imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Kdo se po WWDC ukázal jako nejlepší spekulant kolem Applu?


Mnoho spekulací, které se před WWDC toulaly internetem, se ukázaly jako pravdivé. Profesionální spekulanti (nebo chcete-li proroci) Mark Gurman a Ming-Chi Kuo byli více méně přesní.

Na iMagazínu musíme sledovat to, co oblíbené autoři o Applu píší a čí odhady můžeme brát vážně, abychom vám přinášeli co nejvěrohodnější informace každý den. Občas se i tak stane, že se některý ze spekulantů kolem Applu netrefí, a i nejlepší zdroje selžou, případně se jejich informace ukáží jen jako částečně pravdivé.

V základu spoléháme na dvě největší osobnosti, které nejsou jen redaktory, ale do odvětví mají skutečný vhled. Jedním z nich je 23letý Mark Gurman, jenž začínal jako klasický bloger a větší pozornost si zasloužil již jako teenager, kdy se jím zveřejněné informace prokázaly jako pravdivé. Šest let pracoval pro 9to5mac, což je jeden z nejoblíbenějších magazínů o Applu. Během té doby z jeho rukou přišly první fotky konečné podoby iPhonu 5 nebo odhalil iPad Air. Vyhrál prakticky všechny novinářské ceny a nyní jako technologický žurnalista pracuje pro Bloomberg.

01_who_is_the_better_apple_prophet

Druhou velkou osobností je Ming-Chi Kuo, který své informace získává díky profesionálnímu vztahu s Applem. Pracuje hlavně jako analytik pro KGI Securities of Taiwan. Kuovy zdroje jsou dodavatelé, jelikož většina dílů pro produkty jablečné značky vzniká právě v asijském regionu. Měl první informace o 12,9“ iPadu Pro a správně odhadl specifikace iPhonu 6s, jako třeba 3D Touch, 12Mpx kamera či druhá generace Touch ID.

HomePod

Příchod HomePodu byl očekávaný a více méně jsme tušili, jak bude vypadat a jaké budou jeho funkce. Nikomu se však nepodařilo trefit jméno. Dříve se mluvilo o Siri Home či Siri Speaker, obě varianty jsou však nepřesné. Gurman psal již minulé září článek o tom, že Apple chystá chytrý reproduktor a tvrdil tehdy, že je americký gigant tak daleko, že již novinku testují vývojáři doma.

02_who_is_the_better_apple_prophet

Apple však v pondělí představil HomePod, který dorazí do obchodů na vybraných trzích nejdříve ke konci roku. Země z kategorie Tier 1 jsou Austrálie, Anglie a USA. Na začátku května nedokázal Kuo říct, zda se HomePod na prezentaci objeví. John Gruber z Daring Fireball však upozornil na fakt, že Gurman tvrdil, že HomePod nebude mít žádný displej, zatímco Kuo mluvil o dotykovém ovládání na povrchu – to se nakonec ukázalo jako pravdivé.

Správně odhadl i použití čipu A8, protože tvrdil, že v HomePodu bude procesor z iPhonu 6 či 6s, trefil i 7 tweeterů. Oba spekulanti se trefili v tom směru, že se Apple pokusí hodně vylepšit kvalitu zvuku. Podle prvních testerů zní HomePod úžasně. Na renderech Sonnyho Dicskona se objevil válcovitý tvar podobný Macu Pro, ale neměl úplnou pravdu, jelikož Apple udělal reproduktor trochu „zmáčklý“.

03_who_is_the_better_apple_prophet

10,5“ iPad Pro

Během letošní přednášky na WWDC Apple představil nové iPady Pro. Menší 10,5“ verzi s tenčími rámečky a klasickou 12,9“ verzi. Obě zařízení v sobě mají 6jádrový procesor A10X, 12jádrové GPU a 512 GB místa. Nejlepší novinkou na iPadech Pro je potom 120Hz displej. Garantuje i lepší a jemnější povrch a díky ProMotion se snížila odezva Apple Pencil až na 20 milisekund.

První článek Kua o novém 10,5“ iPadu Pro byl vydán 14. srpna 2016 na webu Macrumors. Tehdy informoval o třech iPadech Pro – 12,9“ iPad Pro 2, 10,5“ iPad Pro a levnější 9,7“ iPad Pro. Byl si v tu dobu jistý tím, že se updatů a novinek dočkáme v lednu 2018 s tím, že dostanou OLED panely (pokud dostane OLED panel i iPhone 8, může to být stále pravda).

04_who_is_the_better_apple_prophet

Gurman se do hry spekulací zapojil také. Na konci srpna už v pozici redaktora Bloombergu tvrdil, že Apple přijde s novými displeji, na nichž bude psaní pomocí Apple Pencil jednodušší a čistší. To je pravda a potvrdilo to i dřívější informace Kua.

Kaby Lake MacBook a MacBook Pro

Letošní MacBooky a MacBooky Pro byly obrovským tématem první poloviny roku, zejména protože Intel odstartoval svou sedmou generaci Kaby Lake procesorů. Každý od Applu očekával upgrade nedávno vydaných 15“ laptopů s Touch Barem. Kuo měl pravdu, až na to, že se neobjevil 32GB model. Asijský technologický guru také netrefil čas uvedení, na oplátku však máme rychlejší SSD a lepší grafický výkon. K našemu velkému překvapení Apple upgradoval lepšími procesory i MacBooky Air.

05_who_is_the_better_apple_prophet

V případě RAM je hrobové ticho. Super rychlá SSD nejsou důvodem, proč dát 32 GB RAM do MacBooku Pro, jelikož by nešlo o tak zásadní posun. Nicméně dříve nebo později se tato informace od Kua také potvrdí. A co Gurman? Ten se zaměřuje na větší témata než na tyto drobnosti, což jasně ukazuje, kdo má své zdroje v kterých odvětvích.

Odhady Marka Gurmana byly více méně přesné. Věděl věci, které nikdo kolem něj. Tvrdí se, že byl géniem přes Apple už v 18 letech, kdy na světlo světa přinesl největší tajemství firmy. Kuo zase zná technické detaily, jako jsou velikosti iPadů, počet reproduktorů v HomePodu nebo druh procesorů v novém MacBooku.

Myslíme, že si v celkovém součtu vedli vcelku vyrovnaně. Souhlasíte s tím, že přehled ukončíme remízou?

Jestliže jste něco z letošního WWDC vynechali, najdete všechny zajímavosti a novinky v naší speciální složce zaměřené na tuto konferenci.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!