imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube
iphone x

Kdy můžeme očekávat vydání bety iOS 12?

Podívali jsme se na tendence z posledních let

face id

Měli byste se obávat sdílet data z Face ID?


Mnoho lidí má obavu z poskytnutí informací o svém obličeji třetím stranám a někteří zase nechápou, k čemu by aplikace třetích stran něco takového vůbec potřebovaly. Opravdu vytváří Apple celosvětovou databázi obličejů?

Face ID vneslo do iPhonu spoustu zajímavých a důležitých změn. Častokrát jsme o nich také psali a občas se zamýšleli nad tím, zda půjde o změny dobré, nebo ne. Systém nicméně překonal všechna naše očekávání a používá se nesmírně pohodlně.

face id

Zároveň si ovšem mnozí dělají starosti o enormní bezpečnostní riziko, jaké Apple vytvořením „databáze milionů obličejů“ způsobil. Nepomáhá tomu ani povolený přístup aplikací třetích stran k této databázi.

Pouze omezený přístup

Ze všeho nejdřív je důležité si uvědomit, že identifikační data vaší tváře nikdy neopouští vaše zařízení a nikdy nejsou nahrávána na internet. Apple tudíž ani žádnou databázi mít nemůže. Vývojáři mohou akorát přistupovat k virtuální mapě vašeho obličeje, jde totiž o algoritmus, který iPhone X využívá pro vaši identifikaci.

Aplikace třetích stran tak obdrží v podstatě 3D obraz vašeho obličeje a ne několik 2D obrazů. Navíc musíte každé aplikaci přístup povolit.

Omezené praktické využití

A které aplikace by mohly tato data vyžadovat?

První aplikací, která začala využívat výhody iPhonu X, byl Snapchat. Ten vylepšil oblíbenou funkci Lenses o 3D masky, které sledovaly pohyb vašeho obličeje.

face id
Hair Force One s pomalovaným obličejem.

Jde v podstatě o to stejné jako u Animoji, ovšem najít lze i užitečnější využití (ačkoliv značně omezené). Aplikace Warby Parkera používá otisk obličeje pro návrh vhodné velikosti brýlí na základě rozměrů vašeho obličeje. Jde tak pouze o jednoduché řešení.

weby parker

Nové možnosti pro AR aplikace

Pokud se posuneme dále, mohli bychom se dočkat algoritmu, který by vám doporučil brýle i na základě tvaru vašeho obličeje, což už by stálo za to. Využití by se našlo také u make-upu. Před nákupem byste si mohli vyzkoušet, jak by na vás produkt vypadal, a později byste mohli v kapse nosit vašeho osobního maskéra.

Face ID může otevřít nové cesty pro využití rozšířené reality, i když částečně omezené. A pokud toho lze docílit bez bezpečnostních rizik, jde jen a pouze o plus.

V každém případě se ale vždy vyplatí být obezřetný. Stačí sledovat, co za aplikace stahujete a k jakým informacím jim povolujete přístup.

Zdroj: Independent, Mashable, Engadget

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.