imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

šedý obraz macos

Má váš MacBook po odhlášení šedší displej?


Nejsme si jistí, jak častý tento fenomén je, nedávno si ale čím dál častěji všímáme, že po odhlášení ze svého účtu barvy na MacBooku ztmavnou. Po pár prvních infarktech jsme konečně našli řešení. Tady je.

Může být velice nepříjemné, když se jinak naprosto bez problémů běžící laptop z ničeho nic začne chovat divně. Následující fenomén má za následek, že barvy displeje najednou zšednou a sníží se kontrast. Jako kdyby vám displej zakrývala mlha. Nicméně nehledě na to, jak dlouho si mnete oči, ne a ne zmizet.

Zabudovaná řešení v macOS pro šetření energie mohou být opravdu užitečná. Občas ale mohou způsobit nepříjemnosti. V tomto případě způsobují náš problém právě ony, respektive automatické nastavení jasu. Ačkoliv jsme se s tím setkali jen na MacBoocích, teoreticky se to může stát i na Macu, zejména pokud máte připojen externí monitor. Naštěstí se svým počítačem hned nemusíte běžet do servisu, tento problém můžete vyřešit sami pomocí několika jednoduchých kroků.

 • Otevřete si System Settings.
 • Zvolte Displays setting.
šedý obraz macos
 • Nahoře zvolte záložku Colors.
šedý obraz macos

To je vše. Teoreticky by si měl laptop pamatovat, jak se má chovat. Toto řešení ovšem bohužel nefunguje ve všech případech: někdy funguje, někdy ne. Náhlá potemnělost obrazu by se měla vždy vyřešit sama po restartování systému. Nicméně po pár týdnech a měsících můžete postupné šednutí zaznamenávat.

V takovém případě je řešení o něco komplikovanější. Původně automatické nastavené jasu ovlivňovalo pouze jas. Nicméně ve verzi El Capitan dostal systém možnost upravit dle okolního světla i křivky gamma. Jak se ale zdá, tato funkce nefunguje vždy úplně dokonale. Jelikož lze úpravu gamma záření povolit jen s povolením automatické úpravy jasu, je bohužel jediným řešením automatickou úpravu jasu vypnout. Toho lze dosáhnout taktéž přes nastavení displeje.

šedý obraz macos

Pro tip: oddělit křivky gamma a úpravu jasu můžete přes Terminal, což znamená, že by křivky gamma nezasahovaly do žádného nastavení a jas by mohl být nadále upravován automaticky. Tuto metodu jsme nicméně nezkoušeli a doporučujeme ji pouze těm statečným, kteří jsou s prací v Terminal obeznámeni.

 • Vypněte System Integrity Protection (SIP).
 • Vypněte automatickou úpravu jasu.
 • Restartujte počítač.
 • Otevřete okno Terminal a vepište následující příkaz (dohromady!):

cd/System/Library/PrivateFrameworks/AmbientDisplay.framework/Versions/A/XPCServices/com.apple.AmbientDisplayAgent.xpc/Contents/MacOS/

 • Poté zadejte:

SUDO mv com.apple.AmbientDisplayAgent _com.apple.AmbientDisplayAgent

 • Dobrovolně můžete SIP opět povolit.
 • Restartujte počítač.
 • Zapněte automatickou úpravu jasu.
iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!