imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Neskutečně návyková hra: Egg, INC.


Existují hry, které nedávají příliš smyslu, přesto se v nich naprosto ztratíte. Prostě potřebujete další úroveň, potřebujete překonat ostatní lidi z kanceláře, a o to prostě jde. Pozor, dnes se podíváme na velice návykový produkt!

Egg, INC. může na první pohled vypadat jako obvyklá klikačka. Neustále mačkáte tlačítko na displeji telefonu (ideálně čtyřmi prsty jako profík) a dalšími minutami klikání se rozvíjíte. Jestliže však tentokrát hledáte něco ve stylu Clicker Heroes nebo Crusaders of the Lost Idols, budete brzy zklamáni…

Uvědomíte si, že jste zrovna odklikali tři hodiny svého času. Myslí te na to, že byste měli sestřelit ještě pár dronů, což ze hry dělá docela časově náročnou aktivitu. Na další úrovně postupujete vcelku rychle a vždy stojí za to pár minut zlepšení obětovat. Chcete totiž za každou cenu vidět, jak vypadá další druh vajíčka. Nebudeme se pouštět do dalších detailů a raději se podělíme o naši zkušenost:

Egg, INC. Recorder

O hře jsem se dočetl během některého z víkendů na stránkách The Verge. Zběžně jsem prolítnul článek o hře, do níž se autor evidentně úplně zamiloval. Moc pozornosti jsem tomu nevěnoval, ale jakmile jsem v pondělí dorazil do redakce, viděl jsem hru hrát jednoho z kolegů. Potom si ji stáhnul i další kolega. Celý den jsem pak poslouchal: „Jo, dostal jsem rychlého drona,“ nebo „Ne, ten rychlý dron mi uletěl,“ nebo „Mám konečně octolion,“ nebo „Potřebuji ještě milion kuřat,“ nebo „Další level,“ nebo „Potřebuju to restartovat,“ nebo „Mám 4 Future Semis,“ nebo „Mám tisíc Prestige Eggs!“

A tak celý den. Přesto jsem se dlouho držel, než jsem si hru stáhnul. Moc dobře jsem viděl, co to dělá s kolegy. Chytrý člověk se učí z chyb dalších, řekl jsem si. Stačí se na ně jen podívat. Sice si to užívají, ale jsou na hře úplně závislí. Nestáhnu si to, nestáhnu si to, nestáhnu si to…

Pak jsem neodolal a stáhl si hru na iPad, což byla obrovská chyba. Od pondělí do pátku jsem naspal jen čtyři hodiny.

Hrál jsem tu hru non-stop celý den – hrál jsem ji i během sprchování, aby mi některý z těch rychlých dronů neuletěl. Dnes už je to trochu lepší, i když hra nadále běží na vedle mě ležícím iPadu. Zvládnu produkovat dilithiová vajíčka, mám 30 tisíc Soul eggs, měl jsem v jednom bodu 300 milionů slepic, ale konec hry je v nedohlednu. Mám pro vás tedy dobrou radu: jestliže o svůj život nechcete přijít, hru si nestahujte!

01_addictive_game_egg_inc

Ten, který (málem) unikl

Když byl článek na Verge zvěřejněný, stáhl jsem si hru do svého iPhonu. Do osudného pondělka jsem však hru nehrál ani jednou. Hra mě okamžitě vtáhla, i když úplně nedokážu popsat, proč. Je to možná proto, že aplikace dokáže perfektně stimulovat mozkové centrum, jež se stará o dobrý pocit z odměny. Počítadlo zrychluje, ani upgradování netrvá dlouho, slepice pobíhají kolem, co víc potřebujete?

První den jsem hře věnoval celých 6 hodin hraní, během pracovní doby to pochopitelně mělo velice negativní vliv na mou výkonnost. Druhý den jsme se rozhodl, že další hodiny nepřidám – přestože je hra skutečně zábavná, vezme vám všechen volný čas. Nepovedlo se mi však hru odložit úplně, každých několik hodin jsem ji zapnul a posbíral penízky a slepice, ale to bylo vše. Žádné peníze jsem neutrácel. Na první pohled jde o docela stupidní hru, ale algoritmy za ní skryté, to je perfektně stvořený a namazaný stroj, který vás prostě nutí posouvat se kupředu.

02_addictive_game_egg_inc

Začátečník

Když jsem byl požádán, abych na toto téma sepsal pár vět, až v tu chvíli jsme si skutečně nainstaloval tu hru. Obětoval jsem se pro tým a stáhnul jsem ji rovnou pomocí mobilních dat. Obával jsem se, že mikrotransakce kompletně zničí hratelnost, ale zklamání se nekonalo. Hra byla tak návyková, že jsem s ní bez přestání strávil celých 90 minut přednášky. Když oči odlepil od displeje, v aule již nikdo nebyl. V tu chvíli jsem si uvědomil, že pokud nepřestanu, dopadne to blbě.

Tuto hru mohu doporučit snad jen tomu, kdo v tuhle chvíli hraje podobně návykovou hru. V tom případě aplikace přesně zapadne do vaší knihovničky. V opačném případě bych vám ji nedoporučil vůbec – nejde o hru, kterou na pár minut zapnete během jízdy tramvají. Prostě ji nejde odložit, je skutečně návyková, slabší povahy dokonce možná utratí slušné peníze za mikrotransakce. Buďte opatrní!

03_addictive_game_egg_inc

Chytač dronů

Článek na Verge jsem zahlédnul ještě v pondělí, když už každý hru hrál. Bál jsem si ji stáhnout, protože jsem moc dobře věděl, jak mohou být hry návykové. Ale prostě není možné vydržet ten tlak, když ji kolem všichni hrajou, a vy ne. Měl jsem před sebou pěkný maraton, abych ostatní dohnal. Nebyl to jednoduchý úkol, ale snažil jsem se ze všech sil.

Pár čísel pro představu: měl jsem 8 tisíc Soul Eggs za méně než 36 hodin, ale abych na to dosáhnul, budil jsem se ve dvě hodiny ráno a pár hodinek jsem v zombie režimu hrál, dokud jsem opět neulehnul. Teď už jsem stihl dohnat všechny ty dny práce, které jsem musel ochudit a obávám se, že pokud bych se hraním nepřestal, vyhodili by mě i z domu. Prostě nejde místo času s rodinou trávit všechny volné chvilky klikáním na drony. I když je pravda, že kdybych dneska ve dvě v noci vstal a zahrál si pár minut, třeba si toho nikdo nevšimne…

Egg, INC. je dostupná zdarma na App Store.

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!