imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

K čemu je v roce 2017 dobrý MacBook Air?


MacBook Air je v paletě notebooků od Applu rozporuplným zástupcem. Otázkou je, zda má v roce 2017 své místo laptop, který svým výpočetním výkonem překonávají i mobilní telefony. Proč by si měl člověk vybrat MacBook Air a k čemu by mu v současnosti byl? Na to se podíváme na následujících řádcích.

Před několika lety nebylo tak jasné, zda sáhnete po MacBooku Air nebo MacBooku Pro s retinou. 13“ MacBook Air s procesorem i5, 8 GB RAM, 128 GB SSD, skvělou výdrží a extrémně nízkou váhou byl ideální volbou pro jednoduchou kancelářskou práci nebo při častém přenášení. Na druhou stranu byl MacBook Pro s retinou čerstvou novinkou a rozhodování mezi oběma modely tak často určovala vaše peněženka. Pro někoho byl MacBook Air jako zástupce nejlevějšího laptopu od Applu jasnou volbou.

01_what_is_a_macbook_air_good_for_in_2017

Časem se ukázalo, že šlo o správnou volbu, Air byl perfektní na to, co s laptopy většina lidí dělala – skvělý počítač do kanceláře, který zvládne utáhnout i Photoshop či Illustrator, i když rozlišení displeje nebylo nejlepší. Specifikace MacBooku Air z roku 2016 jsou následující:

 • Displej: 13,3palcová (úhlopříčně) širokoúhlá lesklá obrazovka s LED podsvícením a podporou miliónů barev
 • Úložiště: 128GB flashové úložiště na sběrnici PCIe
 • Procesor: 1,6GHz dvoujádrový Intel Core i5 (Turbo Boost až 2,7 GHz) se 3 MB sdílené mezipaměti L3
 • Paměť: 8 GB 1600MHz paměti LPDDR3 na desce
 • Baterie a napájení: Vestavěná 54Wh lithium‑polymerová baterie; 45W napájecí adaptér MagSafe 2 s prvky na omotání kabelu; napájecí konektor MagSafe 2;
  • Až 12 hodin bezdrátového prohlížení webu; Až 12 hodin přehrávání filmů z iTunes; Výdrž v pohotovosti až 30 dní
 • Grafika a podpora videa: Intel HD Graphics 6000
  • Dva displeje a zrcadlení videa: Podporuje současné zobrazení v plném nativním rozlišení na vestavěném displeji a v rozlišení až 3840 × 2160 pixelů na externím displeji, obojí v miliónech barev.
 • Připojení a rozšíření: Dva porty USB 3 (až 5 Gb/s); Port Thunderbolt 2 (až 20 Gb/s); Napájecí port MagSafe 2; Slot pro kartu SDXC; 3,5mm sluchátkový výstup
 • 720p FaceTime HD kamera
 • Bezdrátová rozhraní: Wi‑Fi 802.11ac; kompatibilní se specifikacemi IEEE 802.11a/b/g/n a Bluetooth 4.0
 • Zvuk: Stereo reproduktory
02_what_is_a_macbook_air_good_for_in_2017

Na první pohled v notebooku najdeme všechno, co bychom potřebovali. Jedinou věcí snad může být chybějící HDMI port, ale na to na chvíli zapomeňme. Mnoho lidí tento model ani nemusí znát, jelikož ve své době nebyl úplně populární – zaprvé by ve své době relativně drahý, zadruhé řadu potenciálních zákazníků odradilo rozlišení 1440 x 900. Na to si však člověk dokáže docela snadno zvyknout, a nakonec se z toho stane i velká výhoda. V historii Applu bylo hned několik zařízení, která měla problém jen s otevřením webové stránky, protože byl hardware prostě příliš slabý na fungování s retinou.

Promluvme si o číslech

Po stránce výdrže má MacBook Air z roku 2016 o tři hodiny lepší čísla, než jak tomu je u MacBooku Pro s retinou z roku 2015. To se jako zas tak zásadní výhoda nezdá, je to 9 versus 12 hodin. Pro ty, kteří většinu dne tráví někde u zásuvky a jen čas od času odběhnou na několikahodinovou schůzku, bude výdrž MacBooku Pro úplně stačit.

MacBook Air je nicméně perfektní, pokud na cestách strávíte většinu dne a pracovní den se vám skládá ze schůzek po kavárnách, kancelářích a dalších místech všude po městě. Z notebooku není problém nabít třeba i iPhone, protože je prakticky nereálné, že byste MacBook Air za jeden den normálně vybili.

Na kancelářskou práci 8 GB RAM bohatě stačí, s macOS Sierra není problém ani varianta se 4 GB. Velikost SSD je volitelná a záleží na tom, kolik místa potřebujete. Když sáhnete po zařízení s nejmenším úložným prostorem, problémy s nedostatkem paměti můžete snadno vyřešit nějakým externím diskem skrze USB 3.0 (jejich cena se pohybuje někde kolem 65-100 eury). Nesmíme zapomenout ani na +50 GB na iCloudu za euro měsíčně. Nicméně by bylo skvělé, kdyby se i základy modely konečně dočkaly 256 GB SSD.

03_what_is_a_macbook_air_good_for_in_2017

Stojí za to se krátce podívat i na procesor a integrovanou grafickou kartu. Nečekejte od nich nějaké zázraky, dvoujádrová i5 odvede, co očekáváte, ale nic navíc. Od Inter HD 6000 toho taky nemůžeme říct moc špatného. Rozhodně na laptopu zvládnete sestříhat pár krátkých videí. Premier na notebooku pracuje v pohodě, ale jestli chcete dělat jen kratší videa, určitě zkuste Final Cut – rozdíl je enormní a skutečně na něm záleží, když pracujete s takto slabým železem. MacBook Pro má pod kapotou o nějakých 15 až 20 % výkonu navíc, jestliže chcete s videem pracovat více profesionálně, cesta vede spíš tudy.

Steve měl pravdu

Když Steve Jobs poprvé vytáhnul MacBook Air z obálky, všichni koukali, co to vlastně dělá. Stvořili počítač, který byl velice slabý a lidem se příliš nelíbil. Dočkal se i velkého posměchu po stránce velikosti úložiště. Ve své době však jeho hlavní výhody byly jinde, oproti tehdejší konkurenci měl úplně jiné rozměry a váhu a bez problému se dal udržet v jedné ruce. Vzhled zařízení se stal známkou MacBooku Air – ani v současnosti nenajdeme na trhu stejně vypadající zařízení. Z pohledu váhy už však najdeme soupeře i ve vlastních řadách: 13“ MacBook Pro bez Touch Baru má 1,37 kg (Mac Book Air má 1,35 kg). Dokonce se díky menším okrajům stal základní 2016 MacBook menší než Air. Když však položíte notebook na svůj klín nebo kamkoliv jinam, případně se ho jen pokusíte udržet v jedné ruce, okamžitě rozdíl poznáte.

Klíčové je totiž rozložení váhy a fakt, že klávesnice u MacBooku Air není úplně rovná. Má drobný sklon, takže když na notebooku píšete, když jej máte položený na klíně, je snadnější udržet s ním rovnováhu při psaní oběma rukama. Díky sklonu je navíc váha perfektně vycentrovaná, při držení v jedné ruce třeba při prezentování není problém notebook udržet. Ano, není to pořád nic pohodlného, ale rozhodně vás to neunaví – dá se úplně v pohodě vzít za roh a jednou rukou ho přenést na jiné místo. Nepotřebujete skoro žádné úsilí. Pravděpodobně nejde o hlavní parametr, který by rozhodoval mezi jednotlivými notebooky během výběru, ale při nerozhodném skóre může jít o pomyslný jazýček na vahách.

04_what_is_a_macbook_air_good_for_in_2017

Po stránce výkonu nejde o žádnou změnu, už první MacBook Air byl skutečně slabý a za celou dobu se na tom nic nezměnilo. Nejvíce se to projeví, když notebook začnete porovnávat třeba s aktuálními smartphony od Applu nebo s dalšími MacBooky. Jediný rozdíl mezi Airem tehdy a teď je, že už na něj nebudete neustále naštvaní. Uživatelský zážitek je příjemný, laptop je docela rychlý – tak, jak byste u zařízení od Applu očekávali.

Nebylo by k ničemu dobré, kdyby Apple ze své produktové palety MacBooky Air sundal. Pak by se stal jediným podobným notebookem 12“ MacBook z roku 2016, který je sice v řadě aspektů obdobný, ale rozhodně nejde o stejnou věc. Největším problémem může být velikost displeje – na 12“ panelu prostě nemůžete pohodlně pracovat. Velikost úhlopříčky Airu je naopak ideální. Kdyby jednoho dne Apple MacBook Air z nabídky stáhnul, určitě bude muset vydat nový MacBook s větším displejem (třeba 14“?).

Shrnutí

Jestliže váháte mezi MacBookem Air z roku 2016 a MacBookem Pro z roku 2015, nejdřív si musíte udělat jasno ve vašich preferencích. Hlavně v tom, jak často s notebookem cestujete a jak často pracujete s médii. Je dobré také přemýšlet o tom, jestli potřebujete retinu, jestli vám záleží na přesné váze přístroje a jestli skutečně potřebujete 12 hodin na baterku. Jakmile všechno vyhodnotíte, bude výběr mezi notebooky o dost jednodušší.

05_what_is_a_macbook_air_good_for_in_2017

Po notebooku je vhodné sáhnout i v případě, kdy od něj nechcete nic speciálního, výhody MacBooku Air tu nejsou tak důležité. Jestliže jste ve světě Maců nováčky, nebo si chcete pořídit nový laptop, ale myslíte, že je Air odpad, musíme vás vyvést z omylu. MacBook Air z roku 2016 je perfektně postavený a zpracovaný notebook. Můžeme vám garantovat, že získáte stejný uživatelský zážitek, jak by tomu bylo u dalších laptopů od Applu. Pokud chcete jako nováček vstoupit do vod Applu, Air by mohl být ideální cesta.

Notebook je ideální volbou i v momentech, kdy svůj notebook rádi berete úplně všude, a nechcete přitom pořád myslet na nabíjení. Případně pokud chcete mít doma notebook, který používáte na pár hodin denně a chcete, aby vám přes celý týden vydržel. MacBook Air je pak vhodnou volbou se všemi pro i proti. Jestliže však ani jeden z popisů výše neplatí pro vás, notebooku se vyhněte obrovským obloukem, mohli byste tvrdě narazit. V tom případě bude mnohem lepší volbou některý MacBook z řady Pro, ale to už je úplně jiný svět.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!