imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Množství malwaru na Macu se v roce 2016 zvýšilo o 744 %


Malwaru stvořeného přímo pro macOS se za poslední rok objevilo zásadně víc než dříve, naštěstí jde však ve většině případů pouze o adware. Podle zprávy McAfee můžeme stále děkovat osudu, že nás ohrožuje jen takovéto množství malwaru, na dalších platformách je situace o dost horší.

Z pohledu ohrožení viry je používání Maců skvělou volbou. I přes obrovský meziroční růst je celkové číslo virů vytvořených speciálně pro macOS skutečně nízké, zejména při pohledu na další systémy. Podle nejnovějšího McAfee Threat Report je pro Mac vytvořeno jen něco kolem 460 tisíc virů, pro zbylé platformy pak dohromady dosahujeme na číslo 600 milionů virů. Třeba jen pro Android jich je 15 milionů.

01_mac_malware_growing_rapidly_in_2016

Další dobrou informací je, že i když se číslo virů zvýšilo, ve valné většině případů jde o neškodné viry – mnohdy jde totiž jen o verzi adwaru, čili nic, co by přímo ohrožovalo náš počítač nebo data. Snaží se „jen“ agresivně prodat dvoudenní intenzivní kurz indického očistného rituálu ve svahilštině nebo něco podobného. Najdeme však zde i nebezpečné kousky, nejde však o nic běžného. O tom, proč je k nám křemíkový osud tak přívětivý, jsme psali v jednom ze starších článků.

Nicméně to, že jsme tu měli nárůst o 744 %, je prostě fakt. Kdyby se takhle rostlo ještě několik let, mohlo by se poměrně zvyšovat i množství nebezpečných virů. Pořád ale není nutné instalovat antivirové programy, zejména ne od tvůrce dnes rozebírané zprávy McAfee, případně stejně nechvalně proslulý MacKeeper. Jde o programy, jež z našich zkušeností přinášejí víc škody než užitku, doporučujeme se jim zatím vyhnout.

02_mac_malware_growing_rapidly_in_2016

Nejjednodušší cestou, jak se jakémukoliv ohrožení viry nevystavovat, je obezřetnost. Dávejte si pozor na to, co stahujete, na Mac App Storu pak instalujte programy hlavně od ověřených vývojářů. S touto metodou si můžete být prakticky jisti, že se na vašem Macu v dohledné době žádný vir neusadí.

Zdroj: 9to5mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!