imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

Patent odhaluje další možnost náhrady Touch ID


Nedávno publikované patenty naznačují, že má Apple i další možnosti místo nepříliš vítaného rozpoznávání obličeje. Nová technologie nese označení „Acoustic imaging technology“.

Když se začala blížit možnost, že by se u nové generace iPhonů skutečně objevil bezrámečkový OLED displej, lidé si začali klást otázku: jaká bude budoucnost Touch ID? Jde o pochopitelnou otázku, jelikož senzor, jenž dnes slouží ke skenování otisků prstů, do celoskleněné přední strany telefonu nezapadá. První odhady mluvily o schování senzoru přímo pod displej a byly později potvrzeny patenty Applu.

Další spekulace však přicházely s tím, že Apple svůj Touch ID senzor nahradí jinou formou biometrického rozpoznávání, jelikož by rozpoznávání otisků prstů pod displejem potřebovalo opravdu hodně vývojářského manévrování. Není jisté, zda by mělo jít o 3D rozpoznávání obličeje nebo o skenování duhovky (či dokonce obojí najednou), ale na základně nedávné Kuovy zprávy bereme existenci velkého senzoru pod displejem iPhonu 8 za danou.

1

To automaticky neznamená, že Touch ID zmizí, ale i Kuo o této možnosti dříve mluvil. Mnoho lidí si myslí, že by byla obrovská škoda, kdyby čtečka otisků prstů zmizela, jelikož od svého uvedení u iPhonu 6s ušla velkou cestu a fungovala skutečně skvěle. Podle nového patentu to však vypadá, že má Apple v rukávu ještě pár triků.

2

K patentu připojený dokument mluví o zařízení, jež funguje na základě akustické zobrazovací technologie, která by mohla být snadno ukryta pod displejem telefonu. Senzor by byl vytvořený z řady součástek generujících zvuk a mohl by fungovat jako vysílač i jako přijímač. Modul by začal vydávat lidským uchem nezachytitelný zvuk a následně by přijímal jeho odrazy. Tímto způsobem by na základě odrazů a odchylek vytvořil 2D obrázek prostoru před ním.

3

Senzor by zvládal dělat velice přesné obrázky s tak drobnými odchylkami, jako jsou třeba rozdíly mezi jednotlivými otisky prstů. Tato technologie by tak mohla skvěle nahradit dosavadní čtečku otisků prstů, a to i při zabudování pod samotný displej.

Není to však konec výhod technologie – senzor by nemusel číst jen otisky prstů, ale prakticky jakýkoliv povrch. Telefon by se tak mohl třeba chovat jinak ve chvíli, kdy jej držíme v ruce a kdy jej máme u ucha (a nahradit tak třeba i proximity sensor).

4

Další výhodou je, že by mohl být senzor umístěn prakticky kdekoliv, jelikož zvládnou zvukové vlny bez problémů projít kteroukoliv částí telefonu (zejména pak u tak tenkých zařízení, jakým jsou iPhony). To je obrovské pozitivum při optimálním designování základních prvků telefonu. Kdyby Apple něco podobného skutečně představil, určitě by se neměl za co stydět.

Zdroj: Apple Insider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!