imagazin arrow2-left arrow2-right arrow2-top arrow-up arrow-down arrow-left arrow-right cart close dossiers education fb instagram menu notification oander rss rss-footer search service shuffle speech-bubble star store stores tests twitter youtube

Odstartujte nový rok efektivně!

Aplikace, které vám pomohou dosáhnout vašich cílů.

Tento příspěvek nebyl aktualizován více než rok. Berte prosím na vědomí, že obsah můžete být zastaralý.

PC s Windows v prémiové kategorii vzrostly o 5 %


Podle dat Microsoftu neustále roste důležitost prémiové kategorie pro PC s Windows. Amy Hoodová, finanční ředitelka Microsoftu, prozradila, že podíl společnosti zde meziročně vzrostl o 5 %, a to na úkor produktů Applu.

O prémiové kategorii počítačů mluvíme, když se jejich cena pohybuje nad 900 dolary, spadají sem tedy i laptopy a stolní počítače Applu. Vyšší cena však pochopitelně automaticky nezaručuje vyšší kvalitu nebo lepší design, slovíčko „prémiová“ tak může být zavádějící. Mezi prémiové počítače patří i herní zařízení, jež také mají – vzhledem k ceně komponentů a následnému výkonu – vyšší cenovky.

01_windows_growth

Tyto počítače pochopitelně nespadají mezi přímé konkurenty Applu, každopádně u přístrojů se systémem Windows nalezneme hned několik kousků, které se třeba s MacBooky chtějí porovnávat. Máme tu například Dell XPS 13, Razer Blade Stealth, HP Spectre X360 či Microsoft Surface Book. Prodeje těchto zařízení by mohly vysvětlovat pětiprocentní růst v prémiové kategorii, i když tedy neznáme podíl herních notebooků a ultrabooků. Pro Apple by bylo lepší, kdyby šlo o první možnost, jelikož oba segmenty míří na dost odlišné uživatele.

02_windows_growth

Co je však pravděpodobnější, je růst základy uživatelů ultrabooků, což je zaprvé odůvodněné a zadruhé dobře. Odůvodněné proto, že Apple v poslední době mnoho svých laptopů neupdatoval, i přes jejich zlevnění však patří do prémiové kategorie. Lidé se tak začali ohlížet i jinde, když jim nesednul MacBook Pro. Ve stejnou chvíli se z výše popsaných zařízení stávají mnohem větší konkurenti pro firmu s Cupertina, závod o celkové podíly by se tak mohl více vyrovnat. Jak ale dobře víme, vítězi podobných závodů jsou většinou hlavně uživatelé.

03_windows_growth

Žádná firma se dlouhou dobu nedokázala ani přiblížit tomu, co Apple roky na trhu s notebooky dělal. Nyní má laptopová část rodiny Maců mnoho konkurentů po stránce kvality, výdrže, váhy i výkonu. Microsoft již dříve naznačil, že stále více a více lidí přechází od MacBooků Pro k Surface Bookům, dodnes však neznáme přesná čísla. Migrace nemůže být nějak obrovská, jelikož je podle IDC Apple stále pátým největším výrobcem notebookům na světě. Firma navíc prozradila, že prodeje MacBooku Pro s Touch Barem je nejlépe prodávané Pro zařízení v historii.

04_windows_growth

Amy Hoodová zdůraznila fakt, že tento pětiprocentní růst firma zaznamenala mezi „neprofesionálními“ uživateli, což znamená, že byla zařízení aktivována běžnými uživateli, nikoliv třeba v rámci firemních nákupů. Business Insider si tento fenomén vysvětluje dvěma důvody – jedním z nich je rostoucí důležitost hybridních laptopů, a druhým je rostoucí zájem o „VR-ready“ počítače. Apple nesplňuje ani jedno z těchto kritérií, což však vnáší pravděpodobnost menší fluktuace uživatelů MacBooků – kdo je využíval dříve, ten pravděpodobně nebude přecházet z výše uvedených důvodů.

Zdroje: MacRumors a AppleInsider

iMac Pro
Apple Inc. (AAPL)

Tohle už jste četli?

Nový systém se zaměřuje především na dvě oblasti: na uživatelský zážitek a na výkon. Z pohledu výkonu staví na novém frameworku Metal, který Apple již dříve přinesl na iOS. Metal kombinuje schopnosti technologií OpenGl a OpenCL do jednoho prvku.

Klikněte zde!