imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Ne, Face ID během prezentace neselhalo


Jestliže jste sledovali přímý přenos včerejší keynote, asi si vzpomenete na moment, když při úplně první veřejné prezentaci Face ID vše – mírně řečeno – nevyšlo podle představ. Craig Federighi si tak zažil pár nepříjemných sekund. S identifikací však nic špatně nebylo a můžeme vám to dokázat.

Pojďme se ještě na chvíli vrátit. Na prezentaci se připravoval dlouhou dobu, možná týdny nebo klidně i měsíce. Šlo přeci o představení nové vlajkové lodi iPhonu X. A jedna z nejdůležitějších novinek je Face ID, resp. forma biometrické identifikace pomocí rozpoznání obličeje.

Situace kolem formy identifikace je hodně napjatá – lidé Touch ID milovali, nyní se ho však Apple zbavil a nahrazuje ho Face ID. Ten má dle slov americké firmy plně nahradit čtečku otisků prstů, přesto si ne úplně každý myslí, že je to potřeba. Další věcí je, že každý před ním na pódiu mluvil o tom, jak bezchybně Face ID funguje, že jde o technologii budoucnosti a že lidé nikdy nic lepšího neviděli.

Představte si, s jakým sebevědomím vstupujete na pódium představit demo. Ukázat každému skvělou novinku a… najednou vše nefunguje podle představ, telefon se neodemkne.

Trapné. Craig Federighi je naštěstí velice zkušený a za sebou již má hromadu předchozích keynote. Jen se pousmál, vzal záložní telefon a okamžitě se vrátil do původních kolejí – show pokračovala dál. Každopádně, co přesně se stalo? Skutečně selhalo krásné nové Face ID? Ještě jednou pro zopakování je zde celá situace pro ty, kteří ji ještě neviděli:

Co přesně na videu vidíme? Federighi zvedá telefon ke svému obličeji, ale ten se neodemyká. Zvedá ho proto podruhé, pokusí se swipnout nahoru a naběhne možnost zadat svůj passcode. Poté přechází k záložnímu telefonu a vše pokračuje dál, jako by se nic nestalo. Co se ale stalo? Federighi si ve stresující situaci nevšiml důležitého upozornění na obrazovce. Tohoto:

Ano, z bezpečnostních důvodů musíte po restartu zařízení nejdříve zadat svůj passcode, abyste se identifikovali (nebo v některých dalších situacích), stejně jako v případě Touch ID. Podívejte se na obrázek výše, přesně to po Federighim telefon chce. Face ID tak vlastně dělalo přesně to, co mělo. Upřímně by bylo větším překvapením, kdyby vše perfektně nefungovalo. Face ID je totiž tou nejpokročilejší formou identifikace obličeje na trhu. S co nejplynulejším zážitkem pomáhá dedikovaný dvoujádrový čip. Algoritmy byly vyvinuty díky neurálním sítím a pomocí projektoru vysílajícím 30 tisíc teček telefon vytváří matematické modely obličeje uživatele. Vše je pak propojeno s osvětlením a hybridním infračerveným filtrem, aby Face ID v pořádku fungovalo i v noci.

Face ID je skutečným technologickým zázrakem.

Zdroj: Macrumors

Včerejší keynote pro nás měla hodně informací, máme tu iPhone 8 a iPhone 8 Plus, dále iPhone XApple TV 4K a třetí generaci Apple Watch. O všem se dočtete na našem webu v příslušných článcích.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!