imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

portrait video

Lze používat Portrait mode i ve videích?


Jednou z nejpůsobivějších vlastností fotoaparátu iPhonu 7, iPhonu 8 Plus a iPhonu X je Portrait mode. Bohužel ho lze využít pouze při fotografování. Nebo ne?

Funkce chytrých telefonů jako Portrait mode a Portrait Lighting jsou očividně velmi oblíbené. Tyto funkce mohou být užitečné z několika důvodů. Efekt rozostření dokáže totiž pořizovanou fotografii opravdu oživit.

Efektu lze dosáhnout DSLR fotoaparátem s drahým objektivem, iPhone ho ovšem dokáže vytvořit pomocí softwarových řešení. Algoritmus nejdříve vytvoří hloubkovou mapu fotografie a poté podle toho rozostří určité části. Pro podobné softwarové triky se dají použít profesionální softwary jako Photoshop.

portrait video

Nyní se můžete ptát: máme hloubkovou mapu, máme video pořízené na iPhonu, tak proč by nemohl telefon udělat to stejné i s videem? Odpověď zní, že je k tomu potřeba značně výkonná výpočetní technika. Právě proto tuto funkci umí jen ty nejsilnější iPhony. Pro videa je ovšem potřeba ještě většího výkonu, který momentálně nemáme. Telefon by musel analyzovat a modifikovat 30 snímků za sekundu.

To ale ještě neznamená, že to musíme vzdávat. Stejně jako u fotografií existuje i pro videa vhodný software, jako například Adobe After Effects. Profesionálové tento program používají a vytváří hloubkovou mapu snímek po snímku, po čemž dojde ke konečnému rozostření. Ovšem žurnalista 9to5mac Michael Steeber měl lepší nápad…

portrait video

Vývojáři mohou v iOS 11 k datům o hloubce přistupovat, aby mohli vytvářet aplikace využívající existující schopnosti iPhonu. Takovou aplikací je AVCamPhotoFilter představený na WWDC, díky kterému lze hloubkovou mapu kamery s omezenou kvalitou nepřetržitě streamovat.

Steeber vzal iPhone X a iPhone 7 Plus a postavil je na stativy, aby byly objektivy zařízení co nejblíže u sebe a nahrávaly tak stejný obraz. Na iPhonu X spustil AVCamPhotoFilter a na iPhonu 7 Plus nahrával video. Poté otevřel video a hloubkovou mapu v After Effects a aniž by to musel dělat ručně, v rámci sekund vytvořil Portrait video.

Jak lze vidět, výsledek samozřejmě není dokonalý. Největší podíl na tom má AVCamPhotoFilter, který dokáže nahrávat hloubkovou mapu pouze v nízké kvalitě, pro realistický obraz byste také potřebovali lepší osvětlení. Navíc samozřejmě dva telefony ani nemohou nahrávat úplně totožný obraz. Konečný výsledek a fakt, že můžeme z iPhonů dostat tolik, je každopádně úžasný.

Samozřejmě se nejedná o každodenní řešení, protože byste potřebovali dva iPhony, After Effects a softwarový framework. Nicméně vzhledem k tomu, jak rychle se kamery a procesory ve fotoaparátech vyvíjí, pravděpodobně nejsme daleko ode dne, kdy bude natáčení Portrait videa na iPhone úplnou samozřejmostí.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.