imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Budoucnost je tady!

Apple představil iPhone X

Patent odhaluje další možnost náhrady Touch ID


Nedávno publikované patenty naznačují, že má Apple i další možnosti místo nepříliš vítaného rozpoznávání obličeje. Nová technologie nese označení „Acoustic imaging technology“.

Když se začala blížit možnost, že by se u nové generace iPhonů skutečně objevil bezrámečkový OLED displej, lidé si začali klást otázku: jaká bude budoucnost Touch ID? Jde o pochopitelnou otázku, jelikož senzor, jenž dnes slouží ke skenování otisků prstů, do celoskleněné přední strany telefonu nezapadá. První odhady mluvily o schování senzoru přímo pod displej a byly později potvrzeny patenty Applu.

Další spekulace však přicházely s tím, že Apple svůj Touch ID senzor nahradí jinou formou biometrického rozpoznávání, jelikož by rozpoznávání otisků prstů pod displejem potřebovalo opravdu hodně vývojářského manévrování. Není jisté, zda by mělo jít o 3D rozpoznávání obličeje nebo o skenování duhovky (či dokonce obojí najednou), ale na základně nedávné Kuovy zprávy bereme existenci velkého senzoru pod displejem iPhonu 8 za danou.

1

To automaticky neznamená, že Touch ID zmizí, ale i Kuo o této možnosti dříve mluvil. Mnoho lidí si myslí, že by byla obrovská škoda, kdyby čtečka otisků prstů zmizela, jelikož od svého uvedení u iPhonu 6s ušla velkou cestu a fungovala skutečně skvěle. Podle nového patentu to však vypadá, že má Apple v rukávu ještě pár triků.

2

K patentu připojený dokument mluví o zařízení, jež funguje na základě akustické zobrazovací technologie, která by mohla být snadno ukryta pod displejem telefonu. Senzor by byl vytvořený z řady součástek generujících zvuk a mohl by fungovat jako vysílač i jako přijímač. Modul by začal vydávat lidským uchem nezachytitelný zvuk a následně by přijímal jeho odrazy. Tímto způsobem by na základě odrazů a odchylek vytvořil 2D obrázek prostoru před ním.

3

Senzor by zvládal dělat velice přesné obrázky s tak drobnými odchylkami, jako jsou třeba rozdíly mezi jednotlivými otisky prstů. Tato technologie by tak mohla skvěle nahradit dosavadní čtečku otisků prstů, a to i při zabudování pod samotný displej.

Není to však konec výhod technologie – senzor by nemusel číst jen otisky prstů, ale prakticky jakýkoliv povrch. Telefon by se tak mohl třeba chovat jinak ve chvíli, kdy jej držíme v ruce a kdy jej máme u ucha (a nahradit tak třeba i proximity sensor).

4

Další výhodou je, že by mohl být senzor umístěn prakticky kdekoliv, jelikož zvládnou zvukové vlny bez problémů projít kteroukoliv částí telefonu (zejména pak u tak tenkých zařízení, jakým jsou iPhony). To je obrovské pozitivum při optimálním designování základních prvků telefonu. Kdyby Apple něco podobného skutečně představil, určitě by se neměl za co stydět.

Zdroj: Apple Insider

Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!