00_mac_malware_growing_rapidly_in_2016_cover

Množství malwaru na Macu se v roce 2016 zvýšilo o 744 %

#Novinky
2017. 04. 07.

Malwaru stvořeného přímo pro macOS se za poslední rok objevilo zásadně víc než dříve, naštěstí jde však ve většině případů pouze o adware. Podle zprávy McAfee můžeme stále děkovat osudu, že nás ohrožuje jen takovéto množství malwaru, na dalších platformách je situace o dost horší.

Z pohledu ohrožení viry je používání Maců skvělou volbou. I přes obrovský meziroční růst je celkové číslo virů vytvořených speciálně pro macOS skutečně nízké, zejména při pohledu na další systémy. Podle nejnovějšího McAfee Threat Report je pro Mac vytvořeno jen něco kolem 460 tisíc virů, pro zbylé platformy pak dohromady dosahujeme na číslo 600 milionů virů. Třeba jen pro Android jich je 15 milionů.

01_mac_malware_growing_rapidly_in_2016

Další dobrou informací je, že i když se číslo virů zvýšilo, ve valné většině případů jde o neškodné viry – mnohdy jde totiž jen o verzi adwaru, čili nic, co by přímo ohrožovalo náš počítač nebo data. Snaží se „jen“ agresivně prodat dvoudenní intenzivní kurz indického očistného rituálu ve svahilštině nebo něco podobného. Najdeme však zde i nebezpečné kousky, nejde však o nic běžného. O tom, proč je k nám křemíkový osud tak přívětivý, jsme psali v jednom ze starších článků.

Nicméně to, že jsme tu měli nárůst o 744 %, je prostě fakt. Kdyby se takhle rostlo ještě několik let, mohlo by se poměrně zvyšovat i množství nebezpečných virů. Pořád ale není nutné instalovat antivirové programy, zejména ne od tvůrce dnes rozebírané zprávy McAfee, případně stejně nechvalně proslulý MacKeeper. Jde o programy, jež z našich zkušeností přinášejí víc škody než užitku, doporučujeme se jim zatím vyhnout.

02_mac_malware_growing_rapidly_in_2016

Nejjednodušší cestou, jak se jakémukoliv ohrožení viry nevystavovat, je obezřetnost. Dávejte si pozor na to, co stahujete, na Mac App Storu pak instalujte programy hlavně od ověřených vývojářů. S touto metodou si můžete být prakticky jisti, že se na vašem Macu v dohledné době žádný vir neusadí.

Zdroj: 9to5mac

Přidejte komentář
  • Michael

    A co třeba nějaký adblock? Protože těm se safari samo, zdá se, nevyhne…