imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Nejdůležitější oznámení z Google I/O


Každoročně očekávaná vývojářská konference Googlu odstartovala v Mountain View, Kalifornii. Mohli bychom to nazvat jako vlastní verzi WWDC od Googlu – firma zde totiž oznamuje nové možnosti, na které se uživatelé a vývojáři mohou těšit.

Nikdy neuškodí vědět, kde se konkurence Applu nachází. Na základě oznámení dalších firem totiž může firma optimalizovat svá odhalení. Nevíme, jak se na uplynulou keynote dívají uživatelé Androidu, ale podle nás nešlo o jednu z nejzajímavějších přednášek. Pojďme se přesto podívat na důležité novinky.

Sundar Pichai, CEO Googlu, na letošní konferenci.
Sundar Pichai, CEO Googlu, na letošní konferenci.

Google Assistant pro iOS

Ano, začínáme oznámením, které je pro uživatele Applu nejdůležitější: Google Assistant je nyní dostupný i pro iOS, stáhnout jej můžete z App Storu. Když jsme se dívali na popisek, nové možnosti vypadají nadějně, ještě jsme však aplikaci nevyzkoušeli. Jelikož informace o příchodu na iOS unikla již minulý týden, nešlo o velké překvapení. Minimálně je výborné, že můžeme přímo porovnat schopnosti Siri.

Assistant je relativně nová záležitost: Sundar Pichai, CEO Applu, ji představil teprve na loňském I/O. Asistent vypadá chytře, dokonce umí zasadit otázky do kontextu. Když se třeba zeptáte, kdo režíroval Avatara, a pak navážete otázkou, co dalšího režíroval, Google Assistant zvládne dotazy propojit a ví, že se celou dobu ptáte na Jamese Camerona. Uvidíme, kolik těchto schopností si iOS verze zvládla přenést. Vyzkoušíme ji a pokud bude stát za to, připravíme pro vás článek.

02_most_important_announcements_at_google_io

Google Home

Podobně jako Amazon, i Google vytvořil fyzickou schránku pro svého asistenta a pojmenoval ji jako Google Home. Zařízení má nové funkce, nejzajímavější je, že jej můžete personifikovat podle jednotlivých uživatelů. Začne třeba přehrávat různé playlisty podle toho, kdo Google Home zrovna požádá (tedy pokud si s partnerem nejste tak blízcí, že máte i stejné playlisty). To je hodně zajímavá možnost.

Vedle toho nyní Google Home zvládne lépe pracovat s aplikacemi třetích stran. Je tedy možné třeba streamovat hudbu ze Spotify, Soundcloudu či Deezeru. Mezi podporovanými službami je i Apple Music. Díky Bluetooth konektivitě však můžete přehrávat písničky i přímo z telefonu či jiného zařízení.

Google Photos

Hlavní aplikace pro správu fotek od Googlu také získala několik rozšíření, stejně jako na iOS nyní máte možnost automaticky skládat alba. Suggested Sharing pak vybere nejlepší fotky někoho, koho jste během párty několikrát vyfotili, a pak vám automaticky nabídne dotyčnému fotografie zaslat. Jen ať si pěkně vypije pohár hořkosti až do dna.

Vedle toho se objevila i parádní služba jménem Photo Book, mimo USA však není dostupná na mnoha místech. Algoritmus Googlu totiž dovede těm uživatelům, kteří mají službu přístupnou, vybrat nejlepší fotky třeba z rodinné dovolené, a pak z nich vytvoří album. Člověk si za 10 nebo 20 dolarů (podle obalu) může nechat zaslat fyzickou kopii alba poštou. Slušné.

Přestože byla prezentace zaměřena zejména na tyto tři produkty, dostalo se i na několik dalších zajímavých oznámení. Problematika VR je stále velice trendy, YouTube dostal nové možnosti streamování a do gmailové aplikace pro iOS přibude možnost Smart Reply.

Smart Reply slouží k tomu, že člověku nabídne tři předdefinované odpovědi, které můžete rychle poslat odesilateli mailu. Když bude sedět, stačí prostě kliknout na Send a nebudete muset pořád dokola psát stejnou zprávu. Nejlepší věcí je, že se algoritmus naučí váš styl odpovědí, takže vám časem upraví odpovědi přesně na míru. Když třeba začínáte maily „Ahoj, Honzo!“, bude aplikace používat tento styl oslovení. Pokud máte raději: „Drahý Honzo…“, mail připraví odpovědi s tímto oslovením.

03_most_important_announcements_at_google_io

Funkce chytrých odpovědí se tak bude hodit třeba u kratších mailů, kde třeba potvrzujete přijetí mailu druhé strany. Zatím nevíme, kolik jazyků bude Smart Reply podporovat a kolik jich zvládne rozpoznat. Nicméně funkce jako taková zní hodně dobře, jediným minusem pro někoho může být, že aby se algoritmus naučil psát podle našeho stylu, bude muset sledovat vaše maily (ale jinak to technicky není možné).

To je z letošního Google I/O všechno. Doufáme, že letošní WWDC bude alespoň trochu zajímavější než letošní keynote Googlu.

Zdroj: Macrumors

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!