imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Nový zvrat v případu Apple-Qualcomm?


Právní tahanice mezi Applem a Qualcommem nepřinesla výrobci čipů nic dobrého, Apple totiž není ve světě systémů na čipech vůbec ztracen. Esin Terziglou, jeden z klíčových zaměstnanců Qualcommu, navíc opouští firmu, aby pokračoval ve spolupráci s Applem.

Esin Terziglou je skvělý inženýr, který má množství zkušeností ze světa mobilních komunikací. Svůj doktorát má ze Stanfordu a s gigantem výroby čipů Qualcommem spolupracoval od roku 2009. Terziglou byl najat, aby vedl tým, který se stará o „Apple’s System on a Chip“, zkráceně SoC. Na svém LinkedInu se podělil o dojmy – je nadšený z toho, co bude dělat u Applu, a že v Qualcommu strávil osm skvělých let.

Po úžasných ~8 letech v Qualcommu je čas, abych se ve svém dobrodružství posunul dál.

01_new_turn_in_the_apple_qualcomm_case

Výroba mobilních čipů není pro Apple úplnou neznámou. Jde o firmu, která vede po stránce výkonu procesorů, i v dalších odvětvích si připsala skvělý vývoj. Nedávno jsme se dozvěděli, že americká společnost do svého repertoáru přidává i grafické jednotky. Nicméně v souvislosti s iPhony často přichází na řadu problematika LTE čipů. Pro iPhone 7 je v současnosti dodávají dvě firmy – Intel a právě Qualcomm.

Druhá jmenovaná firma je pak s Applem v právním sporu, společnost z Cupertina totiž proti výrobci čipů vypovídala u amerických autorit. Na internetu se často objevuje informace, že jsou čipy Intelu pomalejší a Apple tak snižuje výkon těch od Qualcommu. Kolem problému je teď dost horko, možná se tak Apple rozhodl, že by měl vzít celou záležitost do vlastních rukou. A proč taky ne? Když zvládne vyrábět dobré mobilní procesory, proč by nemohl vyvinout i kvalitní LTE jednotky?

02_new_turn_in_the_apple_qualcomm_case

Ztráta Terzigloua za současné třaskavé situace rozhodně nebylo to nejlepší, co se výrobci čipů mohlo stát. Možná si Qualcomm ukousl trochu větší sousto, než dokáže spolknout. Výsledek pro ně může být tragický. Apple údajně vypovídal u soudu pravdivě a stojí na straně amerických autorit – tvrdí, že jej Qualcomm v průběhu jednání vydíral. Apple na toto téma vydal prohlášení:

Mnoho let Qualcomm neférově trval na zpoplatnění technologií, které se nákupu vůbec netýkaly. Čím víc Apple inovuje díky funkcím jako TouchID, pokročilé displeje a fotoaparáty, tím více peněz Qualcomm získává bez rozumného důvodu, a tím nákladnější je pro Apple podobné inovace přinášet. Qualcomm založil svůj byznys na starých a zděděných standardech, přesto zneužívá svého dominantního postavení a vylučovací taktiky ke zvyšování poplatků.

Navzdory tomu, že je pouze jedním z tuctu dodavatelů, kteří se podílejí na základních telefonních standardech, trvá Qualcomm na platbách od Applu v téměř pětinásobné výši oproti tomu, co účtují všichni ostatní majitelé patentů, se kterými máme dohody, dohromady. K uchránění tohoto byznysového schématu udělal Qualcomm několik radikálních kroků, nedávno třeba odepřením téměř 1 mld. dolarů v platbách od Applu jako odplatu za pravdivé vypovídání příslušným orgánům, které společnost vyšetřovaly.

03_new_turn_in_the_apple_qualcomm_case

Applu pak nezbývá mnoho dalších možností, navíc když potřebuje obrovské množství čipů v té nejvyšší kvalitě, stejně jako tomu bylo u modelů z minulých let. Věčné přetahování s Qualcommem není dobré ani pro americkou společnost, proto asi do celé situace pomalu navezla i Intel. S příchodem Esina Terzigloua by pak mohla jablečná firma vytvořit ještě složitější situaci na mobilním trhu.

Bylo mou ctí a privilegiem pracovat s tolika talentovanými a odhodlanými jedinci v Qualcommu, díky čemuž jsme jako tým dosáhli skvělých výkonů. […] Cítím se být poctěn příležitostí pokračovat v mé kariéře u Applu.

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!