemluvil. Rozhodně ne o věcech, které jsou relativně vzdálené a které můžeme očekávat až za rok.

Ilustrační obrázek.
Ilustrační obrázek.

Mac Pro, jenž se na pulty dostane příští rok, bude mít pravděpodobně zcela nový design a stavbu. Cílem je pravidelné aktualizování této produktové kategorie, bude tak muset trochu opustit od současného extravagantního stylu. Očekáváme trochu kompaktnější zpracování s mnohem jednodušším způsobem výměny součástek. Například tak, abychom pomocí několika pohybů snadno vyměnili starou grafickou kartu za novou.

Snadná upravitelnost a vylepšitelnost nových Maců Pro byla jednou z klíčových funkcí, promluvil o tom Federighi. Dokáže si představit i pravidelné každoroční updaty:

Aktuální Mac Pro, jak jsme již několikrát řekli, nás omezoval zejména z pohledu chlazení a my jej neměli šanci upgradovat. Kvůli tomu se musíme omluvit uživatelům, kteří si upravitelnost přáli. Rovnou jsme však náš tým poprosili, aby celý koncept předělal a aby vytvořil něco skvělého, díky čemuž se budoucí uživatelé Macu Pro dočkají snadné rozšiřitelnosti a vylepšitelnosti.

04_new_mac_pro_released_plus_updates_on_pro_line

Poslední dobou jsme stále častěji slyšeli hlasy, že produktová řada Pro umírá. Novinky z dnešního dne však ukazují opak, což může mít velice pozitivní dopad na profesionály, kteří kvůli vývoji z posledních let přemýšleli o přechodu na jinou platformu. My můžeme jenom doufat, že nový koncept naplno v dlouhém období poslouží profesionálním uživatelům a že bude Apple schopný vhodně svůj produkt vylepšovat.

Zdroj: Daring Fireball

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!