imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

steve wozniak a apple

Od odchodu Steva Wozniaka z Applu uběhlo 32 let


Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak opustil 6. února 1985 po deseti letech Apple. Žijící legenda informačních technologií.

Oba zakladatelé Applu, Steve Jobs a Steve Wozniak, odešli ze společnosti ve stejnou dobu roku 1985, ovšem z rozdílných důvodů. Podle Wozniaka tou dobou Apple již pět let směřoval špatným směrem, kvůli čemuž přestal pracovat na vývoji počítače Apple II. Jobse o svém rozhodnutí neinformoval a ten se na něj kvůli tomu naštval. Osud tomu chtěl a oba byli poté oceněni Národní medailí za technologie a inovace. Oba se poté po pár ošemetných situacích domluvili, že Woz zůstane na oko zaměstnancem Applu výměnou za plat 20 000 dolarů. Jedinou věcí, co po něm Jobs chtěl, bylo, aby společnost reprezentoval na profesionálních událostech. Wozniak je k dnešnímu dni akcionářem Applu.

steve wozniak a apple

Oproti Stevu Jobsovi pracoval Woz pro společnost raději, když měla jen pár zaměstnanců. Jobs byl ale rozený lídr. Pro svou organizaci žil a koordinoval veškeré nápady, nicméně jeho spoluzakladatel preferoval práci v malém týmu. Cítil, že se Apple oproti svým dřívějším letům změnil a už se v ní necítil jako doma. Po vstupu na akciový trh jeho motivace chřadla a práce v Applu ho zajímala čím dál tím méně, raději se soustředil na své vlastní nápady.

steve wozniak a apple

Woze obzvláště vytočilo, když společnost neocenila práci týmu Apple II. Jeho pocity byly oprávněné, jelikož tyto počítače bylo možné koupit ještě 5 let poté. Applu II se po původním nezdaru Macu vedlo dobře a počítač naplnil všechna jeho očekávání. Zatímco Macintoshe 128K se prodalo za první 3 měsíce pouze 50 000, Applu II se prodalo 52 000 za prvních 24 hodin.

I přes to všechno byl Woz a jeho tým vždy až na druhé koleji. Až čas ukázal, že koncept Macintoshe je správný, i přes to, že Jobs společnost v témže roce opustil. Založil novou počítačovou společnost NeXT, která podle něj nebyla konkurencí Applu, ale Jobs o tom akcionáře přesvědčit nedokázal. Jelikož se nedokázali dohodnout, Jobs se s Applem rozešel. Ale na vavřínech nespal ani Wozniak, jelikož vytvořil dálkové ovládání, které dokázalo ovládat všechna zábavní zařízení.

steve wozniak a apple

V tomto zařízení viděl stejný potenciál, jako dnes v případě HomeKit. Wozniak založil novou společnost s Joe Enisem pro vdechnutí života svému novému nápadu. Společnost pojmenovali CL9 a v roce 1987 světu představili svůj hlavní ovladač, moc dobře se mu ale nevedlo a další rok společnost zase zrušili. Woz se vrátil na univerzitu UC Berkeley, k čemuž se váže jedna zajímavost. Jméno Steve Wozniak bylo natolik známé, že se rozhodl se přihlásit pod falešným jménem. A tak se z něj stal Rocky Raccoon Clark.

steve wozniak a apple

V 90. letech převzal v Applu pozici CEO Gil Amelio a Steve Wozniak se tehdy do své milované společnosti vrátil jako poradce. Dnes již není aktivním členem vývojového oddělení Applu, ačkoliv je stále uveden na jeho seznamu zaměstnanců. Společnost mu platí 120 000 dolarů ročně a docela často se objevuje v médiích. Momentálně přednáší na Univerzitě v Sydney.

Zdroj: Cult of Mac

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!