foxconn obří nabídka toshiba

Největší partner Applu Foxconn chce koupit Toshibu

#Novinky
2017. 04. 11.

Apple by měl velice rád výrobu pamětí pro své iPhony ve vlastních rukách a tak se přetahuje o technologii společnosti Toshiba, která je momentálně na prodej. Zálusk si na ni dělají i dva dodavatelé cupertinské společnosti, TXMC a Foxconn. Druhý jmenovaný přitom nyní učinil neodolatelnou nabídku.

Flashové čipy NAND v chytrých telefonech jsou stejně důležitou součástí iPhonů jako procesor nebo RAM. Jde o malé čipy, které fungují na stejném principu jako SSD v počítačích a výrobci jich musí vyrábět čím dál více a s větší kapacitou. Apple nerad spoléhá v obchodu na náhodu: když někdo prodává autorská práva, přijde s nabídkou jako první, i když to není tak jednoduché, jak se může zdát.

foxconn obří nabídka toshiba

Na jednu stranu není Apple jediný, kdo má spoustu peněz a rád by vlastnil technologii, kterou vlastní jen málokdo. Na druhou stranu peníze ještě nemusí znamenat všechno. Tchajwanská společnost Foxconn s vedením v Číně nabídla za Toshibu 27 miliard dolarů, což je podle The Wall Street Journal nejvyšší nabídka ze všech zájemců.

Japonský premiér Shinzo Abe by ale rád udržel jednu z největších společností země v japonských rukách nebo ji alespoň prodal americké společnosti s vazbami na Japonsko. Nicméně nabídka Foxconnu je tak obrovská, že ji možná nebudou moci odmítnout a i premiér Abe bude mít o čem přemýšlet.

foxconn obří nabídka toshiba

Podle analytiků má nyní Toshiba a její oddělení na čipy NAND hodnotu 1,5-2 biliony jenů. Nabídka Foxconnu 27 miliard dolarů přitom odpovídá zhruba 2,8 bilionům jenů. Toshiba zprvu oznámila, že svou technologii prodá zájemci, který poskytne nejvyšší nabídku a který bude schopen provést transakci nejrychleji. Foxconn je tedy momentálně ve vedení, což je dobrá zpráva i pro Apple, ačkoliv samozřejmě ne tak dobrá, jako kdyby soutěž vyhrál on sám.

Cupertinská společnost by se díky tomuto mohla opět o něco přiblížit větší nezávislosti na ostatních dodavatelích a tím vylepšit spolupráci softwarového a hardwarového oddělení. Z obchodu by mohli těžit i uživatelé, jelikož by klesly výrobní náklady. Podle některých zpráv by si chtěl Apple vyrábět také unikátní grafické čipy a Foxconn učinil nabídku 3,5 miliardy dolarů za Sharp. Snaží se Apple dostat vše pod jednu střechu?

Zdroj: 9to5mac

Přidejte komentář