imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Pozvánky na říjnovou Keynote jsou tu

Sledujte událost s námi!

apple watch

Minulost, současnost a blízká budoucnost nositelných technologií


Kromě chytrých telefonů ovlivňují naše životy také nositelné technologie jako chytré hodinky. Jejich historie se dá přitom datovat až do středověku. Přítomnosti a blízké budoucnosti nicméně vládnou Apple Watch.

3D uživatelské prostředí, chytré kontaktní čočky, počítače na našem zápěstí a další podobná zařízení byla dlouhou dobu oblíbená ve vědeckofantastické literatuře a filmu. Dnes se už ale nic takového za sci-fi nepovažuje, naopak spíše se jedná o nezbytné doplňky běžného života. A ačkoliv jsou teprve na svém počátku, díky rychlému vývoji se postupně dostanou do všech jeho aspektů.

Apple Watch mění trh

Celé měsíce před vydáním Series 3 v první čtvrtině roku 2017 vévodily Apple Watch světovému trhu nositelných technologií. Na druhém místě byl Fitbit se svými fitness náramky a druhé bylo čínské Xiaomi, taktéž s fitness náramky.

watchos 4

Series 3, která se od předchozích verzí výrazně liší, celým trhem otřásla. Podle mnohých představují nové chytré hodinky Applu budoucnost.

Podle společnosti Compass Intelligence poroste trh nositelných technologií v následujících pěti letech o 139 % ročně. Největší podíl na tom má mít poptávka zdravotnických a energetických sektorů. Společnost Gartner předpovídá, že v roce 2018 budou 2 miliony pracovníků v nebezpečných nebo fyzicky náročných povoláních (policisté nebo letečtí piloti) povinně nosit nějaké zdravotnické nebo fitness monitorovací zařízení. Mainstreamové využití očekává do roku 2020.

Kdy to ale všechno začalo?

oko

Od Alžběty I po chytré brýle

Historie nositelných technologií záleží na jejich definici a za první takové zařízení by se dal počítat abakus. Druhým počátečním bodem by mohl být rok 1571, kdy daroval Robert Dudley královně Alžbětě hodinky. Podívat bychom se mohli také do poloviny 17. století a čínskou dynastii Čching, kdy použili fungující počítadlo na prstenu. Počítač ovšem neslouží pouze k měření času, ale také jako výpočetní zařízení. Nositelné zařízení můžeme nosit pod oblečením, na oblečení a dokonce i voperované v našem těle.

Z tohoto pohledu vše začalo v 70. letech, kdy Steve Mann vynalezl předchůdce chytrých brýlí. První verze byla vytvořena spojením počítače v batohu a zařízením připomínající helmu. Velikost se samozřejmě postupně zmenšovala a výkon navyšoval.

Charakteristický EyeTap posazený před pravé oko se objevuje v několika verzích s miniaturní kamerou a displejem. Ten je připojen k počítači a bezdrátovým vysílačům. Kamera nahrává a na displeji se zobrazují různé zprávy. Mann ovládá počítač pomocí zařízení, které sám vynalezl.

senzor

Pro efektivní využití potřebujeme mít veškerá naše zařízení neustále na sobě, abychom mohli okamžitě zaznamenávat to, co potřebujeme.

Všechno je chytré a všechno se dá nosit

Přesuneme se mezi vojenské nositelné technologie. Ty vytváří úplně novou interakci mezi člověkem a počítačem.

Armáda Spojených států vyvíjí řešení, které pomáhá vojákům přímo v boji a dalších aktivitách a dokonce pracuje na kyber válečnících. Mezi zmíněná zařízení patří helmy, brýle, pancíře a boty.

běh

Oproti válečnému příslušenství se civilní sektor přirozeně ztotožňuje spíše s náramky monitorujícími naše zdraví. Ne náhodou, jelikož podobné náramky mají široké využití, například zdravotnictví, sport, zábava a pomáhají lidem s jejich sportovními výkony, představují hry s virtuální realitou atd.

Jedním příkladem může být Proof. Jedná se o první alkohol tester monitorující hladinu alkoholu v krvi na základě potu. Vývojáři z MIT Media Lab a Microsoftu pracují na metalickém tetování, které promění vaši kůži v displej, nebo datové úložiště.

Dalo by se říci, že už je v podstatě „všechno chytré a všechno se dá nosit“. Realita je ovšem stále o něco prostší.

Chytré náramky, chytré brýle, chytré hodinky

Spousta společností vyrábí náramky a další zařízení speciálně pro dané prostředí (stavby, nemocnice, věznice). Většinou stačí, aby zvládaly dobře jednu až dvě funkce.

nositelná zařízení

Tuto oblast ovládal několik let Fitbit. Jejich produkty (chytré hodinky, fitness náramky) shromažďovaly data jako počet nachozených kroků, schodů, srdeční rytmus a kvalitu spánku. Problém nastává ve spojení s přesností měření. Společnosti se minulý rok nicméně nedařilo na burze, kde se její hodnota propadla o 50 %, a tak byla nucena oznámit reorganizaci společnosti.

V prosinci 2016 koupila konkurenční Pebble vyrábějící chytré hodinky, která měla velice úspěšný základ po crowdfundigové kampani na Kickstarteru v roce 2012. Poté ovšem oznámila konec vývoje dalších zařízení a ukončila podporu pro již existující produkty.

Již od počátku informačních technologií se neustále objevuje zásadní otázka: jednostranné, nebo všestranné zařízení? Odpověď není tak jednoduchá, z obchodního hlediska ale vyhrává druhá možnost.

apple watch

V tomto prostředí se usadily Apple Watch představené v roce 2015. Series 3 je prodávána ve dvou verzích, jedna bez LTE, druhá s LTE. Díky tomu mohou majitelé hodinek volat a posílat zprávy i bez iPhonu.

Klidně se může stát, že Series 3 se jako kombinace chytrého telefonu a nositelného zařízení stane počátečním bodem úplně nové technologie nebo produktové řady.

Zdroj: Forbes, Business Day, Techristic, MaRS

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.