imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Návod: jak efektivně pracovat s úložištěm na macOS.


Může se jednat o velký, stolní iMac nebo o menší, přenosný Macbook. Všechny tyto přístroje jsou limitovány svým úložištěm. Při koupi se zákazník rozhodne, jak velkou si chce pořídit paměť a s tou si musí vystačit po celou dobu životnosti počítače.

Vhledem k tomu, že budoucnost bude pravděpodobně patřit mediálním souborům (jako jsou kupříkladu videa ve 4K rozlišení, která jsou skutečně obrovská.), tak je dobré efektivně pracovat s úložištěm počítače a občas po sobě uklidit.

Dnes vám přináším návod, jak docílit smazání nepotřebných souborů a obecně, jak se o úložiště starat na systému macOS.

Pokud na svém jablečném počítači najedete myší na jablíčko v levém horním rohu, poté kliknete na O tomto Macu > Úložiště > Spravovat, tak se dostanete do jakéhosi správce úložiště vašeho počítače.

Sn°mek_obrazovky_2017-01-23_v_18.03.02

V levém sloupci jsou rozepsané položky, jako jsou například Hudba, Fotky nebo iTunes. U každého z nich se lze podívat na aktuální využití úložiště.

V pravé části jsou různé funkce, které lze udělat. Například Uložit na iCloud uloží všechny vaše média na iCloud a tím optimalizuje paměť počítače.

Další možností, jak efektivně využívat úložiště, je ho optimalizovat. Optimalizací počítač automaticky smaže shlédnuté filmy či seriály z iTunes a tím lze uvolnit až několik gigabajtů místa.

Zajímavou funkcí je také automatické vysypávání koše. Tuto funkci mám osobně zapnutou a vyhovuje mi. Jedná se o automatické vysypání koše po třiceti dnech. Nemusíte tedy manuálně vysypávat koš, ale můžete se spolehnout na počítač.

Poslední možností je úklid systému, kde si vyberete položky, které chcete smazat či optimalizovat a tím opět ušetříte spoustu místa na disku.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!