imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

safari vs chrome na mac

Který prohlížeč je pro Mac lepší? Souboj Safari vs. Chrome


Odpověď na tuto otázku není úplně jednoduchá, jelikož nejlepší prohlížeč je vždy ten, který vám nejvíce vyhovuje. Je to naprosto subjektivní. Nicméně se nám podařilo najít několik objektivních faktů, které můžete před výběrem zvážit.

Na poli prohlížečů panuje neustálý boj a není se čemu divit. Pro 99 % uživatelů PC a laptopů jde o nejpoužívanější aplikaci. A pokud používáte jednu aplikaci několik hodin každý den, na jejím výkonu, uživatelském prostředí, funkčnosti atp. opravdu záleží.

Jak jsme již zmínili, preference prohlížeče se mění uživatel od uživatele. V tomto případě se nebudeme přiklánět na žádnou stranu. Ukážeme vám jednoduše výhody a nevýhody dvou prohlížečů z pohledu rychlosti a spotřebě energie. Žádný závěr vám vnucovat nebudeme, na ten si budete muset přijít sami.

Ze všeho nejdřív jsme provedli na iMagazinu menší průzkum a podívali se na naše čísla přes Google Analytics. Zajímala nás data pouze za posledních 30 dní a pouze uživatelé stolních počítačů. K našemu překvapení vyšlo najevo, že ačkoliv je naše stránka o Applu, většina našich čtenářů (48 %) používá Google Chrome.

safari vs chrome na mac

Na druhém místě je Safari s 35 %. Toto číslo je dost důležité, zejména pokud vezmeme v potaz, že naši čtenáři nejsou pouze uživatelé Macu a Safari je přitom dostupné pouze na Mac. Safari tak poněkud ztrácí.

Tyto dva prohlížeče pokrývají 83 % všech našich čtenářů. Ze zbývajících procent jich tvoří 12 uživatelé FireFoxu, posledních 5 % pak náleží dohromady prohlížečům Edge, Opera, Internet Explorer a dalším menším hráčům. Kvůli jejich menšinovému podílu jsme tak porovnávali pouze Google Chrome a Safari.

safari vs chrome na mac

Safari

Začneme starým dobrým Safari. To je již více než deset let předinstalováno na každém Macu. Safari bylo představeno v roce 2003 Stevem Jobsem. Postupem času se ze zabugovaného a komplikovaného otravy stal jeden z nejlepších a nejoblíbenějších prohlížečů na trhu.

Největší výhodou Safari je bez pochyb to, že je přímo zabudovaný. Jde o standardní prohlížeč pro každé zařízení Mac a iOS. To z něj dělá důležitého společníka celého ekosystému a Continuity. Na každém svém zařízení si můžete spravovat své panely, Keychain si pamatuje všechna vaše hesla a s Handoff můžete pokračovat v brouzdání na jakémkoliv jiném kompatibilním zařízení Applu, nehledě na to, na kterém jste původně začali.

safari vs chrome na mac

Mezi naše další oblíbené funkce patří Reader View, díky které si můžete nechat každou stránku zobrazit v čistém prostředí vhodném pro čtení (tip: pomocí této funkce se můžete vyhnout placeným branám na většině stránek). Reading List, díky kterému si můžete uložit jakoukoliv stránku a později si ji přečíst i offline. A konečně Shared Links, což je něco jako RSS čtečka. Nesmíme zapomenout ani na připnuté panely, které používáme nejčastěji.

Pro Safari lze navíc stáhnout dostatek rozšíření. Uznáváme, že jich není tolik, co na Chrome, ale vždy jsme našli to, co jsme potřebovali. Pokud používáte velké množství doplňků, pak je pro vás zřejmě vhodnější Chrome, pokud si ale vystačíte s Adblockerem a pár jednoduchými nástroji, nemusíte se ničeho obávat.

safari vs chrome na mac

Kromě zmíněných funkcí je velkou výhodou Safari optimalizace v prostředí Macu. Apple se mohl soustředit na dokonalý chod programu, který běží pouze na jeho vlastním hardwaru. Všichni další konkurenti (až na produkty Microsoftu) musí běžet bezchybně na všech zařízeních na světě a to není vůbec jednoduchý úkol.

Díky tomu je Safari nejšetrnější k výdrži baterie (když pracuje bez chyb). John Gruber, autor Daring Fireball, provedl na tuto otázku pečlivou analýzu . Zatímco na Safari běží 13” Touch Bar MacBook Pro pět a půl hodiny, na Chrome jsou to pouze 3 hodiny a 40 minut. Safari je tak o 50% efektivnější a to už je výrazná úspora.

Výsledky benchmarků (čím vyšší číslo, tím rychlejší prohlížeč je)
Octane: 28 905
JetStream: 192,75
Testovaná verze: 10.0.1 (12602.2.14.0.7)

safari vs chrome na mac

Ještě něco

Safari má ještě jednu verzi pojmenovanou Technology Preview. Už dle názvu lze usoudit, že se jedná o beta verzi. Ta dostane všechny nejnovější webové technologie, aktualizace atd. jako první. To může znít sice slibně, ale během každodenního používání na nic světoborného nenarazíte. Pro opravdové využití těchto výhod musíte navštívit stránky, které je podporují, a těch vážně není mnoho.

Vypadá to, že je ještě o něco lepší při práci s baterií a rychlejší než standardní verze Safari (což potvrzují i výsledky benchmarků) a navíc můžete používat obě verze zaráz. Jestliže rádi experimentujete, pak ji určitě vyzkoušejte, nejde o nic složitého. Nicméně jelikož se jedná o beta verzi, můžete očekávat nějaké chyby a pády, ačkoliv my jsme žádné nezaznamenali. Jinými slovy se o stabilitu bát nemusíte. Jen kdyby změnili tu ohyzdnou růžovou ikonu…

Safari Technology Preview si můžete stáhnout z této stránky. Po jejím nainstalování se vám budou v Mac App Storu pravidelně zobrazovat aktualizace. A jelikož jde o aplikaci s probíhajícím vývojem, bude jich hodně.

Výsledky benchmarků (čím vyšší číslo, tím rychlejší prohlížeč je)
Octane: 31 066
JetStream: 201,38
Testovaná verze: Release 24 Safari 10.2, WebKit 12604.1.6

safari vs chrome na mac

Google Chrome

Google je znám díky svému vyhledávacímu enginu a jeho jméno se stalo synonymem pro surfování po internetu a vydání svého vlastního prohlížeče bylo bez debat geniálním tahem. Na druhou stranu ať prosím zvednou ruce ti, kdo nemají účet Google. No… tak vidíte… Jednou z obřích výhod Chromu je, že integruje veškeré ostatní služby společnosti a to je na bitevním poli prohlížečů opravdovým esem v rukávu.

Je rychlý jako blesk s mimořádnými vývojovými nástroji, spoustou znalostí, nespočtem rozšíření, různými barevnými tématy a tak dále. Je jasné, proč si lidé volí i na Macu právě jeho. Pokud se rozhodnete pro řešení Googlu, nemusíte dávat sbohem svým uloženým heslům, Handoff a synchronizaci panelů ani na zařízeních s iOS.

safari vs chrome na mac

Data ukazují, že drtivá většina uživatelů přechází na Mac z Windows a potencionálně z Chromu. Veškeré vaše loginy, historie a vše je uloženo na Googlu. Proč by tedy měli přecházet na Safari? Tím největším důvodem je, že Chrome rád zabírá značnou část systémových prostředků pro sebe. Díky tomu je sice prohlížeč velice rychlý, nicméně na úkor ostatních aplikací.

Druhým důvodem je, že vysává energii z baterie a je to Google. Jeho produktům se snažíme vyhýbat, jak to jen jde, protože nejsme přesvědčeni, že s našimi osobními informacemi nakládá tak, jak bychom si představovali. Možná to trochu přeháníme, ale toto právo bychom raději ponechali sobě.

Výsledky benchmarků (čím vyšší číslo, tím rychlejší prohlížeč je)
Octane: 29 719
JetStream: 168,08
Testovaná verze: 56.0.2924.87 (64-bit)

safari vs chrome na mac

Aby bylo vše co nejvíce spravedlivé, přinášíme výsledky benchmarků i dalších prohlížečů pro Mac. Ne, že by tato čísla znamenala v běžném životě hodně, stále vám ale mohou s vaším rozhodnutím trochu pomoci.

Firefox
Octane: 27 074
JetStream: 138,37
Testovaná verze: 51.0.1 (64-bit)

Opera
Octane: 28 886
JetStream: 166,58
Testovaná verze: 43.0.2442.1144

SeaMonkey
Octane: 28 915
JetStream: 154,27
Testovaná verze: 2.46

Vivaldi
Octane: 29 594
JetStream: 165,15
Testovaná verze: 1.7.735.46 (Stable channel) (64-bit)

OmniWeb
Octane: 24 282
JetStream: 190,82
Testovaná verze: build 8C1002, 2017-03-03 17:42:15 -0800, Revision 280911

Zdrojem benchmarků je článek z macworld.co.uk. JetStream a Octane jsou dvě nejoblíbenější měřící techniky pro prohlížeče založené na JavaScriptu. JetStream vytváří Apple a Octane Google. Výsledky srovnání prohlížečů z těchto dvou nástrojů jsou nepopiratelné.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!